Namaluj mandalu, zachraň svět!

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 16. 9. 2019

Cílem našeho centra je zachránit svět, nebo alespoň jeho kousek. A proto vyhlašujeme devátý ročník projektu Mandala dětem. Ten vám pomůže najít svou kreativitu a projevit se beze strachu z chyb. Vždyť mandala se nedá zkazit. Navíc uděláte radost Vojtíkovi.

V letošním ročníku Mandaly dětem spolupracujeme s Vojtěškou, která věnuje nemalé úsilí pravidelné pomoci dětem a mladým lidem se specifickými potřebami a organizacím, které se péči o ně věnují. Výtěžkem z projektu pomůžeme Vojtovi.

Kdo je Vojta

Vojta je temperamentní chlapec, kterému jeho těžké kombinované postižení nezabrání, aby si užíval života – směje se, hraje si, zlobí, poznává svět, vrací lásku všem, od kterých ji dostává.
 
Vojtík miluje světlo ve všech jeho podobách, rozradostňují ho zvuky a ke světu přistupuje vysloveně gurmánsky prostřednictvím rozlišných chutí a vůní. Rád se věcí dotýká, má rád pohyb, rád pozoruje bubliny, vystavuje svou tvář větru, cáká ve vodě. Když už je řeč o vodě, ve Vojtově blízkosti není možné zůstat suchý. Věrný svému vodnímu znamení zbožňuje vodu stojatou i tekoucí s bublinkami i bez nich. 
 
Vojta roste a biologicky dozrává stejně jako jeho vrstevníci, přesto se projevuje, vyjadřuje a chová (a vyžaduje stejnou péči) jako přibližně 6-9 měsíční kojenec. 
 
Již pár dní po narození se totiž u Vojtíška objevily epileptické záchvaty, které způsobily, že došlo k významnému zpomalení jeho vývoje. Ukázalo se, že Vojtík trpí vzácným neurologickým onemocněním, tzv. Ohtaharovým syndromem. Nejhorší scénáře se sice nenaplnily, ale i tak je dnes 12tiletý chlapec zcela závislý na pomoci druhých.
 

Nelehká cesta

K nemoci se přidaly zažívací problémy a pod tíhou této životní zkoušky se Vojtíkova biologická rodina rozpadla. Na náročnou péči o Vojtíka zůstala jeho maminka několik let úplně sama. Vojta přitom ke svému životu potřebuje řadu kompenzačních pomůcek, stejně jako intenzivní rehabilitaci. Proto pravidelně navštěvuje lázně a rehabilitační zařízení, ale cvičí i doma, ve škole, ve stacionáři. Využívá také terapie, které podporují jeho vývoj. 
 
Naštěstí Vojtu dnes na nelehké cestě doprovází lidé, kteří udělají maximum pro to, aby byl jeho život co nejkvalitnější a nejšťastnější.
 

Přidejte se a podpořte Vojtu i jeho maminku

Zapojte se do devátého ročníku Mandaly dětem - výtěžek společně věnujeme na neurorehabilitační program RehaBasic v Sanatoriích Klimkovice, který není hrazen zdravotní pojišťovnou a který Vojtovi přinášení mnoho benefitů pro jeho tělesný i duševní rozvoj.
 
Stačí se ponořit do tvoření mandal a výsledek nahrát do mandalové galerie.
Chci zachránit svět

Autor článku

Vojta při rehabilitaci

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál