Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Arteterapie není jen pro nemocné

, zveřejněno 21. 1. 2012

Výstava nazvaná Barvy pro duši potrvá měsíc a představuje arteterapii široké veřejnosti. Pokud máte zájem o zapůjčení výstavy do vašeho města, napište nám!

(tisková zpráva)

V sobotu 21. 1. 2012 v 15:00 se uskutečnila vernisáž obrazů vzniklých během dvouletého systematického arteterapeutického výcviku, který probíhal v Hradci Králové v letech 2009 - 2011 pod vedením PhDr. Mariany Bažantové, Ph.D. a Mgr. Jana Bažanta. Výstava nazvaná Barvy pro duši potrvá měsíc a představuje arteterapii široké veřejnosti. Výstava zahrnuje 23 obrazů formátu A3 a popis výstavy.

Arteterapie, neboli léčba výtvarným uměním, zahrnuje postupy zaměřené na odkrývání příčin a léčbu problematických jevů a symptomů. Pomáhá v léčbě např. úzkostných poruch, poruch chování, akutních reakcí na stres, posttraumatického syndromu. Arteterapie však nemusí být pouze prostředkem léčby nemoci, ale jako tzv. artefiletika se stává také nástrojem sebeobjevování a osobního rozvoje. Pojem artefiletika však není příliš známý.

Artefiletika se zaměřuje na zdravé jádro jedince a podporuje skrze prožitek jeho autosanační schopnost, napomáhá sebepřijetí, seberealizaci a osobnostnímu seberozvoji prostřednictvím tvorby a exprese. Zpracovávaná témata jsou často např. téma důvěry a bezpečí, hledání vlastní životní cesty, odpovědnosti za vlastní rozhodování,“ vysvětluje Mariana Bažantová, vedoucí dvouletého systematického vzdělávacího programu v artefiletice a arteterapii, která je patronkou výstavy. Výstavu Barvy pro duši připravily dvě absolventky jejího odborného výcviku.

Zuzana Řezáčová Lukášková a Petra Šamalíková si zvolily přiblížení jejich oboru veřejnosti jako společnou závěrečnou práci svého arteterapeutického vzdělání. „Výstava je obhajobou a ukázkou způsobu práce jak arteterapie a artefiletika fungují v praxi,“ vysvětluje jedna z organizátorek Zuzana Řezáčová Lukášková – jednatelka občanského sdružení Centrum Mandala o.s, které převzalo nad výstavou záštitu. Centrum se dlouhodobě zaměřuje na využívání arteterapeutických a artefiletických postupů pro širokou veřejnost. Nabízí Arteterapeutický ateliér, kurzy Cesta mandaly nebo Čakry v artefiletice.

Radka Zábojová, která pomáhala s technickým zajištěním výstavy dodává: „Arteterapie není vhodná jen pro psychicky nemocné. Chceme ukázat, že to není žádná magie nebo jenom samotná tvorba psychicky nemocných, ale může být přínosem i pro duševně zdravé. Proto jsou podstatnou částí výstavy komentáře autorů k jednotlivým dílům.“

Součástí vernisáže výstavy v Zahrada Café Therapy na Údolní ulici v Brně bylo kytarové hudební vystoupení Lukáše Mayera a malé občerstvení. Byla tak zahájena putovní výstava, která bude v Brně  k vidění do konce měsíce února. Následovat bude Hradec Králové a další města. Pokud máte zájem o zapůjčení výstavy do vašeho města, napište nám na mandaly@centrum.cz


Některé fotografie převzaty z: http://keltoman.rajce.idnes.cz/Vernisaz_k_vystave_obrazu_Barvy_pro_dusi/

Více také v Brněnském deníku.

tento článek nám poslala

Získejte vždy aktuální informace o akcích

ať už vám nikdy nic neunikne!

Odesláním formuláře souhlasíte obchodními podmínkami a s ochranou osobních údajů a potvrzujete, že jste se seznámili se zásadami ochrany osobních údajů podle kterých se řídíme.

Podobné články

mandala na plátně

Za vším hledej mandalu

Určitě jste si všimli módní vlny tzv. antistresových omalovánek pro dospělé. Nevyhnula se ani mně.

Nepříjemné pocity jsou dar

Setkávám se s reakcí, že Metoda RUŠ je lidem velmi sympatická, ale že neví, co by řešili...

Mandala dětem

Tvoříme spolu a pomáháme

Projekt Mandala dětem snad už ani netřeba představovat. Za tu dobu, co tu s námi je (již 7 let), si získal mnoho fanoušků a podpory. Rok od roku váš zájem o kreslení mandal pro dobrou věc narůstá a my jsme vám všem za to opravdu moc vděční.