Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Malba je nejstarší hra

Autor: , zveřejněno 12. 9. 2016

Kdo rád tvoří, má otevřenou mysl. Byť to není vždy na první pohled patrné, skrze tvorbu se vždy něco nového dozvídáme a zároveň o sobě něco říkáme. Dohromady nám to dává svobodu poznávání i vyjádření, bez ohledu na to, jakým druhem tvorby se zrovna projevujeme.

Výtvarnou činností se zabýval už člověk paleolitický. Tito první umělci jsou důkazem důležitosti této činnosti pro člověka jako takového. První jeskynní malby tu byly dříve, než literatura nebo hudba, jež by se dala zaznamenat. Tvorba může mít spoustu rozhraní, podob a výtvarníci můžou být jakéhokoliv věku.

Kreslit mohou děti i dospělí

Stejně jako jsou bizoni na stěnách jeskyní prvním dokladem o výtvarné činnosti člověka, je dětská kresba většinou první tvorbou člověka jako jednotlivce. Vždyť malé děti se můžou chopit pastelky brzy po té, co udrží v ruce předmět. Tvorba je totiž nejen zábava, ale také způsob rozvíjení mysli nebo duševního zklidnění tak potřebného. Bohumil Hrabal řekl: "Naivní malíři jsou dospělé děti, které najednou vzali tužku nebo štětec a tím prvním pohybem ruky na čistou plochu zjistili, že obrazy jsou nejen jejich dětským hřištěm, ale i obranou proti nudě, hojivou krásou, prostou jak léčivé byliny."

Myšlenky a kresba z nich

Kreslení a malování je svobodný projev. Většina z nás ví, jak je mnohdy těžké zformulovat své myšlenky a postoje, a ještě těžší bývá je následně předat druhým. Jak říci, co máme takzvaně "na srdci"? Nejednou se stalo, že se lidé v této situaci uchýlili právě k výtvarnému projevu. Je totiž daleko bezprostřednější a svobodnější, než jiné formy vyjádření. Nemusíme vše říkat doslovně, můžeme požít velkou míru intuice, a také je zde možnost různé interpretace. Výtvarné umění dává velký prostor těm, pro které je lehčí tvořit duchem než slovy. Jak řekl Josef Čapek: "Nejprve třeba míti obrazu plné srdce, aby ho pak mohly býti plné oči."

Výtvarné kurzy kreslení a malování následují odkaz těchto myšlenek. Tvorba může být dřina, povolání, radost, prožitek, věda i lék. Záleží na tom, jak ji uchopíme a jak její krásu využijeme pro sebe nebo předáme jiným.

Přijďte tvořit na dny otevřených dveří nebo na kurz kreslení!

Autor článku

portrét v kurzu základy kreslení

Alena Krhanková Petruželová

Výtvarnice se zaměřením na malířství a lektorka výtvarný kurzů

Další články autora

Podobné články

znakovani v parku

Jak rozumět nemluvňatům

Po vysoké škole jsem měla poměrně jasnou představu, jakým směrem se bude můj život ubírat. Ale jak můj taťka rád říká: „Chceš-li pobavit pána Boha, řekni mu o svých plánech...“

Číst dál
Mandala

Zachraňte svět s námi!

Máme nemalé cíle, chceme zachránit svět. Odstranit z něj nadbytečný stres a shon, udělat zde na Zemi oázu klidu a odpočinku. Jsme Centrum Mandala, jediné místo, kam člověk přijde se svými starostmi a odchází nadšený a plný energie.

Číst dál