Postavit se na vlastní nohy

Externí autor: Julie Baštová, zveřejněno 4. 8. 2022

Mandala dětem je tu s námi již dekádu a díky vám jsme mohli pomoci hned několika dětem z dětských domovů.

Moc děkujeme za to, že s námi tvoříte a pomáháte tak těm, kteří se staví na vlastní nohy. Spolupráce nese ovoce, a tak přinášíme příběh dvou slečen, kterým díky vám mohl Janus pomoci.
 

Slečna Anna 

Anička se spolkem Janus spolupracuje již několik let. Vyrůstala v dětském domově, a při dosažení plnoletosti měla možnost bydlet ve startovacím bytě v rámci dětského domova. Mezitím studovala na vysoké škole a měla možnost čerpat podporu ze strany státu ve formě dávek, které pokryly základní potřeby, nájemné a energie. Není to však nic, čím by si do budoucna našetřila, zejména ne na samostatný život. Anna tedy při studiu chodila v rámci jejích možností na brigády. V době kdy jí končilo studium na bakaláře, také dosáhla maximálního věku pro pobyt v DD a bylo potřeba, aby si našla své vlastní bydlení. 
 
Díky spolupráci s Mandalou dětem bylo pro Annu možné zajistit základní potřeby do její první domácnosti, na které ona sama bohužel neměla dostatek prostředků (deky, kabely, roztrojka, nože, atd.), protože v té době ještě studovala. Anna nedávno dokončila bakalářské studium a ve studiu pokračuje. K tomu začala chodit do práce na plný úvazek. 
 

Slečna Katka

První setkání s Katkou proběhlo před 4 lety, když odcházela z pěstounské péče do samostatného života. Procházela si velmi náročným obdobím. Pro Katku bylo potřeba velmi rychle zajistit bezpečné zázemí, potřebovala odbornou zdravotní pomoc. Vše jsme společně podchytili včas. Katka nastoupila do spolubydlení v rámci brněnského projektu, kde měla v pronájmu svůj vlastní pokoj. V té době také studovala, ale díky těžkostem v jejím životě přešla na distanční formu výuky. Podařilo se jí složit maturitu na jazykové škole a od září se těší na vysněnou vysokou školu.
 
Katce se v životě děje spoustu změn a životních výzev, ke kterým se staví statečně a odhodlaně. Neustále na sobě pracuje a vyvíjí se. Jednou z velkých výzev byl její nedávný odchod ze spolubydlení do samostatného bydlení v pronajatém bytě, kde nyní žije sama. Velmi jí to prospívá a dle jejích slov je to velmi osvobozující a cítí se spokojeně. I přesto, jak je to pro ni finančně náročné.
 
Díky spolupráci s Mandalou dětem bylo pro Katku možné zajistit základní potřeby do domácnosti, na které ona sama bohužel neměla dostatek prostředků (sklenice, dózy, nože, krabičky atd.). 
 

Zůstáváme v kontaktu

S Annou i s Katkou jsme nadále v kontaktu a tak víme, že jsou i díky podpoře od vás obě spokojené. Máme velkou radost z toho, jak se jim oběma v životě i přes všechny překážky daří obstát a jsme připraveni jim v případě potřeby znovu podat pomocnou ruku. Jdete do toho s námi?
Chci se dozvědět o mandala dětem víc!

Autor článku

tento článek nám poslala

Julie Baštová

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál