Vypusťte Džina z láhve

Externí autor: Jaroslava Bártová, zveřejněno 11. 7. 2018

S trochou nadsázky by se dalo říct: “Pusťte své mandaly do světa jako Džina z láhve“. A tím "do světa" nemyslím jen na webové či sociální sítě.

Už několikrát se mi mandaly osvědčily jako podpůrná terapie. Začala jsem proto sbírat co nejvíc informací o jejich působení od známých a zjišťuji, že opravdu pomáhají léčit.

Léčivé mandaly - pár příkladů z praxe

Mandaly jsem cíleně poprvé použila jako prostředek terapie u jednoho mého klienta po mrtvici, kdy jsem mohla dobře pozorovat zlepšení. Začali jsme s málo členitými mandalami, třeba jen na 8 dílků. Postupem času pán zvládal čím dál složitější mandaly až jsme se propracovali k mandalám s většími detaily. Pro zapojení celého mozku jsem vytvořila také mandalu s jednoduchou tajenkou na doplňování.

Mandaly pomáhají nejen fyzicky (třeba na úrovni rozvoje jemné motoriky), ale také jako psychická pomoc. Pomáhají zdolat období těžké nemoci, při truchlení nad ztrátou někoho blízkého nebo pokud se staráte o někoho blízkého, kdo je vážně nemocný. Léčba obtížné nemoci je psychicky náročná nejen pro pacienta samotného, ale i pro rodinu. Ta má pak často mandaly jako odreagování.

Mandaly pro nejmenší

Při práci s mandalami se školními dětmi na základní škole, jsem se setkala s tím, že i žáci, kteří jinak odmítali kreslit s tím, že to neumí, se zapojili. Protože vybarvovat uměli a práci s rýsovacími pomůckami znali z hodin matematiky. Zajímavé pro mě bylo sledovat práci žáků, když seděli proti sobě a pracovali ve dvou na jedné mandale. Vysvětlila jsem jim, co je akce Mandala dětem a vznikly krásné mandaly.

Pastelky pro babičku

Pracuji také s lidmi v důchodu, někteří z nich se cítí osamoceni, nepotřební. I když žijí ve stejném městě nebo nedaleko od dětí a přátel, nemají na sebe čas. Nemohou už pracovat jako dříve, nezvládají své koníčky. A právě i zde jsou mandaly tím pravým pomocníkem, jak navrátit chuť do života.  Výborný start je dárek ve formě omalovánek a pastelek.

Mnozí jsou svázaní strachem, jestli se barvy k sobě hodí, že nekreslili od školy, že to neumí, ale není třeba se obávat, mandaly nejde zkazit.  

Tak se pusťme do toho! Velkou odměnou vám bude nejen vytvořená mandala ale také skvělý pocit z toho, že jste to zvládli.

Věřím, že i ve vašem okolí je někdo, kdo mandaly ještě třeba ani nepoznal, ale mohou mu pomoci. Proto ještě jednou. Vypusťte Džina z láhve. Vypusťte mandaly ven!

Tvořte s námi a pomáhejte

Autor článku

tento článek nám poslala

Jaroslava Bártová

Podobné články

mandaly kalendáře

Mandala mýma očima

S mandalou jsem se poprvé setkala asi před 14 lety. Bylo to v době, která pro mě byla trochu složitá a sužovaly mne různé zdravotní potíže, mezi nimi i úzkostné stavy.

Číst dál
mandala žena

Společně (z)měníme svět

Když přišel nápad spojit se s organizací na pomoc dětem z dětských domovů, neváhali jsme ani minutu a šli do toho. A tak vznikl projekt Mandala dětem, který letos díky vám oslavil již 11 let.

Číst dál