Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Křišťálová pryskyřice v odpadkoártu

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 10. 1. 2013

Recy lůžka z kovových víček aneb pryskyřice snadno a rychle

Budete potřebovat:
  • kovová víčka z lahví
  • křišťálovou pryskyřici (seženete ve výtvarných potřebách)
  • obrázky do víček (z časopisu, internetu nebo podle vlastních nápadů)
  • nůžky
  • lepidlo na decoupage [čti: dekupáž]
  • štětec
  • nádobku na míchání pryskyřice a lžičku (plastová)
  • párátko (na propichování případných bublin)

Jak postupovat:

1.Příprava materiálu

Sežeňte si kovová víčka od lahví a změřte jejich vnitřní průměr, abyste si podle toho mohli sehnat správnou velikost obrázků. Na internetu se dají koupit různé motivy a velikosti. Pokud chcete nějaký motiv z časopisu, tak můžete víčko obkreslit přímo na stránce s vybraným motivem. Ve výběru motivů s vlastní tématikou máte zcela volnou ruku, jen si dávejte pozor na ubrousky, které sají vlhkost a tedy na ně spotřebujete větší množství pryskyřice. Často se stává, že nerovnosti se ukáží až po zaschnutí, po té je potřeba přilít novou tekutinu.

Potom, co seženete a vystřihnete vybraný motiv, přichází na řadu lepidlo. Nejlépe se pracuje s lepidlem na decoupage, ale použít můžete i herkules (požívejte herkules jen z jedné strany, z té, ze které přilepíte obrázek k víčku). Lepidlem na decoupage přilepte obrázek k víčku a motiv následně ještě potřete a nechte zaschnout (viz galerie).

2. Práce s křišťálovou pryskyřicí

Víčko s motivem nám již zaschlo, a proto si připravíme křišťálovou pryskyřici, kterou tvoří dvě složky. Dvě nádobky obsahují různé roztoky, které po spojení vytvoří speciální tekutinu, která po zaschnutí vytvoří tvrdý průhledný povrch. Nádobky jsou označené písmenky A a B. Pečlivě se podívejte do návodu, který je uveden na obalu. Většinou platí, že tekutiny z větší nádobky se dává více. Po odměření správného množství je potřeba, abyste roztok zamíchali. Ale dávejte si pozor, abyste ho míchali velmi pomalu a opatrně, aby v něm nevznikly bublinky.

TIP: Doporučujeme si připravit více víček, abyste roztok mohli využít a nevylévali ho. I malé množství postačí na několik víček.

Vzniklý roztok nabereme lžičkou (lepší nabrat méně) a opatrně ho nalijeme do víčka (viz galerie). Tekutina se bude pomalu rozlévat k okrajům. Ničemu nevadí, když nalijete silnější vrstvu. Jen si hlídejte, aby tekutina nepřetekla (pak by se víčka mohla přilepit k podkladu). Pokud zahlédnete bublinu, tak ji propíchněte párátkem. Po zaschnutí by mohla působit jako kaz.

Víčka již máme všechna zalitá a je potřeba, abychom pro ně měli místo, které je rovné, aby tekutina nestekla k jedné straně. Pryskyřice potřebuje odpočívat 24hodin, aby se vytvořila tvrdá vrstva. Dříve rozhodně nezkoušejte, zda už vše zaschlo. Pryskyřice se táhne a mohli byste v ní zanechat obtisky a poničit vzhled (krom toho se dlouho odstraňuje z rukou).

Pokud po zaschnutí shledáte, že jste použili málo tekutiny, není problém přilít další množství. A opět počkat celý den, než vše zaschne.

TIP: Hotová víčka můžete provrtat a zavěsit na kroužek. Posloží tak jako přívěsek nebo náušnice.

 

Autor článku

medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

tupovaná mandala

Mandaly a tempery

Temperové barvy si všichni pamatujeme ze školy. Možná ne v úplně dobrém světle. Možná jste je naopak milovali, ale slýchali jste, ať si raději vezmete pastelku. Tou toho tolik nezamažete. Pastelky sice vypadají jako bezpečnější technika z mnoha důvodů. Proč se ale ochuzovat o radost z temperkového tvoření?

Číst dál
valobook

Seznamte se s Valo-bookem

Znáte Valo-book? Originální diář, který udělá radost každičký den.

Číst dál