Mandala jako lék

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 17. 3. 2014

Mandala je pravidelný kruhový obrazec, který usnadňuje zklidnění a pomáhá k navázání kontaktu se sebou sama. Do psychoterapie tento přístup přinesl C. G. Jung. Později práci s mandalou integrovala arteterapie, která nabídla i možnost další práce s ní, jak dokazuje např. kapitola v knize Základy arteterapie (Šikcová-Fabrici, 2002).

Práce s mandalou je dnes také součástí zdravotnické péče v mnoha zařízeních jako doplňkový program. Je využíván zejména relaxační efekt tvoření a vliv na celkové zklidnění pacientů. 

Americká studie z roku 2011 dokazuje pozitivní fyziologický efekt (snížení stresu) kreslení mandal u lidí s mentální retadrací (Schrade et all., 2011). Podle jiné americké studie lze mandalu použít také jako nástroj k neinvazivní diagnostice průběhu závažných onemocnění, jako je rakovina prsu. Elkis-Abuhoff et al. (2009) ve své práci uvádějí, že pokud žena dostala papír s kruhem a 15 pastelek různé barvy, mohl ošetřující personál sledovat tvorbu v závislosti na jejím fyzickém stavu (ve vysoké korelaci).

Můžeme jen doufat, že se podobné postupy dostanou také do našeho zdravotnictví.

Pokud chcete léčebný účinek mandal využít i vy, kreslete s námi

Vezměte mandalu místo léků

Autor článku

jantra

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Malování mandal

Mandaly, co mění životy

Když před lety paní Jana poprvé slyšela o projektu Mandala dětem, nevěděla, co od toho očekávat. Její kamarádka ji přemluvila, aby se přidala k malování mandal, což mělo být jen jednoduché tvoření pro zábavu. Jana si říkala, že to bude něco, co jí umožní na chvíli zapomenout na pracovní stres a vypnout.

Číst dál
nové bydlení

Cesta k samostatnosti

Společně jsme podpořili Kristýnu, která po odchodu z dětského domova překonala překážky a díky podpoře si začala budovat vlastní domov a kariéru.

Číst dál