Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Co je to scrapbooking?

, zveřejněno 10. 9. 2013

Scrapbooking je papírová droga. Tvoření s papírem, fotografiemi, pohlednicemi, upomínkami zajímavých cest nebo činností, které vkusně seskládány na stránku alba nebo deníku vytvoří knihu vzpomínek pro následující generaci.

napsala Ziga

Je to (nejen pro mne) velice návyková činnost. Je to činnost, které nejvíce prospívá deštivé počasí a zimní období. 

Nejvíce tyto alba tvoří maminky pro své děti. Zachytí se vtipné výroky dětí, zajímavé momentky a je to tvoření pro celou rodinu. V USA je scrapbooking, cardmaking (tvorba papírových přání) velký průmysl s obrovským výběrem speciálních papírů (bez dřeva a kyselin) a spousty různých přízdob z papíru, textilu atd. Co mne fascinuje, to jsou různé pomůcky. 

Neobejdete se bez

U nás je už možné spoustu věcí nakoupit na e-shopech, např. brněnský Hurá papír, Davona nebo si přímo objednat ze spousty zahraničních stránek.

 • řezačky papíru,
 • kvalitních raznic,
 • lisu na papír zvaného Big shot,
 • spousty šablon,
 • embosovacích kapes,
 • razítek,
 • řezáků,
 • jehel,
 • polštářků s inkousty,
 • ničítky,
 • spreji atd.

V rámci scrapbookingu se vyvinuly různé směry např. vintage styl. Tento retro styl zahrnuje fotografie a papíry, razítka, kterými se evokuje období mezi válkami (u nás první republika, Rakousko-Uhersko). Toto zpracování je vhodné např. při zpracování fotografií babiček a dědečků, když člověk začne pracovat na rodinné kronice do minulosti.

Tipy na tvoření

Kdo umí kreslit, tak doplní stránky podmalbou nebo přímo kresbou květin, ornamentů, zajímavé je použít Gesso (vlastně malířský šeps) a z barev se mi osvědčily akrylky (málo smáčí, takže stránky se nekrabatí).

Na deníky se dají využít knihy na vyřazení, kde slepením několika stránek (oboustrannou páskou) máte podklad pro malbu (zajímavé je využití různých šablon na pozadí). Šablony se z tvrdých folií pomocí vrtačky, řezáků dají vyrobit doma nebo využít různé předměty v domácnosti na otisky. Začnete sbírat různé visačky, ozdůbky z oděvů, kartony z kalendářů, krabic, zbytky krajek, stuh.

Velice pěkně vypadají také přání nebo stránky obšité ozdobně na stroji.

Kde najít inspiraci

Najděte si e-shopy, kde jsou přímo ukázky jak s pomůckami pracovat nebo dělají kurzy, mají také slevové akce. Na youtube jsou přímo postupy tvorby celé stránky, kde si člověk okouká, které pomůcky se mu líbí nebo-li bez kterých už nemůže žít. Na stránkách Hurá papíru je galerie s nádhernými ukázkami až profesionální úrovně.

Někdo na stará kolena začne paličkovat, učit se angličtinu, zahradničit, mne chytil papír. Cvičí se tím výtvarné schopnosti, motorika prstů, paměť, fantasie, zapomíná se na artrózu a jiné radosti seniorského věku. Vřele doporučuji.

 

Rádi tvoříte a máte nápad? Napište nám ho také.

 

Autor článku

tento článek nám poslala

Podobné články

znakovani v parku

Jak rozumět nemluvňatům

Po vysoké škole jsem měla poměrně jasnou představu, jakým směrem se bude můj život ubírat. Ale jak můj taťka rád říká: „Chceš-li pobavit pána Boha, řekni mu o svých plánech...“

Číst dál
Mandala

Zachraňte svět s námi!

Máme nemalé cíle, chceme zachránit svět. Odstranit z něj nadbytečný stres a shon, udělat zde na Zemi oázu klidu a odpočinku. Jsme Centrum Mandala, jediné místo, kam člověk přijde se svými starostmi a odchází nadšený a plný energie.

Číst dál