Význam listopadových mandal

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 3. 11. 2017

První listopadový den je den mrtvých. Je to den, kdy se prý brána mezi živými a mrtvými na malý okamžik otevírá a my se můžeme setkat. Možná je to ale spíš den, kdy se brána smrti uzavírá, aby mohla nastat fáze jedenáct, fáze chaosu, zmaru a hroucení.

Jedenáctka je jakýmsi vysvobozením ze strašné paralýzy předchozí fáze. Je v ní mnoho pohybu, který ale nebývá moc příjemný, protože máme pocit, že se není čeho chytit. Všechno, co doteď vytvářelo naše jistoty, se někam ztrácí, padá do propadliště dějin a jedinou naší jistotou je pohyb.
 

Tančete!

Jediná rovnováha, která je možná, je dynamická rovnováha tanečníka, který přechází mezi jednotlivými kroky tak, že nikdy nespadne. Jeho těžiště pluje prostorem a vytváří krásný tanec, který jednou ustane. Teď je ale vše v pohybu a zdá se, že nezůstává kámen na kameni. 
 

Nechte spadnout všechno nestabilní

Jedenáctý měsíc v roce je listopad, nebo také láskopad, jak zpívají Chinaski. Tedy měsíc, kdy padá listí. Padá to, co už není potřeba. Padá to, co už dosloužilo a to, co v následujícím období nebude potřeba. Jděte se projít do přírody a dopřejte si šoupání nohou v barevném spadaném listí. Je v tom určitá krása a úleva. 
 
Tarot má pro toto dění krásný symbol – symbol hroutící se věže. Ta padá a strhává s sebou vše okolo. Protože se bojíme pádu, snažíme se mu za každou cenu zabránit a podpíráme naši kymácející se věž až do vyčerpání sil. Když necháme věž spadnout, pocítíme v první chvíli strach, smutek, zoufalství a beznaděj.
 
Přijde ale také velká úleva, protože konečnost je děsivá a bolestná, ale svou podstatou také úlevná. Spolu s hroutícím se řádem můžeme opustit vše co nám nevyhovuje. Můžeme nechat temnotu a destrukci prostoupit i tam, kam by sama neměla přístup a připravit se na nový začátek. Proč v dalším roce nezačít na zelené louce, která je bez kostlivců ve skříni?
Potřebuju s tím pomoci

Autor článku

listopadová mandala medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Cesta je cíl

Jak dosáhnout svého cíle aneb realizuj své sny

Také si myslíte, že je vždy potřeba mít peníze k realizaci svých snů, nebo věříte, že je to možné i bez peněz?

Číst dál
Cyklická žena

Cykličnost v běžném životě

Většinu z nás v útlém věku neučili přirozenou úctu ani k přírodním cyklům ani k cyklu ženskému. Já sama jsem ještě před pár lety vnímala svůj cyklus jako dvoufázový – nepříjemné krvácení a to mezi tím...

Číst dál