Poznejte konstelace blíže

Autor: Mgr. Markéta Černocká, zveřejněno 8. 11. 2021

Sedmileté, devítileté a dvanáctileté cykly běží, uzavírají staré, otevírají nové, promítají se do životů lidí, věcí i projektů. Blíží se 28. říjen, a to je den mého jubilea. Je to den, ve který jsem, přesně před 12 lety - 28.října 2009, vedla v Brně první veřejný seminář rodinných konstelací. Tím se uzavírá jeden z mých dvanáctiletých cyklů.

Ke svému jubileu vás zvu k pohledu na konstelace očima člověka, který se s nimi ještě nesetkal.

Stavění konstelace

Účastník semináře se posadí na židli vedle lektora, popíše proč přišel a co chce vidět. V bezpečí semináře jsou vítána všechna témata účastníků. Po krátkém rozhovoru si pak podle svého pocitu vybere mezi ostatními účastníky zástupce za členy své rodiny i za sebe a rozestaví je v prostoru. 

Potom si sedne na své místo a "jen" pozoruje co se začne dít. Jednotliví zástupci na vyzvání lektora popisují své pocity, vztahy mezi sebou a hledají si správné místo. Jak vědí kde ho mají? Působí na ně konstelační pole klientova systému, a proto cítí pocity členů klientovy rodiny, i když je neznají. Často jemně vnímají i jejich obtíže na svém těle.

Během konstelace můžeme pozorovat vliv síly, která působí mezi jednotlivými částmi systému nezávisle na jejich chtění. Během konstelace klient vnímá celý obraz vytvořený ze zástupců a jeho proměny na sebe nechává působit. 

Co konstelace účastníkům přináší

Rodinné konstelace umožňují odhalit to, co jsme doteď neviděli nebo "nechtěli" vidět. Přináší možnost uvidět obrazy svého vlastního nitra i dosud skryté širší souvislosti z rodu. Konstelace však jen neukazují, ale také pomáhají uzdravit situace a postoje, transformovat starou bolest, uvolnit tok energie. 

Díky konstalacím můžete pocítit SÍLU svého rodu. Získat podporu pro změny v životě,  radost, uzemnění, rozšíření vědomí, větší citlivost, změnu myšlení, vystoupení ze starých vzorců. Přijetím pravdy obrazu konstelace se potom i v životě proměňují nespokojenosti, nemoci a vztahy.

Jak se na seminář konstelací připravit

Před tím, než se na konstelace vydáte, je dobré si zjistit informace o členech své současné rodiny a informace o předcích 2 - 3 generace zpět. Pokud si nevzpomenete nebo nemáte možnost všechno zjistit, nevadí to. Co bude pro celkový obraz potřeba, často vyplyne z konstelace "samo".

Přijít či nepřijít?

Nemusíte mít s konstelacemi žádnou zkušenost a dokonce ani záměr pro vlastní konstelaci. Prostě přijďte. Pro každého bývá přínosem i "jen" se účastnit ostatních témat.

Jak jsem se ke konstelacím dostala?

Možná to bude znít zvláštně, ale jednou jsem na ulici v Brně zaslechla kousek rozhovoru dvou lidí. Zmiňovali se  o konstelacích a já v tu chvíli velmi silně uslyšela vnitřní hlas: „Toto jednou budeš dělat“. Nevěděla jsem ještě tehdy o konstelacích vůbec nic. Ale cítila jsem silné vedení. Moje pozornost byla od té doby zaostřena na další zmínky o konstelacích. 

Brzy jsem z jedné nástěnky v obchodě zdravé výživy ukořistila letáček na akce v Osho centru Shangri-la u Karlových Varů a vydala se tam rovnou na dvouletý trénink Rodinných konstelací a pohybů duše. Poté jsem se dostala ještě do jedinečného výcviku Systemických konstelací a spirituální inteligence u Kalyani a Pavla Veselého.

Kromě vedení lidí na seminářích považuji za velmi důležité pokračování i ve své vlastní cestě, proměňování svých témat, meditační praxi, supervizní setkávání. Proto moje cesta nekončí.

Děkuji všem bytostem, které mi ve vedení seminářů pomáhají. Děkuji také Sobě, že si dovoluji dělat to, co dělám.

Chci zažít rodinné konstelace

Autor článku

Mgr. Markéta Černocká

Markéta nabízí individuální terapii v soukromí, putování a pobyty v přírodě, prožitkové Cesty, a účast na seminářích rodinných konstelací.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál