Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Co nabízí arteterapie

Autor: , zveřejněno 22. 5. 2013

Arteterapie je jednou z možností jak získat nový pohled na náš život a zlepšit jeho kvalitu.

"arte" z latinského nadání, řemeslná profese, umění

"therapeia" z řeckého léčba, léčení

Výtvarná nevzdělanost je přitom vlastně výhodou, protože kdo není školený v tom, jak má co nakreslit, je veden svým vnitřním světem a svými pocity. Náš život se pak při tvoření začíná objevovat na papíře (nebo v hlíně). Pokud víme jak co udělat, "aby to vypadalo", je tento proces poněkud omezen. Výdy můžeme během tvorby sledovat řadu věcí a jevů, které bychom si jinak těžko uvědomovali. Na vlastní oči vidíme, jak vnímáme a prožíváme svůj svět. Spolu s terapeutem se pak díváme na totéž a můžeme sdílet své postřehy.

Pokud si pouze povídáme, tvoří si terapeut na základě svých zkušeností ve své mysli svůj vlastní obraz. Pokud ale mluvíme nad obrazem, vidíme oba totéž, i když z jiného úhlu pohledu. Ten je na terapii tím cenným, co mnohdy posouvá terapii vpřed. Výhodou je pak práce ve skupině neboť víc hlav víc ví.

Arteterapie umožňuje nejen vyjádřit své pocity nedestruktivní formou, změnit úhel pohledu, ale také umožňuje změnit na papíře to, co mi nevyhovuje. Co to udělá když... V běžném životě je toto mnohdy velmi ohrožující, ale papír snese všechno. Pojďme společně experimentovat.

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Další články autora

Získejte vždy aktuální informace o akcích

ať už vám nikdy nic neunikne!

Odesláním formuláře souhlasíte obchodními podmínkami a s ochranou osobních údajů a potvrzujete, že jste se seznámili se zásadami ochrany osobních údajů podle kterých se řídíme.

Podobné články

mandala na plátně

Za vším hledej mandalu

Určitě jste si všimli módní vlny tzv. antistresových omalovánek pro dospělé. Nevyhnula se ani mně.

Nepříjemné pocity jsou dar

Setkávám se s reakcí, že Metoda RUŠ je lidem velmi sympatická, ale že neví, co by řešili...

Mandala dětem

Tvoříme spolu a pomáháme

Projekt Mandala dětem snad už ani netřeba představovat. Za tu dobu, co tu s námi je (již 7 let), si získal mnoho fanoušků a podpory. Rok od roku váš zájem o kreslení mandal pro dobrou věc narůstá a my jsme vám všem za to opravdu moc vděční.