Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Co je to scrapbooking?

, zveřejněno 10. 9. 2013

Scrapbooking je papírová droga. Tvoření s papírem, fotografiemi, pohlednicemi, upomínkami zajímavých cest nebo činností, které vkusně seskládány na stránku alba nebo deníku vytvoří knihu vzpomínek pro následující generaci.

napsala Ziga

Je to (nejen pro mne) velice návyková činnost. Je to činnost, které nejvíce prospívá deštivé počasí a zimní období. 

Nejvíce tyto alba tvoří maminky pro své děti. Zachytí se vtipné výroky dětí, zajímavé momentky a je to tvoření pro celou rodinu. V USA je scrapbooking, cardmaking (tvorba papírových přání) velký průmysl s obrovským výběrem speciálních papírů (bez dřeva a kyselin) a spousty různých přízdob z papíru, textilu atd. Co mne fascinuje, to jsou různé pomůcky. 

Neobejdete se bez

U nás je už možné spoustu věcí nakoupit na e-shopech, např. brněnský Hurá papír, Davona nebo si přímo objednat ze spousty zahraničních stránek.

 • řezačky papíru,
 • kvalitních raznic,
 • lisu na papír zvaného Big shot,
 • spousty šablon,
 • embosovacích kapes,
 • razítek,
 • řezáků,
 • jehel,
 • polštářků s inkousty,
 • ničítky,
 • spreji atd.

V rámci scrapbookingu se vyvinuly různé směry např. vintage styl. Tento retro styl zahrnuje fotografie a papíry, razítka, kterými se evokuje období mezi válkami (u nás první republika, Rakousko-Uhersko). Toto zpracování je vhodné např. při zpracování fotografií babiček a dědečků, když člověk začne pracovat na rodinné kronice do minulosti.

Tipy na tvoření

Kdo umí kreslit, tak doplní stránky podmalbou nebo přímo kresbou květin, ornamentů, zajímavé je použít Gesso (vlastně malířský šeps) a z barev se mi osvědčily akrylky (málo smáčí, takže stránky se nekrabatí).

Na deníky se dají využít knihy na vyřazení, kde slepením několika stránek (oboustrannou páskou) máte podklad pro malbu (zajímavé je využití různých šablon na pozadí). Šablony se z tvrdých folií pomocí vrtačky, řezáků dají vyrobit doma nebo využít různé předměty v domácnosti na otisky. Začnete sbírat různé visačky, ozdůbky z oděvů, kartony z kalendářů, krabic, zbytky krajek, stuh.

Velice pěkně vypadají také přání nebo stránky obšité ozdobně na stroji.

Kde najít inspiraci

Najděte si e-shopy, kde jsou přímo ukázky jak s pomůckami pracovat nebo dělají kurzy, mají také slevové akce. Na youtube jsou přímo postupy tvorby celé stránky, kde si člověk okouká, které pomůcky se mu líbí nebo-li bez kterých už nemůže žít. Na stránkách Hurá papíru je galerie s nádhernými ukázkami až profesionální úrovně.

Někdo na stará kolena začne paličkovat, učit se angličtinu, zahradničit, mne chytil papír. Cvičí se tím výtvarné schopnosti, motorika prstů, paměť, fantasie, zapomíná se na artrózu a jiné radosti seniorského věku. Vřele doporučuji.

 

Rádi tvoříte a máte nápad? Napište nám ho také.

 

Autor článku

tento článek nám poslala

Podobné články

Mandaly, zentangle a tvoření pro dobrou věc

Už osmou výstavu k projektu Mandala dětem doprovázel tradičně tvořivý program. Návštěvníci si mohli vyzkoušet nejen vymalování mandal, ale i techniku zentangle nebo pískování. A zentangle si můžete zkusit i vy.

Číst dál
mandalovník prospěšný

Mandalovník prospěšný

Někdo pěstuje kaktusy a někdo fialky. My nejsme troškaři a tak máme strom - Mandalovník. Už jste o něm slyšeli? Mandalovník prospěšný je velmi vzácný druh stromu. Jeho jméno je odvozené od...

Číst dál