Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Být normo je být in

Autor: , zveřejněno 27. 8. 2012

Jako manažerka pracující i ve spaní z přesvědčení, že když budu nejlepší, budu mít všeobecnou úctu jsem jednoho dne došla na hranici svých psychický i fyzických možností.

Rozhodla jsem se tedy pro změnu. Sestavila jsem tým, který má zajistit aby má duše i mé tělo byly neustále v optimální kondici. Mám kadeřnici, psychologa, masérku, homeopatku a osobní trenérku v posilovně. Ale jak měřit, že to vše k něčemu je? Jako manažerka s potřebou měření a hodnocení progresu jsem podstoupila psychologický test, nechala jsem si přeměřit celé své tělo a pořídila jsem si fotografie dokumentující stav před. Teď vím, že mám tady ubrat, tam přidat a tohle zlepšit, abych byla ve všech parametrech v oblasti "normo" a tedy zdravá a krásná. Zatím je v pořádku jen věk a váha (ještě že tak).

Cvičím 5 x týdně, pravidelně jím, spím a každý týden mám několik hodin vymezených pro sebe, své tělo a svou duši. Přišel čas průběžné kontroly. Fotka dobrý, psychická pohoda stabilizována, ale přibrala jsem tři kila! Jdu tedy na měření zda mi rostou svaly (ano, měla jsem nabrat přece 5 kg svalové hmoty, abych byla v normě). První měření proběhlo na jiném přístroji, ale princip měření je přece stejný. Ještě si z fyziky něco pamatuju, tak je mi měření pomocí elektrického odporu přece jasné. Ale pozor! Nadváha 10 kg... moc tuku, málo svalů, metabolický věk hrůza a ten vápník... Odcházím na pokraji psychického zhroucení. Jak je to možné, když se tak snažím? Pokládám vedle sebe hodnoty z prvního a z druhého měření a nechápu, jak se některé hodnoty mohou za tři nebo čtyři měsíce změnit o desítky kilogramů?

V rámci zachování svého psychického zdraví se rozhoduji. A dost! Papíry s hodnotami pro porovnání trhámfotky pro porovnání před a po vyhazuji, sukni co se do ní od 15 let nevejdu a mám ji doma z nostalgie, že do ní přece jednou zhubnu dávám do bazaru, váhu hážu hluboko do komory, osobní trenérce a výživovému poradci píši výpověď. Už nechci být normo. Nechávám si ve svém pečovatelském týmu kosmetičku, kadeřnici, psychologa a homeopatku, cvičím jen tak pro radost a ignoruji veškeré výzvy na měření a hodnocení, zda splňuji hodnoty normočlověka. Nesplňuji a možná jsem tlustá, ale spokojená sama se sebou a mám se ráda. Proto se nenechám stresovat tabulkami normálních hodnot!

A jak jste na tom Vy? Snažíte se být normočlověkem?

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Další články autora

Získejte vždy aktuální informace o akcích

ať už vám nikdy nic neunikne!

Odesláním formuláře souhlasíte obchodními podmínkami a s ochranou osobních údajů a potvrzujete, že jste se seznámili se zásadami ochrany osobních údajů podle kterých se řídíme.

Podobné články

mandala na plátně

Za vším hledej mandalu

Určitě jste si všimli módní vlny tzv. antistresových omalovánek pro dospělé. Nevyhnula se ani mně.

Nepříjemné pocity jsou dar

Setkávám se s reakcí, že Metoda RUŠ je lidem velmi sympatická, ale že neví, co by řešili...

Mandala dětem

Tvoříme spolu a pomáháme

Projekt Mandala dětem snad už ani netřeba představovat. Za tu dobu, co tu s námi je (již 7 let), si získal mnoho fanoušků a podpory. Rok od roku váš zájem o kreslení mandal pro dobrou věc narůstá a my jsme vám všem za to opravdu moc vděční.