Kam vedou vaše kroky?

Externí autor: Bc. Petra Holubová, zveřejněno 21. 5. 2020

Někdy je příjemné bloumat jen tak, bez cíle. Třeba při nedělní procházce po lese. Užívat si okolí, poslouchat ptáky a trochu se zasnít.

Spousta lidí takto proplouvá celým životem. Bez cíle čekají, co jim život přinese. Obvykle ale nepřináší nic nového: cesty do práce a z práce, uvařit, uklidit, chvíli pobýt s dětmi. Od podzimu do jara, od dovolené do Vánoc. 

Jak to máte vy?

Zastavíte se občas a přemýšlíte o svém životě? O tom, kam směřujete? Co chcete stihnout nebo dokázat? Jak chcete, aby váš život vypadal za 5 nebo 10 let? Možná svůj cíl už máte. Ať je jím vysněný dům, ideální práce a nebo třeba zhubnutí do plavek. Míříte ale správně?

Pojďme se podívat na příklad s plavkami. Zhubnout do plavek vypadá jako jasný a konkrétní cíl, dokonce s měřitelným výsledkem. Opravdu jde ale o kila? Proč chcete zhubnout? Abyste se sama sobě líbila, či někomu jinému? Abyste se za sebe nestyděla? Nebo tu jde o zdraví? A proč se tedy limitujete létem a plavkami? 

Mít se opravdu ráda

Žena, která chce zhubnout do plavek, možná odpoví, že se chce sama sobě líbit. Chce se cítit dobře. Když se na to ale podíváme z širší perspektivy, tak uvidíme, že to není o kilech a o plavkách. Opravdovým cílem je cítit se dobře a líbit se sama sobě. Shodit pár kilo k tomu může dopomoct. Ale nemusí. Pokud se sebou někdo není spokojený teď, nebude se sebou možná spokojený nikdy.

Naopak, pokud by se žena začala mít opravdu ráda a přijímala se se vším všudy, neměla by potřebu řešit plavky. A tělo, vyživené dostatkem sebelásky, by se jí pravděpodobně odvděčilo tím, že bude toužit po zdravějších jídlech. A s tím přijde i vytoužená nižší hmotnost. Z jiné strany, ale zato trvale. A k tomu všechny benefity, které sebeláska přináší. 

Šťastná rodina

Zkusme ještě jiný příklad. Bude jím žena, která začíná podnikat. Jejím cílem je prosperující podnikání. Možná má i představu o částce, kterou chce měsíčně vydělávat. Pokud se ale podívá na svůj cíl z jiné perspektivy, uvědomí si, že nechce práci obětovat čas z dětmi. Jejím vyšším cílem je šťastná rodina. Žena může hledat cesty, jak trávit dostatek času se svou rodinou, i za cenu, že nedosáhne původně zamýšlené částky.

A nebo naopak: uvědomí si, že potřebuje částku zvýšit, aby si zaplatila někoho na úklid domácnosti a ušetřený čas strávila s dětmi. Kdyby se na své cestě nezastavila, mohla by se honit za úspěšným byznysem, díky kterému koupí dětem značkovou bundu na zimu a zaplatí pro ně tábory na celé prázdniny. A jednoho dne by si uvědomila, že jí děti vyrostly a ani si toho nestihla všimnout. 

Jak to udělat?

Jak si vytvořit život podle svých představ a sladit ho se vším, na čem nám záleží? Jak jít za těmi skutečnými cíli, které jsou za tou prvotní myšlenkou hubnutí do plavek? Na co přitom nezapomnět? 

Pojďme to zažít spolu

Abych odpověděla na tyto otázky širokému okruhu lidí, vytvořila jsem kurz Ujasni si cíl a vykroč správným směrem. Je určen těm, kteří se chtějí nad svým životem a jeho směřováním zamyslet a začít konat a přitom mají málo času na sáhodlouhá videa a přednášky. Skládá se z 3x5 úkolů (víkendy jsou volné na dodělávání restů), z nichž většinu stihnete do 15 minut. Na tvorbě se podílelo i Centrum mandala, které do něho věnovalo speciální zendalu pro podporu dosahování cílů. 

Beta verze kurzu začne 25.5.2020 v jedinečném konceptu výměny za knihy, a to nové nebo použité. 

Chci více informací

Autor článku

tento článek nám poslala

Bc. Petra Holubová

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál