Mandala jako lék

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 17. 3. 2014

Mandala je pravidelný kruhový obrazec, který usnadňuje zklidnění a pomáhá k navázání kontaktu se sebou sama. Do psychoterapie tento přístup přinesl C. G. Jung. Později práci s mandalou integrovala arteterapie, která nabídla i možnost další práce s ní, jak dokazuje např. kapitola v knize Základy arteterapie (Šikcová-Fabrici, 2002).

Práce s mandalou je dnes také součástí zdravotnické péče v mnoha zařízeních jako doplňkový program. Je využíván zejména relaxační efekt tvoření a vliv na celkové zklidnění pacientů. 

Americká studie z roku 2011 dokazuje pozitivní fyziologický efekt (snížení stresu) kreslení mandal u lidí s mentální retadrací (Schrade et all., 2011). Podle jiné americké studie lze mandalu použít také jako nástroj k neinvazivní diagnostice průběhu závažných onemocnění, jako je rakovina prsu. Elkis-Abuhoff et al. (2009) ve své práci uvádějí, že pokud žena dostala papír s kruhem a 15 pastelek různé barvy, mohl ošetřující personál sledovat tvorbu v závislosti na jejím fyzickém stavu (ve vysoké korelaci).

Můžeme jen doufat, že se podobné postupy dostanou také do našeho zdravotnictví.

Pokud chcete léčebný účinek mandal využít i vy, kreslete s námi

Vezměte mandalu místo léků

Autor článku

jantra medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Podporujeme, zachraňujeme, zlepšujeme svět pro další generace

Centrum Mandala má nemalou misi - zachránit svět. To se může zdát stejně nemožné, jako sníst mamuta. Všichni ale víme, že když mamuta rozporcujete a jíte jednotlivé porce, možné to je. A tak jsme si i my naši misi rozdělili na menší a zvládnutelné části.

Číst dál
Vánoční mix

Vánoční MIX

Vánoční stromeček uprostřed pokoje. Vůně jehličí a cukroví. Rozbalují se dárky. Ten od vás překvapí, potěší a nadchne zároveň. "To jsi malovala sama?" ptá se nevěřícně babička. "Ano, jen pro tebe."

Číst dál