Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Co spojuje zrnka písku v Medláneckém potoce, berlínské Sprevě a francouzské Seině?

, zveřejněno 5. 10. 2011

Část pestrobarevné mandaly najdete v Medláneckém potoce v Mariánském údolí v Brně, v Ponávce, část unáší vody Berlínem a Paříží. Jedna z klientek vzkázala, že má písek doma na podnose a když jde někdo kolem, tak si něco namaluje, nechá pro ostatní nebo rozfouká...

(tisková zpráva)

Před začátkem prázdnin se klienti a lektoři Centra Mandala sešli, po vzoru tibetských mnichů, ke společnému sypání mandaly. Účastníky spojilo sdílení při společné práci v programech centra a nyní i vytváření barevně harmonického obrazce. Magický obrazec vznikal spontánně, přesto výsledek nakonec lahodil oku i duši. „Budhističtí mniši svou mandalu na závěr rituálně rozpráší do všech světových stran, my jsme se rozhodli odnést si každý trochu barevného písku s sebou na prázdniny a převézt jej to míst, která navštívíme nebo kde nám bude dobře. Tak část pestrobarevné mandaly najdete v Medláneckém potoce v Mariánském údolí v Brně, v Ponávce, část unáší vody Berlínem a Paříží. Jedna z klientek vzkázala, že má písek doma na podnose a když jde někdo kolem, tak si něco namaluje, nechá pro ostatní nebo rozfouká“, uvedla vedoucí Centra Mandala Zuzana Řezáčová Lukášková.

Centrum Mandala působí na Opletalově ulici číslo 6, s výhledem na hudební fakultu JAMU a letos v září oslavilo první výročí vzniku. Centrum nabízí rozvojové, terapeutické služby pro dospělé a volnočasové aktivity pro maminky s dětmi. V rámci oslav proběhla např. vernisáž obrazů Andrei Frídové.

Zuzana Řezáčová Lukášková se před časem rozhodla svůj život přesměrovat z dráhy veterinární lékařky směrem k nenásilné pomoci lidem v jejich rozvoji. Spojujícím prvkem všech služeb, které jsou v centru nabízeny je snaha pomoci jednotlivcům a skupinám v jejich rozvoji, při orientaci v osobních krizových situacích různého typu. Naleznete zde služby soukromých psychologů a terapeutů zaměřujích se nejen na směry „hlavního proudu“, ale také na alternativními postupy. Najdete zde lektory konstalací, arteterapeuty, konopnou lékařku a další.

Centrum Mandala nabízí kurzy kreslení pro dospělé. Absolventi loňského ročníku sestavili ze svých prací malou výstavu v Café Therapy pod názvem „Neumím, přece kreslím“. Ta byla důkazem, že to, že neumím zpívat, tančit, mluvit, chodit často bývá jen výsledek „pedagogického“ působení jejich okolí v raném dětství, ale dá se to změnit. V Centru Mandala se snaží klientům nabídnout i jiná možná řešení jak žít svůj život – neumím – a přece žiju! Život nemá jen jedno řešení. Ocitáme-li se v situaci, která nám nevyhovuje, je možné se takové situaci poddat, vzdát se osudu nebo se pokusit o změnu. A ta začíná v postoji – chci to změnit, jsem ochoten pro to něco udělat.

V novém školním roce Centrum Mandala spolupracuje také s centrem Indigenous a s klubem maminek vyznávajících kontaktní rodičovství.

Autor článku

tento článek nám poslala

Podobné články

ZenKnoflíky

Test bílých pastelek aneb není bílá jako bílá

ZenArtové obrázky většinou kreslím černým inkoustovým linerem. Při své práci však používám i bílou pastelku, na tmavší eco papír a na efekt odlesků.

Číst dál
artesvět

Sny se plní!

Od barev suchého pastelu v Centru Mandala až k vlastnímu ateliéru aneb jak vznikl ArteSvět.

Číst dál