Společně pomáháme dětem

Externí autor: Jitka Nosková, DiS., zveřejněno 16. 12. 2013

Mandala dětem a lidé, kteří tento projekt vymysleli, podpořili a hlavně se ho aktivně účastnili, pomohli a podpořili mladé lidi z náhradní péče v kroku do jejich lepšího samostatného života.

Co je občanské sdružení Janus?

Občanské sdružení Janus pracuje s mladými lidmi, kteří neměli tolik štěstí jako většina z nás a museli vyrůstat bez zázemí vlastní rodiny. Období, kdy odchází z dětských domovů, nebo od pěstounské rodiny do samostatného života je pro ně o to složitější, že nemají oporu vlastní rodiny, kam by se v případě potřeby (stejně jako my ostatní) mohli vrátit. Nemají často nikoho, kdo by jim „kryl záda“ v tomto nelehkém období plném změn.

V Občanském sdružení Janus se snažíme mladým lidem co nejvíce usnadnit jejich přechod do vlastního života. Pomáháme mladým lidem s tím, aby dokončili školu, našili si práci, měli kde bydlet, obstarali si dostatek jídla, oblečení. Měli dostatek informací o všem, co k samostatnému životu potřebují. Měli oporu ve svých schopnostech a dovednostech.

Čím jsme společně přispěli

Díky pomoci projektu Mandala dětem jsme měli možnost klientům zakoupit počítač, na kterém se učí jak si hledat práci, učí se napsat si svůj životopis a motivační dopis. Jsou v kontaktu se zaměstnavateli a hledají si své budoucí uplatnění na trhu práce. Klienti se také mají možnost zdokonalovat v práci s počítačem. A to především se základními programy (MS Word, MS Excel, Powerpoint, Internet, Outlook, apod.), jejichž zvládnutí v dnešní době je nezbytné pro většinu pracovních pozicí. Díky tomu, že se mladí lidé orientují na pracovních serverech a ví, co se děje na trhu práce a také díky tomu, že zvládnou uživatelsky pracovat s počítačem, mají lepší možnosti získat si trvalou práci, která je důležitá pro jejich další samostatný život. Počítač zakoupený díky projektu Mandala dětem, také klienti využívají k hledání bydlení a komunikaci se svými blízkými a přáteli.

Mandala dětem a lidé, kteří tento projekt vymysleli, podpořili a hlavně se ho aktivně účastnili, pomohli a podpořili mladé lidi z náhradní péče v kroku do jejich lepšího samostatného života.

Jménem Občanského sdružení Janus Vám všem velmi děkuji za to, že Vám není lhostejný osud ohrožených dětí a mladých lidí, kteří jsou nuceni vyrůstat mimo svou vlastní rodinu.

 

Jitka Nosková, DiS.
sociální pracovnice
jitka.noskova@janus-os.cz
www.janus-os.cz

Autor článku

tento článek nám poslala

Jitka Nosková, DiS.

Podobné články

Rodinnné konstelace

Poznejte konstelace blíže

Sedmileté, devítileté a dvanáctileté cykly běží, uzavírají staré, otevírají nové, promítají se do životů lidí, věcí i projektů. Blíží se 28. říjen, a to je den mého jubilea. Je to den, ve který jsem, přesně před 12 lety - 28.října 2009, vedla v Brně první veřejný seminář rodinných konstelací. Tím se uzavírá jeden z mých dvanáctiletých cyklů.

Číst dál
Frotáž podzimního listí

Otiskněte podzim

Dnes byl den jak stvořený pro procházku v lese. Brodila jsem se barevným listím a několik lístečků si přinesla domů, abych si je namalovala do svého botanického skicáku. Přidáte se ke mně?

Číst dál