Mandala mýma očima

Externí autor: Eliška Petrovská, zveřejněno 12. 5. 2022

S mandalou jsem se poprvé setkala asi před 14 lety. Bylo to v době, která pro mě byla trochu složitá a sužovaly mne různé zdravotní potíže, mezi nimi i úzkostné stavy.

Od kamarádky jsem dostala knihu s  předlohami mandal a s jejich popisem. Pustila jsem se do vybarvování a zjistila jsem, jak moc mne to baví a jak moc mi práce s mandalami dělá dobře na duši. Přestože to pro můj analytický mozek bylo nepochopitelné, ty chvíle s  pastelkami pro mne byly léčivé. Ukázalo se, že díky mandalám (a nejen jim) se můj život začíná měnit k lepšímu a jsou výborným pomocníkem na cestě poznání sama sebe. 

Nikdy není pozdě

Mandala je pro mne protipólem k  mému bývalému zaměstnání, které bylo spojeno s  logikou, s analýzou, s pamětí a s čísly. Proto jsou pro mě mandaly důkazem, že nikdy není pozdě začít s  něčím novým. Také jsem si ověřila, že člověk nikdy přesně neví, co všechno se v  něm skrývá.

Jen začít

Často jsem si říkala, že bych jednou chtěla umět takové krásné mandaly sama vytvořit. Stačilo jediné...prostě to zkusit. Bylo to jako s  chůzí u malého dítěte. První krůčky byly nejisté a nesmělé. Sama jsem ale byla velmi překvapená, co mi pod rukama vzniká. Mandaly ke mně přicházejí různými způsoby, někdy při procházce v  lese, jindy ve spánku a často před probuzením.

Možné je vše

S některými mandalami jsem zažila úžasné a neuvěřitelné příběhy, jiné vznikají prostě jen tak.

Nějakým zázrakem se přihodilo i to, že jsem mohla uspořádat několik výstav. Z mandal, které skrze mou ruku spatřují světlo světa, také sestavuji již několik let nástěnný kalendář pro své blízké.

Mám velkou radost, když mandaly někoho potěší nebo inspirují k  tomu vzít papír a pastelky (nebo jiné výtvarné potřeby) a pustit se do vlastního příběhu s  mandalou. Jsem moc vděčná za to, že skrze mne mohou mandaly vzniknout, a také za to, že mám ve své blízkosti lidi, kteří mě v  tvorbě podporují.

Chcete se také podělit o svůj příběh? Napište nám!

Chci, aby mandaly pomohly i mně

Autor článku

tento článek nám poslala

Eliška Petrovská

Podobné články

karty bachovky

Škoda, že jsem ty Bachovy esence neznala dříve

Tak tato slova v kurzu Bachových esencí slýchám opravdu velice často. A i já sama jsem je nejednou s povzdechnutím řekla.

Číst dál
tvoření 1

Úžasné mandalové dobrodružství

Mandaly jsou zálibou mnoha lidí a pro některé dokonce více než koníčkem. Paní Eliška P. je jednou z nich. Ona se ale rozhodla své znalosti a zkušenosti sdílet s ostatními. Po úspěšném prvním mandalovém setkání plánuje další a ráda by ostatním ženám vzkázala: "Seberte odvahu a hurá do toho! Když to nezkusíte, nikdy nevíte, co z toho vzejde. A věřte mi, že to za to stojí."

Číst dál