Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Mandala, to jsou barvy a tvary

Autor: , zveřejněno 28. 5. 2011

V mandale se potkávají barvy a tvary, které vytvářejí harmonický celek a zároveň nesou svůj vlastní význam.

To jaké barvy a tvary v mandale použijeme, o nás může mnohé vypovídat. Jedním ze způsobů jak mandalám porozumět je studium literatury o barvách a tvarech. Jelikož je však význam barev i tvarů dán v neposlední řadě osobní zkušeností každého jednotlivce, nelze obecné výklady považovat za dogmaticky platné pro každého z nás.  Proto Vám nabízím několik cvičení na nalezení osobního významu barev a tvarů.
Pffaf ve své knize radí: „Rozhlížejte se jednou vědomě po celý všední den po barvách (můžete se zaměřit na tvary), s nimiž se setkáváte a uvědomte si, jaký mají význam.“ Ten vždy obsahuje jak pozitivní, tak negativní aspekty. Podobné cvičení lze udělat i s barevnými papíry.

Nabízím také krátké meditativní cvičení na zjištění významu barev: „Pohodlně se posaďte. Tak jak jste, zavřete si oči, uvědomte si dotek s podložkou, se židlí a ještě si můžete celé své sezení upravit, aby bylo opravdu pohodlné a příjemné. Uvědomte si, jak máte nohy, ruce, hlavu, svým vnitřním zrakem si prohlédněte ještě jednou celou svou sedící postavu a před svým vnitřním zrakem si představte barvu žlutou / oranžovou / červenou / modrou / fialovou... a počkejte jaký se v těle objeví pocit a co vás k ní napadne. Vše si zaznamenejte.“ Toto cvičení můžete použít i pro bod, kruh, čtverec, trojúhelník či spirálu.

Svoje poznatky můžete sdílet prostřednictvím formulářů pro barvu a tvar. Výsledky společného pátrání po významu barev a tvarů budu uveřejňovat na stránkách v sekci o mandalách.

Autor článku

květinová mandala

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Další články autora

Podobné články

diplom digitální datové akademie

Můj sen, moje poslání

Když jsem se na vysoké škole potkala s realitou svého snu být veterinární lékařkou a zjistila jsem, že toto povolání není o mazlení se zvířátky, položila jsem si životní otázky „co by mě bavilo, co mi bude dávat smysl a co vlastně chci dělat?“

Číst dál
motýl

Velké díky mandalám

Moje cesta k mandalám začala už dávno, v dětství, když jsem našla zálibu v kreslení a malování.

Číst dál