Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Význam listopadových mandal

Autor: , zveřejněno 3. 11. 2017

První listopadový den je den mrtvých. Je to den, kdy se prý brána mezi živými a mrtvými na malý okamžik otevírá a my se můžeme setkat. Možná je to ale spíš den, kdy se brána smrti uzavírá, aby mohla nastat fáze jedenáct, fáze chaosu, zmaru a hroucení.

Jedenáctka je jakýmsi vysvobozením ze strašné paralýzy předchozí fáze. Je v ní mnoho pohybu, který ale nebývá moc příjemný, protože máme pocit, že se není čeho chytit. Všechno, co doteď vytvářelo naše jistoty, se někam ztrácí, padá do propadliště dějin a jedinou naší jistotou je pohyb.
 

Tančete!

Jediná rovnováha, která je možná, je dynamická rovnováha tanečníka, který přechází mezi jednotlivými kroky tak, že nikdy nespadne. Jeho těžiště pluje prostorem a vytváří krásný tanec, který jednou ustane. Teď je ale vše v pohybu a zdá se, že nezůstává kámen na kameni. 
 

Nechte spadnout všechno nestabilní

Jedenáctý měsíc v roce je listopad, nebo také láskopad, jak zpívají Chinaski. Tedy měsíc, kdy padá listí. Padá to, co už není potřeba. Padá to, co už dosloužilo a to, co v následujícím období nebude potřeba. Jděte se projít do přírody a dopřejte si šoupání nohou v barevném spadaném listí. Je v tom určitá krása a úleva. 
 
Tarot má pro toto dění krásný symbol – symbol hroutící se věže. Ta padá a strhává s sebou vše okolo. Protože se bojíme pádu, snažíme se mu za každou cenu zabránit a podpíráme naši kymácející se věž až do vyčerpání sil. Když necháme věž spadnout, pocítíme v první chvíli strach, smutek, zoufalství a beznaděj.
 
Přijde ale také velká úleva, protože konečnost je děsivá a bolestná, ale svou podstatou také úlevná. Spolu s hroutícím se řádem můžeme opustit vše co nám nevyhovuje. Můžeme nechat temnotu a destrukci prostoupit i tam, kam by sama neměla přístup a připravit se na nový začátek. Proč v dalším roce nezačít na zelené louce, která je bez kostlivců ve skříni?

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Další články autora

Podobné články

mandala na plátně

Za vším hledej mandalu

Určitě jste si všimli módní vlny tzv. antistresových omalovánek pro dospělé. Nevyhnula se ani mně.

Nepříjemné pocity jsou dar

Setkávám se s reakcí, že Metoda RUŠ je lidem velmi sympatická, ale že neví, co by řešili...

Mandala dětem

Tvoříme spolu a pomáháme

Projekt Mandala dětem snad už ani netřeba představovat. Za tu dobu, co tu s námi je (již 7 let), si získal mnoho fanoušků a podpory. Rok od roku váš zájem o kreslení mandal pro dobrou věc narůstá a my jsme vám všem za to opravdu moc vděční.