Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Kouzlení s cédéčky

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 7. 2. 2013

Udělějte si netradiční dekoraci ze starých CéDéček

Budete potřebovat:
  • cédéčka
  • izolepu
  • barvy  a kontury na sklo windowcolor
  • párátko
  • papír a tužku (chcete-li si nakreslit předlohu)

Jak postupovat:

1. Příprava materiálu

Potřebujete cédéčka (nevadí, že jsou použitá), ze kterých půjde sloupnout jejich barevná vrstva (nejčastěji stříbrná). Zda půjdou CD oloupat zjistíte pomocí lepicí pásky, kterou přilepíte k barevné straně a vrstvu stáhnete (viz galerie). Zkoušejte to strhávat různými směry, někdy chvilku trvá, než se barva odlepí.

Pokud se vám podařilo najít vhodné cédéčko a oloupat ho, tak máte před sebou čistou průhlednou plochu (viz galerie), která čeká až ji krásně ozdobíte. A my vám přinášíme několik tipů, jak cédéčka namalovat.

2. Zdobení Cédéček

a) Vitrážové zdobení

K tomuto zdobení můžete použít papír s tužkou. CD si obkreslíte na papír, na který si nakreslíte vlastní vzor (můžete použít i naši šablonu). Pak CD přiložíte na nakreslenou předlohu a pomocí kontury ho přenesete na průhledný povrch cédéčka (viz galerie). Pak je potřeba počkat, dokud kontura nezaschne (mezitím si můžete udělat další vzor na jiné CD). Po zaschnutí si vezměte oblíbené odstíny barev na sklo a prostor mezi konturkami vymalujte. Vznikne vám krásná vitrážová dekorace (viz galerie).

b) Kruhové zdobení s paprsky

Tentokrát nebudeme pracovat s konturou, ale rovnou se samotnými barvami. Začněte tak, že si připravíte pár barev, které se budou ve vašem vzoru střídat. První barvou obtáhněte vnitřní kruh a postupně přidávejte další kruhy těsně vedle sebe (viz galerie). Je lepší nedělat kruhy až k samotnému vnějšímu kruhu, skončete tedy raději dříve (viz galerie).

Využijeme toho, že jsou barvy mokré a vezmeme si párátko, se kterým projedeme od vnitřního kruhu všechny barvy (viz galerie). Vznikne nám zajímavý vzor, který můžeme zvýraznit tím, že barvy projdeme ještě jednou, ale tentokrát od vnějšího kruhu k vnitřnímu (viz galerie).

Co s dekoracemi?

Můžete do nich provrtat dírky a pověsit si je do okna. Efektně vypadá, když jsou cédéčka zavěšená pod sebou. Vyniknou v oknech, na balkonech či terasách. Další využití je jen a jen na vás.

TIP: Pro ozvláštnění do ještě mokré barvy můžete přihodit pár korálků, flitrů nebo jiných drobných ozdob.

Autor článku

medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Přijetí stínu jako cesta k celistvému bytí

Na cestě osobního rozvoje se člověk dříve nebo později setká se svým stínem, potlačenou stránku osobnosti, kterou jsme díky výchově a společnosti v sobě nepřijali, a tak se stala součástí našeho nevědomí.

Číst dál
Rodinné konstelace

Rodinné konstelace očima účastníka

Chtěla jsem se zase o kousek posunout v dějích svého života. Rozhodla jsem se zúčastnit rodinných konstelací. Dlouhá léta jsem tu nebyla a skoro jsem zapomněla, jak krásně mi po této skupinové terapii vždy je.

Číst dál