Jak rozumět nemluvňatům

Autor: , zveřejněno 7. 11. 2019

Po vysoké škole jsem měla poměrně jasnou představu, jakým směrem se bude můj život ubírat. Ale jak můj taťka rád říká: „Chceš-li pobavit pána Boha, řekni mu o svých plánech...“

Jednoho rána se vše ze dne na den změnilo a osud mě zavál do Irska. Nové příležitosti, nové zkušenosti, nový pohled na život a seznámení se s metodou Marie Montessori. Když jsem se o ní dozvěděla víc, úplně mě pohltila.

Vrhla jsem se do toho rovnou po hlavě a co nejvíc jsem se pohybovala v „monte“ prostředí, školkovém i školním. Absolvovala jsem Montessori kurzy i kurz Respektovat a být respektován. Hned jsem všechno zkoušela v praxi a hlavně „okoukávala“ od zkušenějších kolegyň.

Změna začíná u dětí

Když se mi narodil syn, otevřely se mi další dveře příležitostí a tak jsem se dostala ke znakování se slyšícími miminky. To, že nám děti budou umět dát gesty najevo co potřebují, co je trápí nebo co je zajímá dřív, než se naučí mluvit, vidím jako velikou výhodu. Určitě je pro ně dobrým startem do života pocit, že jim rodiče rozumí, že chápou, co potřebují a že s nimi mohou sdílet jejich dětský svět. Znakování dětem pomáhá překlenout období, kdy chtějí komunikovat se svým okolím, avšak ještě neovládají svá mluvidla. Rodičům pak tato metoda pomáhá "dešifrovat" co vlastně jejich dítko potřebuje a co ho zajímá. 

Lektorka v Centru Mandala

Takže coby máma na „dovolené“ bych ráda svůj čas využila právě k tomu, abych mohla dát nejen co nejlepší základ do života svému synovi, ale také abych podpořila další rodiče a předala jim své znalosti a zkušenosti. Mě osobně znakování s mým synem umožňuje lépe porozumět jeho potřebám a vhodně na ně reagovat. Znakování také používáme na našich společných procházkách, kdy mi ukazuje každého psa nebo ptáčka, co po cestě potkáme. To jsou mé důvody, proč jsem se stala lektorkou znakování se slyšícími miminky a vedu kurzy, kde se rodiče dozví CO, JAK, KDY a PROČ v komunikaci se svými batolátky používat znaky, nebo chcete-li gesta.

Věřím, že když mé plány po vysoké škole nevyšly, bylo to vlastně dobře. A že jsem přesně tam, kde mám být.

Přijďte znakovat s námi!

Autor článku

znakovani v parku_2

Petra Kapusníková

Ráda bych se s Vámi podělila o metodu znakování se slyšícími miminky, která se nazývá Baby Signs®.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál