Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Mandala dětem

, zveřejněno 3. 5. 2013

V letošním školním roce proběhl projekt Mandala dětem, kterého se zúčastnilo 21 škol a školek.

(tisková zpráva)

Ačkoli jsme se potýkali s technickými potížemi, projekt proběhl úspěšně a již nyní plánujeme další ročník. Projekt nabídl učitelům možnost zpestřit výuku a dětem umožnil zažít trochu jiné tvoření. Mandaly totiž nabízí prostor pro kreativní tvoření bez hodnocení dobře/špatně a proto podporují dětskou fantazii, tvořivost a  hravost.

 

Podívejte se na to, jak proběh ročník 2012/13 a získejte inspiraci pro tvoření ve Vašich třídách.

A jak si náš projekt užili zapojení učitelé?

"Asi největší prožitek jsme zažily s paní vychovatelkou u poslední mandaly, kterou jsme odeslaly do projektu Mandala dětem. Děti na počátku pracovaly pouze se svými těly, které postupně spojovaly v celek. Následovalo obkreslování těl křídami, jejich vybarvování. Teprve potom děti přešly k tvorbě papírové mandaly, která vycházela z jejich osobního prožitku. Celou práci jsme dokumentovaly a dětem ji opětovně předkládaly. Reakce dětí se měnily. Zpočátku se soustředil každý sám na sebe. Tam jsem já, to jsem já, já mám. Pak přešly k Tam jsi ty, to je Ondra, tam je. Poslední sledování celého vývoje mandaly proběhlo za úplného ticha. Prožitek zůstal v nás všech – v dětech i v učitelích. Podle mých zkušeností je práce s mandalou pro učitele velkým přínosem pro jejich další práci.“

Pokud máte vlastní mandalu, nebo jste viděli mandalu na domě někoho jiného, vyfoťte ji a pošlete ji do naší fotosoutěže!

Autor článku

tento článek nám poslala

Podobné články

Mandaly, zentangle a tvoření pro dobrou věc

Už osmou výstavu k projektu Mandala dětem doprovázel tradičně tvořivý program. Návštěvníci si mohli vyzkoušet nejen vymalování mandal, ale i techniku zentangle nebo pískování. A zentangle si můžete zkusit i vy.

Číst dál
mandalovník prospěšný

Mandalovník prospěšný

Někdo pěstuje kaktusy a někdo fialky. My nejsme troškaři a tak máme strom - Mandalovník. Už jste o něm slyšeli? Mandalovník prospěšný je velmi vzácný druh stromu. Jeho jméno je odvozené od...

Číst dál