Tvoříme mandaly nejen s dětmi

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 9. 12. 2016

Ať už jste maminka, aktivní babička, teta nebo občas hlídáte děti od sousedky, bude se vám hodit pár tipů co s dětmi za dlouhých zimních večerů nebo za špatného počasí. Využijte toho co děti milují a čím je zaručeně nadchnete. Zapalte si svíčku a kreslete mandalu!

Než začnete

  • Vymezte si prostor, který budete věnovat pouze mandalám a dopředu o tom dětem řekněte.

  • Společně si vše upravte tak, abyste se cítili příjemně, a připravte si pracovní prostor (místo na kreslení i výtvarný materiál).

  • Pokud je to možné, uvařte si čaj a zapalte si aromalampičku (většina dětí miluje svíčky).

  • Pusťte si tichou meditační hudbu.

  • Nebojte se experimentovat a hrát si s tím, co děti milují. Co třeba udělat zmizíkovou mandalu?

Výtvarný tip - zmizíková mandala

 

Vlastní práce s mandalou

Když budete mít vše připraveno, rozložte na zem předlohy mandal tak, aby na ně všichni dobře viděli a vyzvěte děti, aby si vzaly jakoukoli mandalu, která je zaujme. Děti mohou tvořit samostatně, ale také ve dvojicích nebo malých skupinkách. Pokud chcete pracovat s předlohami, použijte některou z mandal, která je na stránkách Centra Mandala. Nezapomeňte, že i čistý papír s kruhem (i bez něj) může být takovou předlohou! Vyzvěte děti, aby si vybraly směr, kterým budou postupovat – od středu ke kraji, nebo od kraje ke středu, a ten aby dodržovaly po celou dobu tvoření.

Dovnitř nebo ven?

Někteří psychologové věří, že směr, který volíme pro vymalování mandaly, ovlivňuje naše otvírání se světu (ze středu ven), nebo naopak naše uzavírání se (z venku dovnitř). A tak směr do středu mandaly může symbolizovat cestu do našeho středu, do místa kde vládne klid a mír.

Tvoření, které nejde zkazit

Sledujte, jak které dítě tvoří a jak se během kreslení všechny děti zklidňují a uvolňují. Kruhový obrazec je sám o sobě díky harmonicky uspořádaným prvkům zklidňující předlohou pro duši, která se během kreslení snaží zaujmout stejně harmonický a uspořádaný tvar.

Řekněte dětem, že mandala nejde zkazit. Neexistuje špatná varianta, a proto se nemusí bát špatných známek ani jiného hodnocení. Nechte děti, ať volí barvy, které se jim líbí, bez ohledu na to, zda se k sobě hodí. Podporujte děti ve spontánním tvoření. Nejde o výsledek, ačkoli třeba budete mandaly nahrávat do galerie a získávat pro ně hlasy. Při kreslení mandal totiž platí jedno pravidlo: čím více se budete snažit, tím to bude horší, a tím méně budete se svým výsledkem spokojeni.

Co na závěr?

Než práci skončíte, udělejte si s dětmi malou galerii a podívejte se na všechny mandaly. Možná si i trochu poodstupte a zeptejte se: „jak která mandala působí?“, „co nám chce říct?“, „co v ní vidím?“

Na úplný závěr si můžete své mandaly pojmenovat. Dejte jim název, který bude obsahovat vše, co jste prožili.
 

Poznámka za závěr

Vše co se o mandalách a o práci s nimi dočtete, považujte za inspiraci a nikoli za dogmatický návod. To co platí a funguje u jednoho, druhého či desátého člověka, nemusí platit pro vás a vaše děti. Hledejte si vlastní cestu, vlastní návody a objevujte nové možnosti, které pro vás budou prospěšné. No a samozřejmě takhle můžete tvořit i s kamarádkami, seniory nebo kýmkoliv jiným!

Chci vědět víc o projektu

Autor článku

medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

mandaly

Známe vítězné mandaly

V projektu Mandala dětem jsme udělali další krok, skončilo hlasování a vítězné mandaly jsou na světě.

Číst dál
sova

Inverzní kresba od A do Z

Inverzní kresba je jednodušší, než klasické kresba tužkou. Navíc máte k dispozici velké množství předloh od nejjednodušších až po ty nejsložitější. A to je výzva.

Číst dál