Aby děti nemusely nosit brýle

zveřejněno 15. 8. 2017

První vlna nástupu krátkozrakosti nastává u dětí ve věku 7 až 10 let, další pak v pubertě. Vy ale tuhle statistiku můžete výrazně ovlivnit. Jak? Využijte hru a mandaly.

Pračlověk se díval do dálky

Když chceme porozumět, k čemu se náš zrak po miliony let vyvíjel, představme si našeho prapředka, pračlověka, který se živil jako lovec a sběrač plodů. Pohyboval se volně krajinou, obhlížel obzor, díval se převážně do dálky, občas si prohlédl nějaký kámen, zrající plod, a zase se díval do dálky. Měl nastražené periferní vidění, aby včas zareagoval na možnou kořist nebo odvrátil nebezpečí. Jeho oči fungovaly v poledním slunci i v úplné tmě.

Máme stejné oči, jako měl on, ale používáme je odlišným způsobem, takovým, který jim nesvědčí. Dětský zrak se na rozdíl od sluchu po narození ještě intenzivně vyvíjí až do šesti nebo sedmi let. Předškolní děti jsou dalekozraké, do blízka vidí hůře a je to pro ně namáhavé. Velká část předškoláků tráví občas půlhodinku a možná i více u počítače. Již v této době se začínají vytvářet zlozvyky.

Tipy pro učitele

Zásadní zlom přichází s nástupem do školy. Přemíra práce na blízko (čtení, psaní, kreslení) není dostatečně kompenzována. Přitom by stačilo, aby učitel zařadil po každých 5 -10 minutách namáhavé činnosti něco pro uvolnění zraku. Takových aktivit je celá řada, je dobré mít jich co nejvíce na výběr a střídat je. Je velkou výhodou, když učitel rozumí tomu, jaké činnosti a z jakého důvodu namáhají zrak a jaké jsou možnosti zmírnění následků.

Pokud učitel vede děti od 1. do 5. třídy a nikomu ve třídě nepřibudou brýle, tak je to skvělá vizitka jeho práce! Podobná cvičení si ale můžete dělat i v domácích podmínkách!

Jeden konkrétní příklad

Nejjednodušší kompenzací práce na blízko je zadívání se do dálky. Ovšem ne strnule ani rozostřeně, ale vědomě. Děti mohou popisovat, co vidí, ale nesoutěžit při tom – spíš jde o vytváření společného obrazu. Dálka znamená alespoň 6 metrů.

Dívejte se z okna

Pokud mají některé děti chuť dívat se z okna, není třeba to vidět jako nežádoucí rozptylování, naopak, podpořte je v tom. Jestliže má dítě doma pracovní stolek u zdi, chodí do třídy, která je v podkroví, nebo rodiče a učitelé negativně komentují potřebu dívat se z okna, tak mohou tuto zdravou tendenci potlačit na celý život. Přitom nejde jen o uvolnění očí. Při dívání se do dálky se uvolní i napětí v mysli a člověk třeba najde řešení problému, nad kterým právě přemýšlí.

Dívejte se na mandalu

Vytvořte si s dětmi společnou velkou mandalu, na kterou se jednou za čas budete dívat. Děti se tak uklidní a zároveň uvolní své oči.

Tip na tvoření mandaly

Zapojte se do projektu Mandala dětem

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál