Pomoc na cestě

Externí autor: Julie Baštová, zveřejněno 1. 2. 2021

Slečnu Alenu do klientského centra Janus přivedla její sociální kurátorka pro mládež, po tom, co ukončila pobyt ve výchovném ústavu.

Alena nevěděla jak žít samostatně, neměla zajištěné bydlení ani práci, neměla téměř žádné peníze, neměla zázemí v původní rodině.

Pomoc bez odsuzování

V první fázi v Janusu Aleně pomohli zajistit místo v domě na půli cesty a zprostředkovali jí práci. Alena však potřebovala jít svojí cestou… V květnu, jednoho deštivého rána, čekala Alena před dveřmi Janusu. Čekala na ně. Byla prokřehlá, unavená, hladová, bez peněz, po útoku muže, se kterým žila, v druhém trimestru těhotenství. Byla tu noc bez přístřeší a to jí hrozilo i do budoucna, neměla ke komu jít. Měla pouze doklady a těhotenskou průkazku.

Vzpomněla si, že když bude v nouzi, může k nim přijít i přesto, že již jednou jejich pomoct nevyužila. Že nebudou hodnotit, jak se rozhodla žít.

Nový začátek

Alena byla velmi motivovaná najít východisko ze své situace. Nabídli jí možné řešení, které bylo v souladu s tím, co si přála a potřebovala. Hned ten den Aleně pomohli zajistit místo v azylovém domě. Kvůli covid opatřením však nebylo možné, aby do azylového domu nastoupila hned.

Ve spolupráci se správou nemovitostí Brna střed Aleně zajistili a pomohli jí uhradit byt určený pro dočasné bydlení v krizových situacích. Bylo potřeba zajistit aspoň základní vybavení jako lůžko, mikrovlnou troubu na ohřátí jídla, varnou konvici, povlečení, ručníky a další nezbytné věci do domácnosti. Alena také potřebovala peníze na jídlo, potřebovala oblečení, hygienické potřeby a lékařské vyšetření.

Protože byla sankčně vyřazena z úřadu práce, neměla nárok na jakoukoli pomoc od státu a byla bez financí a neměla jak si tyto věci obstarat. Během čtrnácti dnů, než mohla odejít do azylového domu, bylo také třeba řešit její dluhy, které vznikly na zdravotním pojištění a z pokut u dopravního podniku. S tím ji spolek Janus pomohl.

Má to smysl

Díky spolupráci s Mandalou dětem bylo pro Alenu možné zajistit základní potřeby (lůžko, rychlovarnou konvici a mikrovlnou troubu), bez kterých by se těhotná v holobytě neobešla. V azylovém domě pro matky s dětmi pak Alena našla nejen zázemí materiální pro sebe a do budoucna pro své dítě, ale také podporu profesionální.

Na podzim porodila zdravého chlapečka, o kterého se vzorně stará a pečuje. S Alenou i s kolegy z azylového domu je spolek Janus nadále v kontaktu. Při jakékoli příležitosti zavítá k nim do centra.

Chci také pomoci

Autor článku

tento článek nám poslala

Julie Baštová

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál