Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Barvy a tvary v mandale

Autor: , zveřejněno 28. 5. 2011

V mandale se potkávají barvy a tvary, které vytvářejí harmonický celek a zároveň nesou svůj vlastní význam.

To jaké barvy a tvary v mandale použijeme, o nás může mnohé vypovídat. Jedním ze způsobů jak mandalám porozumět je studium literatury o barvách a tvarech. Jelikož je však význam barev i tvarů dán v neposlední řadě osobní zkušeností každého jednotlivce, nelze obecné výklady považovat za dogmaticky platné pro každého z nás.  Proto Vám nabízím několik cvičení na nalezení osobního významu barev a tvarů.
Pffaf ve své knize radí: „Rozhlížejte se jednou vědomě po celý všední den po barvách (můžete se zaměřit na tvary), s nimiž se setkáváte a uvědomte si, jaký mají význam.“ Ten vždy obsahuje jak pozitivní, tak negativní aspekty. Podobné cvičení lze udělat i s barevnými papíry.

Nabízím také krátké meditativní cvičení na zjištění významu barev: „Pohodlně se posaďte. Tak jak jste, zavřete si oči, uvědomte si dotek s podložkou, se židlí a ještě si můžete celé své sezení upravit, aby bylo opravdu pohodlné a příjemné. Uvědomte si, jak máte nohy, ruce, hlavu, svým vnitřním zrakem si prohlédněte ještě jednou celou svou sedící postavu a před svým vnitřním zrakem si představte barvu žlutou / oranžovou / červenou / modrou / fialovou... a počkejte jaký se v těle objeví pocit a co vás k ní napadne. Vše si zaznamenejte.“ Toto cvičení můžete použít i pro bod, kruh, čtverec, trojúhelník či spirálu.

Svoje poznatky můžete sdílet prostřednictvím formulářů pro barvu a tvar. Výsledky společného pátrání po významu barev a tvarů budu uveřejňovat na stránkách v sekci o mandalách.

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Další články autora

Získejte vždy aktuální informace o akcích

ať už vám nikdy nic neunikne!

Odesláním formuláře souhlasíte obchodními podmínkami a s ochranou osobních údajů a potvrzujete, že jste se seznámili se zásadami ochrany osobních údajů podle kterých se řídíme.

Podobné články

mandala na plátně

Za vším hledej mandalu

Určitě jste si všimli módní vlny tzv. antistresových omalovánek pro dospělé. Nevyhnula se ani mně.

Nepříjemné pocity jsou dar

Setkávám se s reakcí, že Metoda RUŠ je lidem velmi sympatická, ale že neví, co by řešili...

Mandala dětem

Tvoříme spolu a pomáháme

Projekt Mandala dětem snad už ani netřeba představovat. Za tu dobu, co tu s námi je (již 7 let), si získal mnoho fanoušků a podpory. Rok od roku váš zájem o kreslení mandal pro dobrou věc narůstá a my jsme vám všem za to opravdu moc vděční.