Existuje křesťanská mandala?

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 13. 8. 2015

Před asi půl rokem jsem narazila na článek o křesťanské mandale. Je v něm řada velmi hezky sepsaných informací a článek by byl dobrým zdrojem informací, kdyby neměl poslední dva odstavce. V nich autor práci s mandalou označuje za otevírání se duchovnímu zlu a hříchem modlářství. Co myslíte, je to tak?

Tento názor je postaven na přesvědčení, že se jedná o nepřímou propagaci buddhismu a hinduismu. Ale patří mandala jen na východ, jak mnozí tvrdí?

Když si slovo mandala nahradíme slovním spojením kruhový ornament a rozhlédneme se po naší planetě, najdeme mandaly (kruhy) všude. Bez ohledu na čas, kulturu i jméno boha v ní. Objevují se dokonce i v křesťanství. Jsou to nejenom autorem zmiňovaná rosetová okna (která podle něj nemají s mandalou nic společného), ale také labyrinty.

Labyrint - cesta k Bohu

Labyrintem procházejí mniši odříkávající modlitby a jdou do jeho středu, kde se setkávají s Bohem. Často musí najít "správnou cestu", která se vine od kraje ke středu a zase k okraji, aby znázornila těžkosti duchovního hledání. Proto někdy tyto labyrintové cesty bývají metaforou také posvátných cest, např. do Jeruzaléma. V Budapešti je dokonce muzeum těchto labyrintů, které mívají kruhové uspořádání s odlišně se vinoucími cestami.

Modlíme se pánu bohu do oken

Ani rozetová okna (typická pro gotické katedrály) nejsou bez symboliky. Tyto křesťanské ornamenty jsou nápadně podobné použití mandal v jiných kulturách. Kruhová okna obsahují často čísla, která jsou násobkem tří (ta opravdu velká i 12) a odkazují tak např. na trojjedinost boha (či 12 apoštolů). Nejčastějšími barvami v těchto oknech jsou modrá a červená, které se spojují v mystické fialové a dodávají kostelnímu prostoru zvláštní atmosféru. Symbolicky tak spojují protiklady a vyjadřují harmonii, která je v království božím.

Pokud jste někdy stanuli před podobným oknem (ta přes celý vstupní portál jsou asi nejvíce ve Francii), zažili jste moment údivu, zastavení se a uvědomili jste si svou "nicotnost". Dlouhým pohledem do okna jste navíc byli vytrženi z běžného spěchu a dostali jste se do stavu podobného relaxaci nebo modlitbě.

Čí je mandala?

Diskuze kolem mandaly, toho do které kultury vlastně patří a nejrůznější předsudky jsou paradoxně dány prací C. G. Junga, který se zasloužil o rozšíření mandaly do psychoterapie (arteterapie). Ten totiž slovo mandala přenesl do Evropy a spojil kruhové obrazy se sanskrtským slovem. Kdybychom v Evropě zůstali u označení kruhový ornament, pravděpodobně by k takovýmto diskuzím a nedorozuměním nedocházelo.

Chcete vědět víc?

Více informací o mandalách najdete v našem e-booku Cesta mandaly, který je zdarma. Provede vás světem mandal, křížem krážem, bezpečně a hlavně bez bloudění.

Chci se vydat do světa mandal s e-bookem zdarma

Autor článku

podlaha kostela medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Nový ročník Mandala dětem je tu

S velkou radostí, odhodláním a pokorou vyhlašujeme 11. ročník Mandala dětem. Je před námi nová etapa, kdy se budeme snažit pomoci co nejvíce dětem, které naší pomoc opravdu potřebují.

Číst dál
Tvoření mandal

Jsme tu díky vám!

Je to pro nás takový malý svátek. Každý rok se těšíme, až budeme moci otevřít naše pomyslné brány širokému okolí. Nejinak tomu bude i letos.

Číst dál