Mandala – brána k novému životu

Autor: , Externí autor: Lukrecie Pomněnková, zveřejněno 3. 6. 2020

S mandalami jsem se seznámila okolo svých sedmnácti let. V té době byl můj život celkem prostý. Škola, úkoly, kamarádi, nové lásky...

Ačkoli jsem se zajímala (a zajímám dodnes) o zpěv a hudbu, ke kreslení jsem se dostala málokdy. Když už, šlo jen o kreslení něčeho, co vidím před sebou. Bavilo mě to, ale nepřinášelo mi to nic hlubšího. Jednoho dne jsem ale narazila na Kurz Mandaly.

Nečekané výsledky

Když jsem poprvé vzala tužku do ruky a chtělo se po mě "kresli sama od sebe podle svojí fantazie", vůbec jsem netušila, co všechno tím pro mě začne. Už po pár minutách jsem tomu přišla na chuť. Z celodenního kreslení vzešlo něco kouzelného. Něco, na co jsem byla opravdu pyšná.

Kromě naprostého originálu, který nikdo jiný nemá, jsem si ale odnesla ještě něco. Díky kruhové kresbě jsem se báječným způsobem uvolnila. Při pohledu na mandalu jsem stále cítila ten pocit, se kterýmjsem začala malovat samotný střed mandaly, s čím jsem pokračovala...Začala jsem více vnímat samu sebe.

Recept na štěstí

Rozhodla jsem se, že si pořídím výtvarný materiál domů. Začala jsem zkoušet nejrůznější postupy. Nejraději pracuji s akvarelovými pastelkami v kombinaci s gelovými pery, fixy, ale během své tvorby jsem použila i lak na nehty – a vypadalo to parádně.

Kromě výtvarných technik ale objevuji ještě něco. Něco, co je mnohem cenější než znalost postupů stínování. S každou mandalou víc a víc poznávám kdo jsem.

A tím vůbec nejkrásnějším pocitem je, když mandalu vytvořím přímo pro někoho. Dívat se pak na dotyčného, jakou má z toho radost, to je zkrátka k nezaplacení.

Každá mandala je originál

Možná si říkáte, že takové pocity musí člověk mít i u kreslení/malování čehokoli jiného. V podstatě je tomu tak. Mandala je ucelený obraz, který se od středu postupně rozvíjí a má naprosto jedinečné působení na psychiku člověka. Při malování mandal něčím začnete a vaše cesta se nadále rozvíjí v pravidelné harmonii.

Chtěla bych tuto možnost sebepoznání otevřít na svém kurzu Poznejte se s mandalou i vám. Ráda se podělím o své zkušenosti a hlavně budu nesmírně ráda, když z mého kurzu budete odcházet naplnění. Otevřou se vám nové obzory. A o to v mandalách jde. :)

Chci se přihlásit na kurz

Autor článku

kreslena mandala

Lukrecie Pomněnková

Jsem lektorka celodenního kurzu Poznejte se s Mandalou, kde vás naučím vše potřebné ke kresbě mandal.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál