Cykličnost v běžném životě

Autor: , zveřejněno 4. 6. 2021

Většinu z nás v útlém věku neučili přirozenou úctu ani k přírodním cyklům ani k cyklu ženskému. Já sama jsem ještě před pár lety vnímala svůj cyklus jako dvoufázový – nepříjemné krvácení a to mezi tím...

A přitom vnímání vlastní cykličnosti a respekt k tělu, ke svým potřebám je to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat.

Neustále v pohybu

Dnešní doba a západní společnost vyzdvihují výkon, neustálou aktivitu, růst a překonávání překážek. To jsou kvality mužské energie, kterou máme v sobě i my ženy. Ale cykličnost nás učí rovnováze mezi výše zmíněnou výkonností na jedné straně a zklidněním, intuicí a (sebe)reflexí na straně druhé. Pojďme se společně na jednotlivé fáze podívat. S jejich poznáváním totiž přichází pochopení a s ním větší lehkost a hravost do života. 

Cyklická žena

Ženský cyklus má 4 fáze, z toho 2 s aktivitou namířenou směrem ven a 2 s aktivitou směrem dovnitř.

1. Panna, jaro, aktivní fáze

Doba zhruba od skončení menstruace, se nese v duchu zmiňované výkonnostní energie. Doporučuji si sem naplánovat co nejvíce aktivit – lékaře, úřady, nákupy (klidně i se třemi dětmi za zády), cesty, sport a fyzické aktivity s dětmi. Všechno zvládnete levou zadní. Energií budete sršet ale také v další fázi...
 

2. Matka, léto, ovulační fáze

Tentokrát se zaměřte na vztahy a péči. Doporučuji ze všeho nejdřív opečovat sebe – to je základ všeho, a pak už plynule pečujte o svůj vztah s partnerem, s dětmi, širší rodinou a přáteli (a taky kolegy, klienty apod.). Budete se cítit spokojené při rodinné večeři, na zábavném výletě s dětmi, při skleničce s přáteli či s návštěvou u sebe, v opravdovém domově.

A pokud se chystáte na pracovní pohovor nebo vyjednávání o výši platu, je ten nejlepší možný čas. Pokud jste si náročnější aktivity a pěstování vztahů užily v těchto dvou fázích, můžete si nyní dovolit svou pozornost nasměrovat k sobě.

3. Čarodějka, podzim, premenstruační fáze

Fáze někdy nazývaná jako PMS se obvykle netěší velké úctě, ale já vás chci pozvat ke změně pohledu. Čarodějka po nás chce, abychom si začaly naslouchat, abychom strávily nějaký čas samy se sebou (jinak se vůbec nemůžeme uslyšet) a abychom tvořily.

Tvoření je vlastně cokoli, co přináší radost a flow, u čeho ztrácíme pojem o čase a co děláme bez ohledu na peníze. Mandaly jsou proto přímo ideálním společníkem. Tak si ten čas pojďte dopřát, tvořte a sklízejte plody své kreativity. :) 

4. Vědma, zima, menstruační fáze

Poslední fáze očisťuje naše těla nejen fyzicky, ale i psychicky – když jim to dovolíme, můžou námi nerušeně procházet všechny emoce, na které jsme si třeba během ostatních fází nenašly čas. Stejně jako stáří a zima vyžaduje i Vědma zklidnění, odpočinek a přemítání.

Nemusíte mít strach, že o něco přijdete – všechny případné resty hravě doženete v Panně. Navíc jedině díky Vědmě udržíte v dalších fázích ten správný směr. Poznávání vlastní cykličnosti, jejích specifik a tajů je krásná cesta respektu ke svému ženství, k sobě samé. 

Chci se dozvědět víc

Autor článku

Eva Křivánková

Jsem Průvodkyně ženskými tématy. Ráda propojuju jedinečnost každé ženy s bezpečným prostorem sesterství.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál