Setkání s inverzní kresbou

Autor: Mgr. Monika Valoušková, zveřejněno 9. 3. 2020

Říká se, že všechno zlé je i k něčemu dobré. A právě tak jsem se dostala k inverzní kresbě, která mě uchvátila.

V době, kdy jsem byla pracovně velmi vytížená a nedokázala si udělat čas sama na sebe, přišel syndrom vyhoření. Měla jsem otřes mozku. Potřebovala jsem vypnout a udělat radikální změnu ve svém životě. Tehdy jsem začala hledat jak na to.

Fotka nebo kresba

Při brouzdání po internetu jsem narazila na černobílé fotografie, které mě zaujaly. Když jsem se podívala pozorněji, všimla jsem si, že to vlastně nejsou fotky. Byly to kreslené obrázky. Vypadaly tak úchvatně, že jsem se hned přihlásila na kurz inverzní kresby, který vše odstartoval.

Následovalo kreslení pravou mozkovou hemisférou, intuitivní kresba a další techniky. Začala jsem tvořit a najednou se dostavil klid, relaxace, odreagování se a pocit vnitřní pohody. 

U kresby si vždy odpočinu, zapomenu na všední starosti a těším se, že opět bude o jeden zarámovaný obrázek, který bude zdobit naše schodiště, víc.

Technika tvorby černobílých obrázků

U klasické kresby tužkou na bílý papír kreslíme především stíny a hlídáme veškeré linie. Když uděláme chybu a vezmeme do ruky gumu, je to poznat. U inverzní kresby je tomu přesně naopak. Inverzní kresba je práce s bílou barvou na černý povrch. Soustředíme se více na světlo, linie ladíme postupně a gumování je téměř nepatrné.

Protože je náš mozek zvyklý na bílý papír, tužku a určité postupy, může se vám první pokus o takový obrázek zdát složitý. Po nakreslení dalších a dalších obrázků inverzní kresbou ale zjistíte, že právě tento typ kreslení je mnohem jednodušší a efektnější, než klasická kresba tužkou.

Na výsledném obrázku bílá kresba vystupuje z povrchu a působí až plastickým dojmem.

Vernisáž

V pátek 13. prosince 2019 proběhla vernisáž inverzní kresby, kterou kreslili studenti Gymnázia Rájec-Jestřebí pod mým vedením. Počáteční obavy studentů z kreslení se nenaplnily a vznikly opravdu úžasné kresby.

Chcete i vy zkusit, co vše lze díky této technice namalovat? Pak přijměte mé pozvání na kurz inverzní kresbyVěřte, že z výsledku svého malování budete mile překvapeni.

Chci se přihlásit na kurz

Autor článku

rybicky medaile

Mgr. Monika Valoušková

Jsem pedagog, výtvarník a lektor pro další vzdělávání. Zaměřuji se na pravo-hemisférické postupy, které nám umožňují věci vnímat v širším spektru.

Podobné články

mandaly kalendáře

Mandala mýma očima

S mandalou jsem se poprvé setkala asi před 14 lety. Bylo to v době, která pro mě byla trochu složitá a sužovaly mne různé zdravotní potíže, mezi nimi i úzkostné stavy.

Číst dál
mandala žena

Společně (z)měníme svět

Když přišel nápad spojit se s organizací na pomoc dětem z dětských domovů, neváhali jsme ani minutu a šli do toho. A tak vznikl projekt Mandala dětem, který letos díky vám oslavil již 11 let.

Číst dál