Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Proč neinterpretuji

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 3. 2. 2012

Protože si vážím každého kdo se se mnou potká v tvořivé procesu a nechci aby na mě byl závislý, neinterpretuji a neříkám jak a co má dělat. Jsem pouze průvodkyní na cestě sebeobjevenování.

Jsem přesvědčená, že v každém z nás je archetyp moudrého starce či stařeny a že tedy každý zná ty nejlepší odpovědi pro sebe sama, na všechny důležité otázky svého života. Mnohokrát se mi stalo, že jsem si myslela "to je jasné, to musíš přece udělat tohle..." ale ta nejlepší cesta pro klienta byla úplně jiná. Byla to ta, která by mě nikdy nenapadla, protože jsem ji ze své pozice nikdy nemohla vidět. Nejsem "moudrá stařena". Naučila jsem se tedy kousnout se do jazyka, nic neříct a pomoci najít odpověď někde uvnitř nebo v prostoru někde "nad námi".

Proč neinterpretuji? Protože věřím, že každý má velký potenciál pro sebeléčení, že každý "zná" významy svých kreseb a protože si svých klientů vážím. Ráda dávám domácí úkoly, podněty k zamyšlení, ptám se a ctím zásadu C.G. Junga, který kladl důraz na interpretaci kreseb ve spolupráci se svými pacienty. Kromě obecných významů totiž barvy a tvary nesou "osobní" význam, který nikdo jiný kromě autora nezná. Tento výklad považuji za mnohem důležitější než ten "obecně známý".

Jsou samozřejmě i jiné přístupy. Byla jsem na semináři, kde jsem se dozvěděla "jaká jsem a co mám dělat". V některých věcech byl výklad dokonale přesný. Nemohla jsem se ale ubránit pocitu, že v tu chvíli odevzdávám svůj život do rukou někoho cizího, že jsem snadno manipulovatelná, protože věřím v "magické schopnosti" lektora a věřím, že mi řekne co mám udělat, abych byla šťastná. Jsem přesvědčena, že pokud potřebuji výkladový slovník symbolů, snář nebo člověka, který ví přece lépe než já jak to v životě mám a co bych měla dělat, nemám nad svým životem příliš velkou moc. Tu jsem dobrovolně předala knihám, lidem, guruúm...

Ráda bych, aby se každý naučil obrátit se do svého nitra, aby se každý stal "admirálem" na své lodi a zodpovědným za svůj život. Protože si vážím každého kdo se se mnou potká v tvořivé procesu a nechci aby na mě byl závislý, neinterpretuji a neříkám jak a co má dělat. Jsem pouze průvodkyní na cestě sebeobjevenování.
 

Autor článku

medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Přijetí stínu jako cesta k celistvému bytí

Na cestě osobního rozvoje se člověk dříve nebo později setká se svým stínem, potlačenou stránku osobnosti, kterou jsme díky výchově a společnosti v sobě nepřijali, a tak se stala součástí našeho nevědomí.

Číst dál
Rodinné konstelace

Rodinné konstelace očima účastníka

Chtěla jsem se zase o kousek posunout v dějích svého života. Rozhodla jsem se zúčastnit rodinných konstelací. Dlouhá léta jsem tu nebyla a skoro jsem zapomněla, jak krásně mi po této skupinové terapii vždy je.

Číst dál