Vypusťte Džina z láhve

Externí autor: Jaroslava Bártová, zveřejněno 11. 7. 2018

S trochou nadsázky by se dalo říct: “Pusťte své mandaly do světa jako Džina z láhve“. A tím "do světa" nemyslím jen na webové či sociální sítě.

Už několikrát se mi mandaly osvědčily jako podpůrná terapie. Začala jsem proto sbírat co nejvíc informací o jejich působení od známých a zjišťuji, že opravdu pomáhají léčit.

Léčivé mandaly - pár příkladů z praxe

Mandaly jsem cíleně poprvé použila jako prostředek terapie u jednoho mého klienta po mrtvici, kdy jsem mohla dobře pozorovat zlepšení. Začali jsme s málo členitými mandalami, třeba jen na 8 dílků. Postupem času pán zvládal čím dál složitější mandaly až jsme se propracovali k mandalám s většími detaily. Pro zapojení celého mozku jsem vytvořila také mandalu s jednoduchou tajenkou na doplňování.

Mandaly pomáhají nejen fyzicky (třeba na úrovni rozvoje jemné motoriky), ale také jako psychická pomoc. Pomáhají zdolat období těžké nemoci, při truchlení nad ztrátou někoho blízkého nebo pokud se staráte o někoho blízkého, kdo je vážně nemocný. Léčba obtížné nemoci je psychicky náročná nejen pro pacienta samotného, ale i pro rodinu. Ta má pak často mandaly jako odreagování.

Mandaly pro nejmenší

Při práci s mandalami se školními dětmi na základní škole, jsem se setkala s tím, že i žáci, kteří jinak odmítali kreslit s tím, že to neumí, se zapojili. Protože vybarvovat uměli a práci s rýsovacími pomůckami znali z hodin matematiky. Zajímavé pro mě bylo sledovat práci žáků, když seděli proti sobě a pracovali ve dvou na jedné mandale. Vysvětlila jsem jim, co je akce Mandala dětem a vznikly krásné mandaly.

Pastelky pro babičku

Pracuji také s lidmi v důchodu, někteří z nich se cítí osamoceni, nepotřební. I když žijí ve stejném městě nebo nedaleko od dětí a přátel, nemají na sebe čas. Nemohou už pracovat jako dříve, nezvládají své koníčky. A právě i zde jsou mandaly tím pravým pomocníkem, jak navrátit chuť do života.  Výborný start je dárek ve formě omalovánek a pastelek.

Mnozí jsou svázaní strachem, jestli se barvy k sobě hodí, že nekreslili od školy, že to neumí, ale není třeba se obávat, mandaly nejde zkazit.  

Tak se pusťme do toho! Velkou odměnou vám bude nejen vytvořená mandala ale také skvělý pocit z toho, že jste to zvládli.

Věřím, že i ve vašem okolí je někdo, kdo mandaly ještě třeba ani nepoznal, ale mohou mu pomoci. Proto ještě jednou. Vypusťte Džina z láhve. Vypusťte mandaly ven!

Tvořte s námi a pomáhejte

Autor článku

tento článek nám poslala

Jaroslava Bártová

Podobné články

karty bachovky

Škoda, že jsem ty Bachovy esence neznala dříve

Tak tato slova v kurzu Bachových esencí slýchám opravdu velice často. A i já sama jsem je nejednou s povzdechnutím řekla.

Číst dál
tvoření 1

Úžasné mandalové dobrodružství

Mandaly jsou zálibou mnoha lidí a pro některé dokonce více než koníčkem. Paní Eliška P. je jednou z nich. Ona se ale rozhodla své znalosti a zkušenosti sdílet s ostatními. Po úspěšném prvním mandalovém setkání plánuje další a ráda by ostatním ženám vzkázala: "Seberte odvahu a hurá do toho! Když to nezkusíte, nikdy nevíte, co z toho vzejde. A věřte mi, že to za to stojí."

Číst dál