Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Malba je nejstarší hra

Autor: , zveřejněno 12. 9. 2016

Kdo rád tvoří, má otevřenou mysl. Byť to není vždy na první pohled patrné, skrze tvorbu se vždy něco nového dozvídáme a zároveň o sobě něco říkáme. Dohromady nám to dává svobodu poznávání i vyjádření, bez ohledu na to, jakým druhem tvorby se zrovna projevujeme.

Výtvarnou činností se zabýval už člověk paleolitický. Tito první umělci jsou důkazem důležitosti této činnosti pro člověka jako takového. První jeskynní malby tu byly dříve, než literatura nebo hudba, jež by se dala zaznamenat. Tvorba může mít spoustu rozhraní, podob a výtvarníci můžou být jakéhokoliv věku.

Kreslit mohou děti i dospělí

Stejně jako jsou bizoni na stěnách jeskyní prvním dokladem o výtvarné činnosti člověka, je dětská kresba většinou první tvorbou člověka jako jednotlivce. Vždyť malé děti se můžou chopit pastelky brzy po té, co udrží v ruce předmět. Tvorba je totiž nejen zábava, ale také způsob rozvíjení mysli nebo duševního zklidnění tak potřebného. Bohumil Hrabal řekl: "Naivní malíři jsou dospělé děti, které najednou vzali tužku nebo štětec a tím prvním pohybem ruky na čistou plochu zjistili, že obrazy jsou nejen jejich dětským hřištěm, ale i obranou proti nudě, hojivou krásou, prostou jak léčivé byliny."

Myšlenky a kresba z nich

Kreslení a malování je svobodný projev. Většina z nás ví, jak je mnohdy těžké zformulovat své myšlenky a postoje, a ještě těžší bývá je následně předat druhým. Jak říci, co máme takzvaně "na srdci"? Nejednou se stalo, že se lidé v této situaci uchýlili právě k výtvarnému projevu. Je totiž daleko bezprostřednější a svobodnější, než jiné formy vyjádření. Nemusíme vše říkat doslovně, můžeme požít velkou míru intuice, a také je zde možnost různé interpretace. Výtvarné umění dává velký prostor těm, pro které je lehčí tvořit duchem než slovy. Jak řekl Josef Čapek: "Nejprve třeba míti obrazu plné srdce, aby ho pak mohly býti plné oči."

Výtvarné kurzy kreslení a malování následují odkaz těchto myšlenek. Tvorba může být dřina, povolání, radost, prožitek, věda i lék. Záleží na tom, jak ji uchopíme a jak její krásu využijeme pro sebe nebo předáme jiným.

Přijďte tvořit na dny otevřených dveří nebo na kurz kreslení!

Alena Krhanková Petruželová

Výtvarnice se zaměřením na malířství a lektorka výtvarný kurzů

Další články autora

Získejte vždy aktuální informace o akcích

ať už vám nikdy nic neunikne!

Odesláním formuláře souhlasíte obchodními podmínkami a s ochranou osobních údajů a potvrzujete, že jste se seznámili se zásadami ochrany osobních údajů podle kterých se řídíme.

Podobné články

mandala na plátně

Za vším hledej mandalu

Určitě jste si všimli módní vlny tzv. antistresových omalovánek pro dospělé. Nevyhnula se ani mně.

Nepříjemné pocity jsou dar

Setkávám se s reakcí, že Metoda RUŠ je lidem velmi sympatická, ale že neví, co by řešili...

Mandala dětem

Tvoříme spolu a pomáháme

Projekt Mandala dětem snad už ani netřeba představovat. Za tu dobu, co tu s námi je (již 7 let), si získal mnoho fanoušků a podpory. Rok od roku váš zájem o kreslení mandal pro dobrou věc narůstá a my jsme vám všem za to opravdu moc vděční.