Arteterapie a enkaustika s Hankou Formánkovou

Autor: Hanka Formánková, zveřejněno 6. 2. 2015

Představujeme vám naši lektorku Hanu Formánkovou. Psycholožku, arteterapeutku a zkušenou lektorku výtvarných technik, která u nás nyní otevírá lekce enkaustiky neboli malování horkým voskem.

Mohla byste se nám krátce představit a seznámit nás s tím, čemu se věnujete?

Jmenuji se Hanka Formánková a věnuji se psychologickému poradenství, psychoterapii, individuální a skupinové arteterapii. Souběžně lektoruji kurzy zaměřené na rozvoj tvořivosti, osobnostní růst, relaxace a výtvarně řemeslné dílny. V poslední době se intenzivně věnuji enkaustice – malování horkým voskem a hledám další způsoby využití této techniky v arteterapii a relaxaci.

 

Jak jste se k této činnosti dostala?

Od malička jsem ráda malovala, milovala obrázkové knížky, na dovolenou s rodiči nesměly chybět pastelky. V tomto směru mě hodně ovlivnila babička, díky ní jsem získala i manuálně řemeslnou zručnost a trpělivost, takže mě bavily všechny ruční práce – vyšívání, háčkování, pletení.i šití. Vzpomínám si, jakou jsem měla velkou radost z prvního upleteného svetru, nebo ušité sukně. Zájem o výtvarno mě provázel na střední pedagogické, kterou jsem původně vystudovala. 9 let jsem pracovala s předškolními dětmi, vedla jsem výtvarné kroužky a pořád jsem s dětmi něco tvořila. O arteterapii jako oboru jsem se dozvěděla až na vysoké škole a tento můj zájem mě vedl k tomu, že ještě v průběhu studia jsem se přihlásila do dvouletého vzdělávání v arteterapii, které tehdy bylo dostupné. Postupně jezdila na různé arte workshopy. Před třemi lety jsem si ještě dokončila ucelené dvouleté vzdělávání v artefiletice a arteterapii také získala licenci k používání sady projektivních koláží – což je velmi zajímavý způsob jak pracovat se svým prožíváním pomocí obrazových koláží.

 

V čem nebo jak mi může tato metoda pomoci?

Arteterapie je cestou setkání se sebou samým a se svými vnitřními obrazy. Je to způsob jak můžete navázat komunikaci se svými niternými, často zasunutými pocity, jak se podívat na svůj příběh z jiného úhlu. Může vám pomoci uvolnit se ve výtvarném projevu, neřešit výsledek, ale zaměřit se na proces tvorby a příběh, který v něm vzniká. Malovat můžeme buď na daná témata, která jsou nějak aktuální ve vašem životě, nebo pomocí volné tvorby naopak tato témata hledat. Já osobně ve své práci moc ráda pracuji s výtvarnou náhodou – akčním akvarelem, muchláží, nebo čmáranicí kolorovanou akvarelovými barvami, otisky. Technik, jak pracovat s obrazy mysli, je nespočet. Dají se různě kombinovat a tenhle proces tvorby je pro mě vždy fascinující.

Nemusíte umět kreslit nebo mít nějaké výtvarné nadání, stačí být otevřený tomu, co k vám promluví skrze obrazy. Díky arteterapii můžete zpracovat svoje traumatické zážitky, můžete růst, uvolnit se, navázat kontakt se svými vnitřními obrazy, které vystoupí z nevědomí a pomohou vám porozumět sobě i druhým.


Kdo je vaším největším učitelem, kdo vás v životě inspiruje?

V mém životě byla různá období, kdy jsem se nechala inspirovat lidmi, od kterých jsem se učila. Byli to třeba moji kolegové a spolupracovníci, ale i moji klienti. Těsně po sametové revoluci mě hodně ovlivnily zkušenosti z holotropního dýchání a proces orientované práce. Vděčná jsem za setkání se s Dhammou – Buddhovým učením - díky kterému jsem se víc usadila v přítomnosti a uvědomění si že vše, co se mi v životě děje, má svou příčinu a následek. To mě hodně ovlivnilo v mém dalším osobním a profesním životě a k dokončení psychoterapeutického výcviku v satiterapii. Poslední dva roky se věnuji cvičení čchi-kungu, díky kterému objevuji další potenciály svého těla a mysli, ale tam jsem zatím na začátku.

 

Jaký vztah máte k mandalám? Kreslíte nějaké?

Mandaly tvořím, když mám potřebu se zklidnit, nebo jen tak vypnout hlavu. V poslední době maluji mandaly hlavně technikou horkého vosku a zkouším i větší formáty na plátno. Stále se učím, experimentuji a testuji možnosti této techniky.

 

Jeden z našich projektů se jmenuje „Pomáháme plnit sny“. Jaký sen jste splnila vy?

Těch snů se mi už splnilo více. Především je to rodinné zázemí, které se mě podařilo vybudovat společně s mým mužem. I po dvaceti letech máme živý vztah se společnými zájmy, s velkou mírou vzájemné podpory a osobní svobody. V době, kdy se naše děti osamostatňují je to pro mě nesmírně důležité a moc si toho vážím.

Další sen, který se mi plní je to, že se mohu čím dál tím ve větší míře věnovat vlastní tvorbě, arteterapii a práci s lidmi, kteří chtějí pracovat na svém seberozvoji a změně. Že můžu dělat to, co mě baví a naplňuje.

To, co ještě zatím čeká na realizaci je třeba uspořádání malé výstavy mých enkaustických obrázků a šperků, nebo nalezení příjemného prostoru pro malou terapeutovnu a ateliér.

 

Na jaký z vašich kurzů v našem centru byste čtenáře pozvala?

Určitě na Ateliér, který už má v centru Mandala svoji tradici, běží už pátým rokem.

A nově také na kurzy enkaustiky, o které je velký zájem a které koncipuji jako výtvarně relaxační odpoledne s přesahem do arteterapie.

 

Autor článku

Hanka Formánková

Arteterapeutka, psycholožka a lektorka výtvarných kurzů

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál