Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Jak na domácí mandalové bylinkové mýdlo

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 1. 8. 2016

Domácí kosmetika, vlastní šampón, mýdlo, krém na ruce, prací prášek nebo vlastní čajová směs se jaksi vracejí do našich domácností a jsou in. Léto je ideální příležitostí ke sběru bylin a k přípravě na výrobu přípravků, které oceníte hlavně v době vlády mrazů, vichrů a dalších nečasů.

Asi nejvíc času budete potřebovat na mýdlo. Proto neváhejte a začněte s přípravou ještě dnes. Připravte si mýdlo, které bude odpovídat tipu vaší kůže, barevně bude ladit s koupelnou a ještě zabaví vás i vaše děti při relaxačním mandalovém tvoření.

Budete potřebovat:
 • Bylinky
 • Směs olejů
 • Velkou zavařovací sklenici
 • Hydroxid sodný – pozor, je to žíravina!
 • Destilovanou vodu
 • Nerezové nebo skleněné nádobí (sklenici, hrnec, míchátko, starý ponorný mixér)
 • Nůž
 • Papírovou krabici
 • Pečící papír
 • Formičky na mýdlo (na cukroví, mafiny nebo na písek)
 • Oblíbené éterické oleje (není nutné)
 • Barviva na mýdla (není nutné)

 

Příprava bylinného oleje

Ačkoliv tento krok není nutný, bude rozhodně zpestřením výroby a vaše mýdlo tak bude opravdu léčivé. Navíc můžete začít hned s tím co máte doma a než se vám olej vymaceruje, obstaráte si zbytek.
 

Krok č. 1
Vyberte si bylinky, které chcete pro své mýdlo použít. Pokud nemáte zahrádku, jděte se projít. Na procházce jich teď najdete celou řadu. V nejhorším případě si kupte bylinkový čaj. Bylinky nasušte (v dobře větraném prostředí s teplotou do 40°C) a rozdělte na ty, které využijete na maceraci (využijete hlavně léčivé složky) a na ty, které přidáte do mýdlové hmoty (využijete i jako dekoraci).

Snadno dostupné byliny s léčivými účinky (nebojte se i vzájemných kombinací):

 • Heřmánek
 • Měsíček lékařský (čím tmavší květy, tím lepší)
 • Levandule
 • Třezalka tečkovaná
 • Fialka (nutné nasušit na jaře)
 • Konopí seté
 • Řepík lékařský

Krok č. 2
Byliny pro maceraci vložte do skleněné nádoby (můžete použít třeba velkou zavařovací sklenici). Čím více bylin použijete, tím bude mýdlo účinnější. Pokud máte rádi odměřování, pak dejte hrst bylin na 50 g oleje. Pokud preferujete „vaření od oka“, tak naplňte sklenici bylinami (volně, nijak ne nepěchujte) a zalejte je olejem tak, aby byly ponořené. Použijte libovolný oleje, který použijete pro výrobu mýdla – viz co budete potřebovat (pravděpodobně budete mít hned po ruce olej olivový).

Pozor: Nepoužívejte čerstvé nebo dokonce mokré byliny, olej by se vám začal kazit!

Krok č. 3
Nádobu s olejem postavte na okno, kam svítí slunce a nechte ji tam 5 – 6 týdnů stát. Můžete ji tam nechat i dva měsíce. Jen občas jděte okolo a všechno protřepte.

Krok č. 4
Olej slijte přes jemné plátýnko nebo přes kávový filtr. Plátno má tu výhodu, že ho můžete snadno vyždímat a ztráty tak budou minimální.

Krok č. 5
Přilejte k bylinkovému oleji další tuky dle receptu, zkontrolujte, že jejich teplota je kolem 30°C a můžete se pustit do výroby mýdlové hmoty.

Mýdlová hmota

Pokud jste v mládí milovali chemii, bude se vám tahle část líbit. Možná se ve vás probudí i skrytý alchymista a míchání si opravdu užijete. Raději pracujte v gumových rukavicích, mimo dosah dětí a tam, kde kapka hydroxidu nezpůsobí tragédii. Pokud se vám do laboratorní práce nechce, kupte si hotovou mýdlovou hmotu a jděte rovnou na výrobu mýdla.

Krok č. 1
Ve skleněné nebo nerezové nádobě rozpusťte hydroxid sodný v destilované vodě (i na míchání použijte sklo nebo nerez) a zahřejte ho na 30°C.

Krok č. 2
Do směsi olejů (ideálně v nerezovém hrnci) za stálého míchání  vlijte hydroxid sodný a míchejte dokud hmota nezačne tuhnout ve všech místech směsi. Celý proces může trvat i 30 – 40 minut. Proto se nebojte použít starý ponorný mixér.

Krok č. 3
Mýdlovou hmotu vlijte do krabice vyložené pečícím papírem, zavřete ji a vložte na 24 hodin do peřin. Hmota ztuhne.

Krok č. 4
Opatrně hmotu rozkrájejte nahřátým nožem na čtverečky cca 10x10 cm. Kostky položte na kovovou mřížku do dobře větrané místnosti (ideální je zahradní domek, dílna nebo jiná neobytná místnost) tak, aby byl ke kostkám dobrý přístup vzduchu ze všech stran.

Krok č. 5
Kostky mýdlové hmoty jednou za týden otočte a nechte odvětrávat 5 – 6 týdnů do úplného ztvrdnutí a vyprchání hydroxidu sodného. Bez něj mýdlo bohužel neuděláme, ale mýt se s ním opravdu nechceme.

Tvoříme mýdlo

Tahle část je nejhravější, nejzábavnější a můžete k ní přizvat i děti.

Krok č. 1
Ve vodní lázni rozehřejte mýdlovou hmotu tak, aby byla tekutá, ale aby se nevařila. Přece jenom chceme zachovat léčivé složky našeho mýdla.

Krok č.2
Do mýdla můžete přidat barviva, bylinky, vonné oleje. Záleží jen na vás, na vaší fantazii a na tom, k čemu chcete mýdlo používat. Vše dobře rozmíchejte.

Krok č. 3
Hotové mýdlo nalejte do formiček a nechte ztuhnout. Pokud nemáte formičky na mýdlo, použijte ty na mafiny, na cukroví nebo si vyrobte formičky z papíru (vyložte je raději pečícím papírem). Když využijete kruhové formy, můžete tvořit malé i velké mýdlové mandalky, které poslouží jako originální dárek. Tvrdnoucí mýdlo můžete také zdobit razítky, rytím a obtiskáváním přírodních materiálů.

Tip: Pěkně vypadá, když do středu mýdla zalejete celý květ měsíčku, maková zrníčka (poslouží i jako peeling), fialkové květy nebo květy heřmánku.

Krok č. 4
Mýdlo ve formičce nechte ztuhnout (cca 1 hodinu) a pak vyklopte. Pokud jste tvořili mýdlo od základu, máte v rukách po téměř čtvrt roce práce své vlastní mýdlo s léčivými účinky a hlavně svou jedinečnou energií!

Autor článku

medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

valobook

Seznamte se s Valo-bookem

Znáte Valo-book? Originální diář, který udělá radost každičký den.

Číst dál
mandala dětem

Jubilejní Mandala dětem

Jak si zpříjemnit nadcházející podzimní večery? No přeci s námi a s naší Mandalou dětem. Bude to zábava a díky mandalám posílíte svůj imunitní systém, zlepšíte si náladu a pomůžete dobré věci.

Číst dál