Jak myšlenky ovlivňují život?

Autor: Ing. Janka Kosecová, Ph.D., zveřejněno 10. 10. 2019

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké myšlenky se vám honí v hlavě a co to vyvolává ve vašem těle? Co o sobě dáváte vědět lidem ve svém okolí?

Představte si, že potkáte na ulici neznámého člověka, který bude mít na svém triku napsané: „Jsem skvělý člověk a svět potřebuje právě mě!“ Uvědomte si na chviličku ten moment a řekněte si, v čem jste skvělá, jedinečná a báječná osobnost právě vy? Představte si, že žijete svůj život a naplňujete ho jednotlivými situacemi a událostmi, které žijete dnem za dnem. 

Když jsem šla jedno letní ráno do práce, stalo se mi něco podobného, jen s textem opačného významu. Můj zrak přitáhl člověk v červeném triku s velkým nápisem: „Jsem zmetek“. Zírala jsem a říkala jsem si: „Jak se člověk, co se označí touto nálepkou, může cítit?“. Dívala jsem se na něho dlouho, vpíjela jsem se svými očima do něho a vědomě jsem poutala jeho pozornost. Čím déle jsem se na něho dívala, tím více jsem viděla drobné, neupravené a vyhublé nedochůdče místo báječného muže, jakého bych v jeho věku očekávala. Energie, která se z něho šířila, byla energie něčeho nedokonalého.

Máte možnost volby

Když se narodíme, přijímáme svět spontánně a s dychtivostí. K jednotlivým věcem i lidem přistupujeme ne jako k chybě v matrixu, ale jako ke kouzlu, které můžeme ochutnat, ohmatat, očichat a poznat.

Postupem žití i za pomocí našich vychovatelů, rodičů, sourozenců a kamarádů si vytváříme vlastní zkušenosti a přebíráme jejich vzorce chování. V mysli si pozvolně začneme vytvářet vnitřní negativní monology a začínáme hodnotit, nálepkovat a soudit. Učíme se, že důležitější je, co si lidé v okolí myslí o nás než to, co potřebujeme my. Budujeme si závislost na názoru druhých a prožíváme strach, smutek a zklamání, když nenaplníme očekávání našeho okolí.

Dobrou zprávou je, že tyto vzorce je možné kdykoliv změnit. Je možné nastavit filtr svého myšlení a opět vnímat lidi, věci a události ve svém okolí jako něco nádherného a báječného, co stojí za to poznávat. Dokonce je možné se naučit zastavit myšlenkový tok a dovolit si svoji pozornost směřovat na nalezení svého klidu.

Jak potřebujete přemýšlet?

Pro odstranění negativních myšlenek a zničujícího myšlenkového monologu existuje celá škála technik. Jedna z možnosti je cvičení pomocí představivosti. To funguje tak, že podle toho jakou situaci si představíme, okamžitě se vynoří i fyzické prožitky a pocity v těle odpovídající dané události. Tudíž když si představíme, jak klidně sedíme na nějakém pro nás milovaném a nádherném místě v přírodě, vnímáme i zklidnění naši mysli a dechu a cítíme pocity klidu a radosti. Naopak, když si představíme konflikt se šéfem na poslední poradě, okamžitě nás zaplaví vztek a prožíváme tuto nepříjemnost včetně nelibých pocitů opakovaně. Lidský mozek nerozlišuje, zda něco právě prožíváme nebo si to jenom představujeme.

Proto je důležité, aby vnitřní monolog a myšlenky nepodsouvali katastrofické scénáře, protože pak přichází k jejich naplnění. Jestli máte chuť se naučit, jak nastavit své filtry myšlení a naslouchat svému tělu, i pro Vás jsem připravila sérii prožitkových seminářů pro nalezení svého vnitřního klidu. Myslete a žijte pozitivně, objevte svoji intuici a jedinečnost!

Pojďme se potkat

Autor článku

medaile

Ing. Janka Kosecová, Ph.D.

Nabízím individuální koučink, kurzy a semináře pro osobní rozvoj.

Podobné články

Nový ročník Mandala dětem je tu

S velkou radostí, odhodláním a pokorou vyhlašujeme 11. ročník Mandala dětem. Je před námi nová etapa, kdy se budeme snažit pomoci co nejvíce dětem, které naší pomoc opravdu potřebují.

Číst dál
Tvoření mandal

Jsme tu díky vám!

Je to pro nás takový malý svátek. Každý rok se těšíme, až budeme moci otevřít naše pomyslné brány širokému okolí. Nejinak tomu bude i letos.

Číst dál