Tři tipy jak i hyperaktivní děti hravě naučit číst

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 17. 9. 2015

Jak využít mandaly při učení se? Jednou z možností jsou písmenkové mandaly. Díky mandalám se dokáží soustředit i hyperaktivní děti. Děti jsou od přírody hravé, zvídavé a rády tvoří. Některé se dokonce naučí číst sami ještě než usednou do školních lavic. Ptají se "maminko, co je tam napsáno" a "co je tohle za písmeno"? Takže pokud chceme, aby se naučily abecedu, stačí využít jejich přirozeného chování a trochu ho podpořit výdobytky starými jak lidstvo samo.

  1. Spojte písmenko se slovy, které na něj začínají a třeba ho doplňte i příběhem - to není nic nového a využívají toho snad všechny tabule pro výuku písmen
  2. Využijte kruh, který zvyšuje schopnost koncentrace a zklidňuje roztěkanou dětskou mysl. I hyperaktivní dítě se zklidní, když pracuje s kruhovým obrázkem.
  3. Nechte děti při učení se tvořit - budou uvolněnější a vše si lépe zapamatují. A vy tak naplníte heslo J. A. Komenského "škola hrou".

A jak na to? Všechny body v jedné akci splníte, když využijte písmenkové mandaly. Už jste o nich slyšeli? Okolo záhadného slova mandala koluje mnoho mýtů, ale děti je milují.

Mýty a pomluvy o mandalách

Jedním z častých omylů je, že se jedná pouze o náboženský prostředek východních nauk a v naší kultuře nemají co dělat. Dalším mýtem je rozšířené tvrzení, že se jedná o obrazce spirituální nebo dokonce propagandistické (propagující buddhismus a hinduismus).

Nejen vědci znají pravdu

Pravdou je, že samotné slovo mandala pochází ze starodávného východního indického jazyka. V minulém století se však díky C. G. Jungovi rozšířilo do celého světa a svůj původně úzký náboženský význam rozšířilo na jakýkoliv kruhový ornament. Mandaly jako kruhové obrázky (často abstraktní) tak znají v Americe, v Evropě i Austrálii. Vědecké studie navíc potvrdily jejich blahodárné působení na lidskou psychiku i fyzické zdraví a my je tak můžeme použít nejen pro relaxaci, ale i během výuky dětí. Jde o působení kruhu na lidskou psychiku, které je doplněno o hravost, fantazii a tvoření.

Když se svět točí kolem písmenka

Na jaře vyšla v nakladatelství Albatros pracovní knížka s písmenkovými mandalami určená pro předškoláky a prvňáčky. Kniha vznikala dva roky ve spolupráci s inovativním učitelem Milošem Novotným, který mandaly vyzkoušel v praxi a pomohl s jejich úpravou tak, aby dětem a potřebám výuky písmen vyhovovaly co nejvíce. A že dětem výsledek vyhovuje dokládá i jejich recenze.

Ve všech mandalách najdete uprostřed kruhu velké písmeno a okolo... První sada obsahuje jednoduché symboly začínající písmenem umístěným uprostřed. Druhá a třetí série je více mandalová - tedy ornamentální a, kromě zrakové fixace písmene a zlepšování jemné motoriky dětí, pomůže k rozvoji jejich abstraktního myšlení.

Připravte se na nový školní rok a překvapte děti i jejich rodiče novinkou v podobě netradičního výukového materiálu.

Nahlédněme do knížky společně...

Autor článku

recenze od maminky s dcerou

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál