Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Existuje bezpečná technika?

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 11. 11. 2014

Je ta technika bezpečná? Ptají se občas zájemci o kurz či terapii. Ať už je to jakákoli technika, odpověď je vždy stejná. Není. Bezpečná technika zkrátka neexistuje.

Co to znamená - bezpečná technika?

Každá technika má svůj účel a tím je většinou změna. Změna myšlení, postoje, návyku... Proto, abychom mohli něco změnit, potřebujeme znát aktuální situaci, to co nám na ní nevyhovuje a to jak ji chceme změnit. Jakákoli terapeutická nebo sebepoznávací technika může už při mapování současného stavu otevřít Pandořinu skříňku. Klient pláče, není mu dobře... I to k terapii a seberozvoji patří, ačkoli většina z nás si pod pojmem bezpečná technika představuje, že se právě nic podobného nestane. Následuje tedy otázka jak s těmito nebezpečnými technikami pracovat?

Na výběr máme několik možností. V expresivních terapiích jako je arteterapiedramaterapie nebo muzikoterapie existují dva přístupy.

Nemilosrdná autorita terapeuta

První, interpretační, je více závislý na znalostech, kompetencích a empatii terapeuta, který klientovi říká jaká je jeho aktuální situace, co má změnit a jak to má udělat. Klient je při použití tohoto postupu často vystaven na milost a nemylost "vševědoucí autoritě", která může podlehnout pokušení a svého postavení zneužít.

Expertem na svůj život jsi ty

Druhý, tzv. na osobu zaměřený přístup je založený na pokládání otázek na které klient hledá odpovědi. Terapeut s klientem může sdílet svůj úhel pohledu, své představy, fantazie a zkušenosti, ale výsledná interpretace obrazu, příběhu nebo životních událostí je vždy na straně klienta. Ten se tak učí sám hledat odpovědi na své otázky, pomoc u svého vnitřního rádce a zacházet sám se sebou i během "nebezpečných" technik.

Výběr vhodné techniky a přístupu je jen na vás

Při správné volbě se v rukách zkušeného terapeuta budeme cítit bezpečně i během "nebezpečných technik".

Kde hledat odpověď

Jsem přesvědčená, že v každém z nás je archetyp moudrého starce či stařeny a že tedy každý zná ty nejlepší odpovědi pro sebe sama, na všechny důležité otázky svého života. Mnohokrát se mi stalo, že jsem slyšela životní příběh někoho jiného a hned jsem „věděla“ že je "to přece jasné, to musíš přece udělat tohle..." ale ta nejlepší cesta byla úplně jiná. Byla to ta, která by mě nikdy nenapadla, protože jsem ji ze své pozice nikdy nemohla vidět. Nejsem "moudrá stařena pro všechny". Naučila jsem se tedy kousnout se do jazyka, nic neříct a pomoci klientovi najít odpověď uvnitř sebe sama.

Jakou zkušenost s technikami seberozvoje máte vy?

Autor článku

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Další články autora

Podobné články

Mandaly, zentangle a tvoření pro dobrou věc

Už osmou výstavu k projektu Mandala dětem doprovázel tradičně tvořivý program. Návštěvníci si mohli vyzkoušet nejen vymalování mandal, ale i techniku zentangle nebo pískování. A zentangle si můžete zkusit i vy.

Číst dál
mandalovník prospěšný

Mandalovník prospěšný

Někdo pěstuje kaktusy a někdo fialky. My nejsme troškaři a tak máme strom - Mandalovník. Už jste o něm slyšeli? Mandalovník prospěšný je velmi vzácný druh stromu. Jeho jméno je odvozené od...

Číst dál