Mandaly a tempery

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 3. 11. 2020

Temperové barvy si všichni pamatujeme ze školy. Možná ne v úplně dobrém světle. Možná jste je naopak milovali, ale slýchali jste, ať si raději vezmete pastelku. Tou toho tolik nezamažete. Pastelky sice vypadají jako bezpečnější technika z mnoha důvodů. Proč se ale ochuzovat o radost z temperkového tvoření?

Tempera nebo akryl?

Temperové barvy jsou levnější variantou k akrylovým barvám. Navíc je i po zaschnutí snadno umyjete vodou. Akrylové barvy jsou zase stálejší na světle a po zaschnutí jsou voděodolné, takže je nevyperete. Záleží tedy spíše na tom jaký "nepořádek" snesete a co uděláte s výsledkem. Pro samotné tvoření je téměř jedno, který typ barev zvolíte.

Ať už sáhnete po temperových nebo akrylových barvách, máte spoustu možností, které vám pastelka nikdy neposkytne. Díky krycím schopnostem můžete dotvářet světlé detaily na hotové mandaly jakýchkoli barev, můžete dělat obtisky nebo využít výtvarnou náhodu.

Tečky

Temperovými barvami můžete dělat tečky, ťupkat a tupovat. Snadno a rychle s nimi vytvoříte mandalu, která není náročná na provedení. Tvoření zvládnou i velmi malé děti. S těmi staršími se můžete pustit do komplikovanějšího tvoření jako je tzv. dot-art

Tupování

Tupovat můžete na papír i třeba na textil a vytvořit si mandalovou tašku, tričko, kabelku...

Budete potřebovat

 • papír, případně textil (taška, tričko, polštář...)
 • stará houbička na nádobí,
 • nůžky,
 • tužka, případně křída/vypratelná fixa na textil
 • temperové nebo akrylové barvy, 
 • šablonky

TIP: Šablonku si vytvoříte sami doma nebo si ji můžete koupit v plastovém provedení. Tu koupenou jednoduše opláchnete a můžete ji použít kolikrát chcete.

Jak postupovat

 1. materiál, na který budete tupovat, podložte novinami (pokud používáte tričko, tašku apod., vložte papír mezi vrstvy textilu)
 2. umístěte šablonku na místo, kde chcete mít mandalu a poznačte si její pozici (křídou na textil, vypratelnou fixou, tužkou apod.)
 3. vytvořte pozadí mandaly (může zůstat i tak jak je)
 4. ustřihněte si kousek houbičky na nádobí (pokud budete používat více barev, připravte si na každou barvu jeden kousek)
 5. vraťte šablonku na místo, kde chcete mít mandalu
 6. na houbičku naneste malé množství barvy a poťupkejte s ní plochu mandaly
 7. opatrně odstraňte šablonku a nechte barvy zaschnout

TIP: Než začnete s tupováním, vyzkoušejte si to nanečisto, abyste si vyzkoušeli kolik barvy a v jaké konzistenci na houbičce potřebujete. Když jí bude moc nebo bude moc hustá, vytvoří vám velkou vrstvu, řídká naopak zateče pod šablonku.

Jak na tupovanou mandalu

Jak na tupovanou mandalu

Kliknutím na obrázek videa spustíte YouTube a jeho cookies.

Vložte hotovou mandalu do projektu Mandala dětem

Autor článku

mandala technikou výtvarná náhoda medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Podporujeme, zachraňujeme, zlepšujeme svět pro další generace

Centrum Mandala má nemalou misi - zachránit svět. To se může zdát stejně nemožné, jako sníst mamuta. Všichni ale víme, že když mamuta rozporcujete a jíte jednotlivé porce, možné to je. A tak jsme si i my naši misi rozdělili na menší a zvládnutelné části.

Číst dál
Vánoční mix

Vánoční MIX

Vánoční stromeček uprostřed pokoje. Vůně jehličí a cukroví. Rozbalují se dárky. Ten od vás překvapí, potěší a nadchne zároveň. "To jsi malovala sama?" ptá se nevěřícně babička. "Ano, jen pro tebe."

Číst dál