Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Učíme se nové věci?

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 8. 7. 2014

Ke třicetinám jsem od manžela dostala klavír. Zatímco moje okolí bylo zděšeno faktem, že se budu učit hrát na klavír, na který jsem v životě nehrála, já byla zděšena reakcemi svého okolí. Po třicítce už se nikdo nic neučí?

"Angličtinu budete učit?"
"Nikoli, budu se jí učit."
"Vy se toho učíte hodně, co?"
"Jak to myslíte?"
"Dospělý člověk se toho běžně tolik neučí. Vy se učíte tančit, chodíte na angličtinu..."
"A k pani učitelce na klavír." doplnila jsem s úsměvem.

Udělala jsem si soukromý bleskový průzkum a zjistila jsem, že většina lidí moje aktivity považuje za dětské - dospělí se musí věnovat vážným věcem a práci. Občas se musí naučit něco nového, ale to je většinou obtěžuje. Nové věci jsou nebezpečné a proto většina setrvává v tom co už zná a v čem je "odborníkem". 

Uvědomila jsem si, jak je můj život odlišný. Mám ráda, když můžu vyzkoušet novou výtvarnou techniku, naučit se zvládat nový počítačový program, získat novou terapeutickou dovednost nebo nový prvek v tangu. Uvědomila jsem si, že až se přestanu učit nové věci, budu stará.

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Další články autora

Získejte vždy aktuální informace o akcích

ať už vám nikdy nic neunikne!

CAPTCHA
Tato otázka je pro testování zda jste robot nebo člověk.

Odesláním formuláře souhlasíte obchodními podmínkami a s ochranou osobních údajů a potvrzujete, že jste se seznámili se zásadami ochrany osobních údajů podle kterých se řídíme.

Podobné články

mandala

Jedinečnost osobnosti

Každý z nás je jedinečná osobnost.

Jak na úspěšnou terapii

Způsobů, jak se vypořádat s různými životními bloky, trápením či problematickými emocemi, je spousta – od konvenčních psychoterapií až po alternativní směry.

korálková mandala

Jak na korálkovou mandalu

Vytvořte si originální mandalový náhrdelník nebo neodolatelnou mandalovou vánoční hvězdu na stromeček. Budete vám k tomu stačit pár drátků, korálků a trochu trpělivosti.