Namaluj mandalu, zachraň svět!

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 16. 9. 2019

Cílem našeho centra je zachránit svět, nebo alespoň jeho kousek. A proto vyhlašujeme devátý ročník projektu Mandala dětem. Ten vám pomůže najít svou kreativitu a projevit se beze strachu z chyb. Vždyť mandala se nedá zkazit. Navíc uděláte radost Vojtíkovi.

V letošním ročníku Mandaly dětem spolupracujeme s Vojtěškou, která věnuje nemalé úsilí pravidelné pomoci dětem a mladým lidem se specifickými potřebami a organizacím, které se péči o ně věnují. Výtěžkem z projektu pomůžeme Vojtovi.

Kdo je Vojta

Vojta je temperamentní chlapec, kterému jeho těžké kombinované postižení nezabrání, aby si užíval života – směje se, hraje si, zlobí, poznává svět, vrací lásku všem, od kterých ji dostává.
 
Vojtík miluje světlo ve všech jeho podobách, rozradostňují ho zvuky a ke světu přistupuje vysloveně gurmánsky prostřednictvím rozlišných chutí a vůní. Rád se věcí dotýká, má rád pohyb, rád pozoruje bubliny, vystavuje svou tvář větru, cáká ve vodě. Když už je řeč o vodě, ve Vojtově blízkosti není možné zůstat suchý. Věrný svému vodnímu znamení zbožňuje vodu stojatou i tekoucí s bublinkami i bez nich. 
 
Vojta roste a biologicky dozrává stejně jako jeho vrstevníci, přesto se projevuje, vyjadřuje a chová (a vyžaduje stejnou péči) jako přibližně 6-9 měsíční kojenec. 
 
Již pár dní po narození se totiž u Vojtíška objevily epileptické záchvaty, které způsobily, že došlo k významnému zpomalení jeho vývoje. Ukázalo se, že Vojtík trpí vzácným neurologickým onemocněním, tzv. Ohtaharovým syndromem. Nejhorší scénáře se sice nenaplnily, ale i tak je dnes 12tiletý chlapec zcela závislý na pomoci druhých.
 

Nelehká cesta

K nemoci se přidaly zažívací problémy a pod tíhou této životní zkoušky se Vojtíkova biologická rodina rozpadla. Na náročnou péči o Vojtíka zůstala jeho maminka několik let úplně sama. Vojta přitom ke svému životu potřebuje řadu kompenzačních pomůcek, stejně jako intenzivní rehabilitaci. Proto pravidelně navštěvuje lázně a rehabilitační zařízení, ale cvičí i doma, ve škole, ve stacionáři. Využívá také terapie, které podporují jeho vývoj. 
 
Naštěstí Vojtu dnes na nelehké cestě doprovází lidé, kteří udělají maximum pro to, aby byl jeho život co nejkvalitnější a nejšťastnější.
 

Přidejte se a podpořte Vojtu i jeho maminku

Zapojte se do devátého ročníku Mandaly dětem - výtěžek společně věnujeme na neurorehabilitační program RehaBasic v Sanatoriích Klimkovice, který není hrazen zdravotní pojišťovnou a který Vojtovi přinášení mnoho benefitů pro jeho tělesný i duševní rozvoj.
 
Stačí se ponořit do tvoření mandal a výsledek nahrát do mandalové galerie.
Chci zachránit svět

Autor článku

Vojta při rehabilitaci medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Nový ročník Mandala dětem je tu

S velkou radostí, odhodláním a pokorou vyhlašujeme 11. ročník Mandala dětem. Je před námi nová etapa, kdy se budeme snažit pomoci co nejvíce dětem, které naší pomoc opravdu potřebují.

Číst dál
Tvoření mandal

Jsme tu díky vám!

Je to pro nás takový malý svátek. Každý rok se těšíme, až budeme moci otevřít naše pomyslné brány širokému okolí. Nejinak tomu bude i letos.

Číst dál