Před JAMU vznikla mandala pro Brno

Zveřejněno 23. 6. 2011 v kategorii O mandalách, Z našich výstav a akcí

Před budouvou JAMU vznikala 22. 6. 2011 mandala sypaná z barevných písků. Vytvořily ji lektorky a kurzistky Centra Mandala, které tak ukončily letošní školní rok.

(tisková zpráva)

 

Sypání mandaly bylo inspirováno tvorbou mandal z východu. V Indii, Tibetu a Nepálu jsou dodnes pro náboženské rituály používané mandaly, které obsahují tradičně stanovené tvary. Mandala pro Brno však byla pojata poněkud volněji.

"Nejprve jsme si předkreslily tvary, které bude výsledná mandala mít. Ačkoli je tibetská mandala kosmogramem, tedy stavebním plánem vesmíru, který obsahuje dokonce Einsteinův kvadrát (ten je součástí teorie relativity), my jsme byly mnohem méně náročné." Komentuje proces tvorby lektorka kurzu Cesta Mandaly Petra Šamalíková. "Mandalu jsem tvořily bez předem daných pravidel, zato s přáním dobra pro celý svět a hlavně pro Brno."

Během dvou hodin vznikla mandala z barevných písků o průměru 1,5 metru. Tibetští mniši věří, že energie mandaly je uvolněna po jejím dokončení a výsledek ničí. Stejný osud potkal mandalu pro Brno, která byla sesypána na barevnou hromádku. Z té si každý mohl vzít část písku, která poputuje do různých vodních toků, aby se tak přání všeho dobrémo mohlo šířit přes říčky a řeky do moří a oceánů a tím i do celého světa.

Jak vznikla a zanikla