Osobní talent a klíč ke svému potenciálu

Autor: Ing. Janka Kosecová, Ph.D., zveřejněno 9. 12. 2020

V pohádkách i v běžném životě je běžným klíčem vše spojit číslicí tři. Tři oříšky pro Popelku. Král měl tři syny. Tři mušketýři.

A tak i já mám na vás tři otázky:

  1. Jak je možné, že rychlobruslařka Martina Sáblíková je mistryní světa ve sportu, pro který v České republice vůbec nejsou žádné podmínky pro trénování?
  2. Jak dokážou české tenisové kluby vychovat tak velké množství úspěšných tenistek, které oslňují na špičkových světových turnajích?
  3. Jak dokázal český plastický chirurgu Bohdan Pomahač provést zcela unikátní operaci a poprvé úspěšně transplantoval lidský obličej?

Rozkódovat princip líhně talentů je tajemstvím, které prozkoumává celá vědecká komunita. Dovolím si citovat příběh, který popsal John Maxwell. 

V jedné vesnici sedí stařík a kolem prochází úspěšný manažeři a ptají se: „Kolik významných a úspěšných osobností se narodilo ve vaši vesnici?“ Stařík jim s úsměvem odpověděl: „Žádný, u nás se vždy rodí jenom děti“. I na tomto kratičkém příběhu si můžeme ilustrovat, že se rodíme jako nepopsané bytosti a v průběhu svého života můžeme objevovat své talenty.

Původní pohled na osobní talent

Podle Darwinovy teorie dědičnosti je talent něco, co je jen z malé části ovlivnitelné. Podle této teorie, když se vhodně propojí vrozená genová výbava s okolním prostředím, vznikne talent.

Takže, když se potká akademický malíř s ilustrátorkou pohádkových knížek a oba jsou v tomto oboru úspěšní, je předpoklad, že se jim narodí dítě s talentem pro uměleckou tvorbu zejména malování. No, a jestli tohle dítě ještě políbí MÚZA, tak se zrodil nový nadaný malíř.

Víme, že to prostě takhle nefunguje. Jak je možné, že já milovnice knih, vášnivá čtenářka mám dcerku s dyslexii, která nesnáší čtení? Na druhou stranu nádherně maluje a celé hodiny je ponořena ve svém pokojíčku se skicákem a tužkou. Já malování nemám ráda a vůbec mi nejde. Kdybych musela tímto způsobem trávit svůj volný čas, je to pro mě trest. Někdo může namítnout, že selhala dědičnost, protože z porodnice jsem si opravdu odnesla naše dítě. Tak a tady je prostor pro nové vědecké poznatky, protože Darwinova teorie genetických předpokladů pro úspěch je již překonaná.

Současný pohled na osobní talent

Tajemství talentů vychází z nového poznání neurovědy. Za poslední desetiletí neurovědci provedli výzkumy a zjistili, že za rozvoj talentu je zodpovědný myelin.

Hlavní funkce myelinu obalení a ochrana nervových vláken v našem mozku. Dělá to stejně, jako gumová izolace obaluje měděný drát, aby neunikal elektrický proud. Díky této izolaci se signál v těle pohybuje rychleji a je zabráněno jeho úniku. Když jednou vznikne myelinový obal, nejde ho odstranit. Znáte to. Starý zvyk nejde zlomit. Zvyk je železná košile. Myelin roste úměrně k hodinám stráveným produktivním cvičením dané činnosti.

Talent se tak pořád rozvíjí, a to neustálým trénováním, cvičením a praktikováním. Podle vědeckých poznatků po 10 000 hodinách aktivní praxe se člověk stává jedinečným ve svém oboru. Dobrou zprávou je, že myelin se může vytvářet po celý život a jeho vrchol dosahujeme kolem 50 roku života. Poté rychlost tvorby myelinu s postupujícím stárnutím slábne, ale pořád se tvoří.

Tři klíče k úspěchu

Pro rozvoj talentu potřebujeme „osobní zapálení“ o danou aktivitu. Aby nás prostě daná činnost bavila, protože pak se dostáváme do stavu „flow“. Je to ten stav, kdy něco děláme a ztrácíme pojem o čase. V tom okamžiku je důležitá jen ta věc, kterou právě děláme. Děláme ji s nadšením a hlubokým ponořením se do sebe.

Posledním esenciálním prvkem rozvíjení talentu je velké množství hodin tréninku, kde děláme vysoký počet chyb a na těchto nedostatcích se učíme a zlepšujeme svoji dovednost.

Zjednodušeně řečeno talent rozvíjíme tak, že obalujeme naše nervová vlákna jednotlivými vrstvami myelinu. Takhle jednoduché to je, ale i není, protože, abychom naše nervové vlákna obalili touto úžasnou hmotou, potřebujeme k tomu: zápal, vášeň a velké množství času.

Rozviňte svůj talent!

Intenzivně pracujte na budování lepšího mozku za pomoci neustálé praxe činnosti, kterou milujete. Tyto opakované činnosti změní vaše dovednosti, zlepšíte své talenty a tím zvýšíte vlastní sebevědomí a radost z žití.

Pamatujte, že...

  • Každý máme nějaký talent.
  • Myelin je základním materiálem při budování talentu a tvoří se v průběhu celého života.
  • Končíme opět číslovkou tři a věřte, že talent je kombinací zápalu, vášně a intenzivní práce.
  • Takže i rychlobruslařka Sáblíková, české tenistky a plastický chirurg Pomahač objevili co je baví, dali tomu zápal, vášeň a věnovali dané činnosti hodně dřiny a času.

Kdo potřebuje objevit svůj skrytý talent je srdečně zván na intenzivní a prožitkový seminář již v lednu 2021.

Chci objevit svůj talent

Autor článku

Ing. Janka Kosecová, Ph.D.

Nabízím individuální koučink, kurzy a semináře pro osobní rozvoj.

Podobné články

Malování mandal

Mandaly, co mění životy

Když před lety paní Jana poprvé slyšela o projektu Mandala dětem, nevěděla, co od toho očekávat. Její kamarádka ji přemluvila, aby se přidala k malování mandal, což mělo být jen jednoduché tvoření pro zábavu. Jana si říkala, že to bude něco, co jí umožní na chvíli zapomenout na pracovní stres a vypnout.

Číst dál
nové bydlení

Cesta k samostatnosti

Společně jsme podpořili Kristýnu, která po odchodu z dětského domova překonala překážky a díky podpoře si začala budovat vlastní domov a kariéru.

Číst dál