Rovnováha a harmonie

Externí autor: Iva Pasková, zveřejněno 6. 5. 2021

Všimli jste si, o čem poslední dobou přemýšlíte a jaké jsou vaše myšlenky? Jsou laskavé, veselé, srdečné či dokonce radostně skotačící?

Většina nás žije v lineárním čase (posloupné myšlení od rána do večera, den za dnem, týden za týdnem, rok za rokem atd.). Nyní jsme ale v našem každodenním životě vystaveni změně. Ta se týká i našich všedních zvyklostí a rituálů (práce na home office, děti na online výuce, obchody jsou většinou zavřené, vše objednáváme přes e-shop). A zasaženo je i naše myšlení.

Jaké jsou vaše myšlenky?

Od raného věku jsme vychováváni a vedeni ke slušnému vyjadřování, ve škole jsme byli drilem učeni správné češtině a jiným nezbytným dovednostem současné doby. Nikdo nás však nenaučil, jak myslet. Všimněte si, jaký podíl myšlenek věnujete vnějšímu světu a svému okolí a kolik myšlenek věnujete sobě. Jak jste kritičtí k sobě a k okolí? Co se vám během dne honí v hlavě?

Většina z nás si nechává své znepokojivé myšlenky, které nemá odvahu vyjádřit veřejně, v sobě. Vše je pak zachyceno v nás, v našem těle. Prožíváme chaos, jsme podráždění, frustrovaní a abychom si ulevili, přenášíme svou frustraci na druhého. Ten si to nedá líbit, brání se a vzniká konflikt a nedorozumění.

Cesta z negativního nastavení

Shrnu-li to, jsme frustrovaní, smutní, situačně agresivní, neurotičtí, podráždění. Občas v záblescích všedního dne jsme spokojeni, ale neodvažuji se říci šťastni. Točíme se v kruhu... Jak z něj ven?

Před lety jsem četla moudrou myšlenku, že cyklicky opakující se těžkosti, lze zpracovat tak, že vstoupíme do jeho středu. Myšlenka dobrá, ale jak to udělat?

Nekonečná rovnováha

Kruh je mandala, středem mandaly je bod, místo klidu a rovnováhy. Pakliže je kruh v pohybu a mám myšlenku dostat se do středu kruhu, vznikne mi zakřivení jak vlevo tak vpravo. Zpětným tahem vše opakuje a vznikne mi ležatá osmička, zvaná lemniskáta. To je harmonizační symbol pro hmotný svět, který uvádí do rovnováhy vše duální, vše co je destabilizováno v nás samých, a to jak fyzické zdraví, naše vztahy, tak i společnost.

Změnu reality tedy může každý začít u sebe, a to v dynamicky opakujícím se obtahování tvaru lemniskáty, která nás zklidní a harmonizuje. Představte si, že v jedné kreslené smyčce ležící osmičky jsou vaše myšlenky a v druhé je konflikt, který aktuálně řešíte. Samy sebe si pak vizualizujte v průsečíku této ležaté osmičky, čímž vstoupíte do středu kruhu. Pokud to celé propojíme do lemniskáty, ležaté osmičky, vkreslené do kruhu, máme brilantní harmonizační symbol, který stojí za vyzkoušení ještě dnes.

Pečujeme o sebe laskavým způsobem. Naše celistvost je v harmonizaci mužské a ženské energie, která je tak v rovnováze. To není třpytivá představa budoucnosti, to je naše aktuální možnost.

Začněte už teď

Vezměte tužku a papír a vyzkoušejte to. Zklidňující účinek na sebe nedá dlouho čekat. Tím, že zklidníte sebe, přispějete k harmonizaci celku. Tedy každý z nás může osobně přispět ke snížení chaosu. Každý z nás má tak skutečnou sílu, prostřednictvím své kreativity. Zklidněním, ztišením a harmonizací svých myšlenek, změníte i široké okolí.

 
Vymalujte se z negativity

Autor článku

tento článek nám poslala

Iva Pasková

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál