Jak být supermáma

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 10. 5. 2017

Všechno stihnout, uřídit celou rodinu, postarat se o psa i o děti, po večerech pracovat a mít dokonale uklízeno, navařeno a s úsměvem na rtech uvítat kdykoliv kohokoliv... To je mediální obraz supermámy, se kterým se setkáváme na každém kroku.

Opravdu musíme mít vše pod kontrolou?

Snažíme se centrálně řídit celou domácnost včetně jejích členů a ani si neuvědomujeme, že tím ničíme sebe, vztahy a ve výsledku i celou rodinu. Stanovujeme pravidla, kontrolujeme, dohlížíme, nařizujeme... Při tom je paradoxem, že čím více se snažíme mít věci pod kontrolou, tím méně důvěřujeme přirozenému řádu věcí, přírodě a ve většině případů uděláme i více chyb. 

Příkladem může být nizozemský experiment, kde odstraněním dopravního značení v městě Drachen zvýšili bezpečnost provozu. Jedním z důvodů bylo to, že řidiči si museli poradit sami a proto byli více bdělí. Neznamená to, že bychom měli odstranit všechno své snažení a pravidla fungování, ale že bychom je měli používat s rozmyslem a rozhodně je omezit. 

Vše má řešení

V dnešní době se bojuje proti tzv. prokrastinaci, tedy odkládání věcí. Ačkoliv někteří psychologové považují toto chování za chorobu, kterou je potřeba léčit, podle Nassima Taleba jde o přirozenou obranu, která umožňuje věcem, aby se postaraly sami o sebe.

Určitě už se vám stalo, že než jste se k něčemu dostali, vyřešilo se to jaksi samo. Samozřejmě, že řada věcí se sama neudělá a v případě ohrožujících situací musíme zasáhnout, ale je to opravdu nutné v aktuálně uplatňované míře? Neustálou kontrolou a snahou o vyřešení všeho vyčerpáváme sebe, “terorizujeme” své okolí a ve výsledku na nás jde deprese. Ale jde to i jinak. 

Udělejte si i čas sama na sebe 

Vyhraďte si pravidelně čas na sebe a dejte věcem volný průchod. Řada záležitostí se vyřeší i bez vás, vyzkoušejte to. Pokud máte nutkání něco dělat a nedokážete jen tak sedět s rukama v klíně, vezměte si na pomoc pastelky a mandaly. Kruh zklidní vaši mysl, malování zaměstná vaše ruce a pomůže vám uvolnit napětí v celém těle. 

Stres z toho že nestíháte se zmírní nebo možná i úplně zmizí a vy se budete po hodině cítit mnohem lépe. S dobrou náladou, uvolněná a usměvavá se stanete super maminkou, kterou si přeje každé dítě. Ostatně se dozajista zlepší i vztah s partnerem, když ho místo “podrážděné fůrie” přivítá milá a pohodová žena;)

Vyberte si své zastavení se

Autor článku

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál