Získejte vždy aktuální informace o akcích

ať už vám nikdy nic neunikne!

Chci bonus navíc

mandalu zdarma e-mailem a info ze světa mandal

Jak bylo v sedmičlenném ženském kruhu a mužem v kuchyni

Zveřejněno 20. 7. 2010 v kategorii Z našich výstav a akcí

O víkendu 9. až 11. 7. 2010 proběhla na Padmafarmě u Jevíčka akce s názvem Léto s mandalou. Ačkoli byl počet účastnic malý, celá akce byla velmi úspěšná.

(reportáž)

Celý víkend se odehrál ve velmi rodinné atmosféře, v síle ženského kruhu a samozřejmě s všudy přítomnými mandalami. Uskutečnila se tak historicky první letní pobytová akce centra Mandala, které se zúčastnilo sedm žen a jeden muž v kuchyni.„Mandala je kruhový obrazec, který je v řadě kultur používán jako meditační pomůcka, prostředek pro kontakt s bohy, ale i jako dekorační předmět. Ve všech těchto formách jsme se s ním během víkendu setkali,“ říká psychoterapeutka Zuzana Řezáčová Lukášková, která celou akci spolu se svou kolegyní vedla.       

Během víkendu bylo vytvořeno mnoho krásných mandal, ačkoli některé možná ani jako „pravé mandaly“ na první pohled nevypadaly. Tvořilo se ze všeho možného od pastelek a prašných kříd až po smaltové barvy a kruhové kovové výseky. „Kromě živlů jsme se setkali se slovanskými bohyněmi, od kterých jsme dostali symboly, které jsme přenesly do podoby smaltových šperků,“ popisuje část programu koterapeutka Petra Šamalíková. Řada dalších mandal, jako např. mandaly v pohybu, zůstaly jen v myslích účastnic stejně jako ornamenty kreslené hennou na nohy a ruce, večerní ovocná hostina nebo masáž celého těla.
 
V neděli jsme se věnovali uměleckému směru land art, který vznikl v 60. letech v USA jako boj proti komerčnímu uměni, a tvořili jsme v krajině. „Byl to velmi příjemný víkend, kdy jsem nabrala sílu a uvědomila jsem si spoustu věcí. Mimo jiné i to, že každá žena v sobě má bohyni, která se má uctívat,“ shrnuje celý víkend jedna z účastnic.
 
V roce 2011 bude Barevné léto!

Léto s mandalou