Jak myšlenky ovlivňují život?

Autor: Ing. Janka Kosecová, Ph.D., zveřejněno 10. 10. 2019

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké myšlenky se vám honí v hlavě a co to vyvolává ve vašem těle? Co o sobě dáváte vědět lidem ve svém okolí?

Představte si, že potkáte na ulici neznámého člověka, který bude mít na svém triku napsané: „Jsem skvělý člověk a svět potřebuje právě mě!“ Uvědomte si na chviličku ten moment a řekněte si, v čem jste skvělá, jedinečná a báječná osobnost právě vy? Představte si, že žijete svůj život a naplňujete ho jednotlivými situacemi a událostmi, které žijete dnem za dnem. 

Když jsem šla jedno letní ráno do práce, stalo se mi něco podobného, jen s textem opačného významu. Můj zrak přitáhl člověk v červeném triku s velkým nápisem: „Jsem zmetek“. Zírala jsem a říkala jsem si: „Jak se člověk, co se označí touto nálepkou, může cítit?“. Dívala jsem se na něho dlouho, vpíjela jsem se svými očima do něho a vědomě jsem poutala jeho pozornost. Čím déle jsem se na něho dívala, tím více jsem viděla drobné, neupravené a vyhublé nedochůdče místo báječného muže, jakého bych v jeho věku očekávala. Energie, která se z něho šířila, byla energie něčeho nedokonalého.

Máte možnost volby

Když se narodíme, přijímáme svět spontánně a s dychtivostí. K jednotlivým věcem i lidem přistupujeme ne jako k chybě v matrixu, ale jako ke kouzlu, které můžeme ochutnat, ohmatat, očichat a poznat.

Postupem žití i za pomocí našich vychovatelů, rodičů, sourozenců a kamarádů si vytváříme vlastní zkušenosti a přebíráme jejich vzorce chování. V mysli si pozvolně začneme vytvářet vnitřní negativní monology a začínáme hodnotit, nálepkovat a soudit. Učíme se, že důležitější je, co si lidé v okolí myslí o nás než to, co potřebujeme my. Budujeme si závislost na názoru druhých a prožíváme strach, smutek a zklamání, když nenaplníme očekávání našeho okolí.

Dobrou zprávou je, že tyto vzorce je možné kdykoliv změnit. Je možné nastavit filtr svého myšlení a opět vnímat lidi, věci a události ve svém okolí jako něco nádherného a báječného, co stojí za to poznávat. Dokonce je možné se naučit zastavit myšlenkový tok a dovolit si svoji pozornost směřovat na nalezení svého klidu.

Jak potřebujete přemýšlet?

Pro odstranění negativních myšlenek a zničujícího myšlenkového monologu existuje celá škála technik. Jedna z možnosti je cvičení pomocí představivosti. To funguje tak, že podle toho jakou situaci si představíme, okamžitě se vynoří i fyzické prožitky a pocity v těle odpovídající dané události. Tudíž když si představíme, jak klidně sedíme na nějakém pro nás milovaném a nádherném místě v přírodě, vnímáme i zklidnění naši mysli a dechu a cítíme pocity klidu a radosti. Naopak, když si představíme konflikt se šéfem na poslední poradě, okamžitě nás zaplaví vztek a prožíváme tuto nepříjemnost včetně nelibých pocitů opakovaně. Lidský mozek nerozlišuje, zda něco právě prožíváme nebo si to jenom představujeme.

Proto je důležité, aby vnitřní monolog a myšlenky nepodsouvaly katastrofické scénáře, protože pak přichází k jejich naplnění. Myslete a žijte pozitivně, objevte svoji intuici a jedinečnost. 

Chci se posunout

Autor článku

Ing. Janka Kosecová, Ph.D.

Nabízím individuální koučink, kurzy a semináře pro osobní rozvoj.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál