Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

V brněnském parku vznikla mandala z 20 kg rýže

, zveřejněno 25. 6. 2010

V parku vznikla sypaná mandala. Ačkoli sypanou mandalu tradičně tvoří tibetští mniši z obarvených písků několik dní, tato vznikla za jediné slunné odpoledne. Vytvořili ji účastníci kurzu kreslení mandal a spotřebovali na ni 20 kg obarvené rýže.

(tisková zpráva)

Vytvořením velké, barevnou rýží sypané, mandaly zakončilo 15 účastnic (a jeden účastník) pátý ročník kurzu kreslení mandal.

„Mandala je kruhový obrazec, který používá řada kultur, ať už pro meditaci a relaxaci nebo navázání vztahu se svými bohy. V západní kultuře ji pro psychoterapii začal používat Carl Gustav Jung,“ vysvětluje psychoterapeutka Zuzana Řezáčová Lukášková, která mandaly používá ve své praxi.
 
Tradice sypání mandaly pochází z Asie. Jako formu meditace ji používají například tibetští mniši. Vytvářejí většinou složitý obrazec z obarvených zrnek písku a práce jim trvá několik dní. Hotovou mandalu pak zničí a smetený písek sypou do řeky, aby její pozitivní energii rozšířili do celého světa. Podle tradice se energie, kterou tvůrci do mandaly vloží, uvolní až právě jejím zničením. „My jsme tvořili mandalu pro samou radost ze setkání a z tvoření mandaly samotné. Obrazec vznikl spontánně až na místě a podíleli se na něm všichni. Důležitý je proces tvorby, ne estetika výsledku,“ dodává lektorka kurzu Petra Šamalíková.
 
Brněnskými kurzy kreslení mandal Cesta mandaly prošlo za jejich pětiletou existenci již desítky žen a tři muži. Mandaly používají pro sebepoznání a relaxaci. Setkávají se jednou týdně na dvě hodiny, každý účastník má přitom individuální tempo – někdo za dvouhodinovku stihne vytvořit i čtyři mandaly, jiný na jediné pracuje i déle. „V kurzech je příjemná atmosféra, díky tomu, že se vídáme pravidelně, panuje mezi námi důvěra a otevřenost. Když pak kreslíme mandaly na určité, třeba bolestné či kontroverzní téma, můžeme beztrestně zkoušet překračovat jak vlastní hranice, tak pozorovat reakce okolí,“ přibližuje účastnice kurzu Pavlína Menšíková.
 

Autor článku

tento článek nám poslala

Podobné články

diplom digitální datové akademie

Můj sen, moje poslání

Když jsem se na vysoké škole potkala s realitou svého snu být veterinární lékařkou a zjistila jsem, že toto povolání není o mazlení se zvířátky, položila jsem si životní otázky „co by mě bavilo, co mi bude dávat smysl a co vlastně chci dělat?“

Číst dál
motýl

Velké díky mandalám

Moje cesta k mandalám začala už dávno, v dětství, když jsem našla zálibu v kreslení a malování.

Číst dál