Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Co nabízí arteterapie

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 22. 5. 2013

Arteterapie je jednou z možností jak získat nový pohled na náš život a zlepšit jeho kvalitu.

"arte" z latinského nadání, řemeslná profese, umění

"therapeia" z řeckého léčba, léčení

Výtvarná nevzdělanost je přitom vlastně výhodou, protože kdo není školený v tom, jak má co nakreslit, je veden svým vnitřním světem a svými pocity. Náš život se pak při tvoření začíná objevovat na papíře (nebo v hlíně). Pokud víme jak co udělat, "aby to vypadalo", je tento proces poněkud omezen. Výdy můžeme během tvorby sledovat řadu věcí a jevů, které bychom si jinak těžko uvědomovali. Na vlastní oči vidíme, jak vnímáme a prožíváme svůj svět. Spolu s terapeutem se pak díváme na totéž a můžeme sdílet své postřehy.

Pokud si pouze povídáme, tvoří si terapeut na základě svých zkušeností ve své mysli svůj vlastní obraz. Pokud ale mluvíme nad obrazem, vidíme oba totéž, i když z jiného úhlu pohledu. Ten je na terapii tím cenným, co mnohdy posouvá terapii vpřed. Výhodou je pak práce ve skupině neboť víc hlav víc ví.

Arteterapie umožňuje nejen vyjádřit své pocity nedestruktivní formou, změnit úhel pohledu, ale také umožňuje změnit na papíře to, co mi nevyhovuje. Co to udělá když... V běžném životě je toto mnohdy velmi ohrožující, ale papír snese všechno. Pojďme společně experimentovat.

Autor článku

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Další články autora

Podobné články

mandalovník prospěšný

Mandalovník prospěšný

Někdo pěstuje kaktusy a někdo fialky. My nejsme troškaři a tak máme strom - Mandalovník. Už jste o něm slyšeli? Mandalovník prospěšný je velmi vzácný druh stromu. Jeho jméno je odvozené od...

Číst dál
Mandalová podložka

Třída plná mandal

S mandalami se dnes setkáváme opravdu na každém rohu. Jejich energie je přímo zázračná. Mandaly pomáhaji všude tam, kam jim otevřeme dveře, jako v případě ZŠ Plzeň 11.

Číst dál