Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Setkání s inverzní kresbou

Autor: Mgr. Monika Valoušková, zveřejněno 9. 3. 2020

Říká se, že všechno zlé je i k něčemu dobré. A právě tak jsem se dostala k inverzní kresbě, která mě uchvátila.

V době, kdy jsem byla pracovně velmi vytížená a nedokázala si udělat čas sama na sebe, přišel syndrom vyhoření. Měla jsem otřes mozku. Potřebovala jsem vypnout a udělat radikální změnu ve svém životě. Tehdy jsem začala hledat jak na to.

Fotka nebo kresba

Při brouzdání po internetu jsem narazila na černobílé fotografie, které mě zaujaly. Když jsem se podívala pozorněji, všimla jsem si, že to vlastně nejsou fotky. Byly to kreslené obrázky. Vypadaly tak úchvatně, že jsem se hned přihlásila na kurz inverzní kresby, který vše odstartoval.

Následovalo kreslení pravou mozkovou hemisférou, intuitivní kresba a další techniky. Začala jsem tvořit a najednou se dostavil klid, relaxace, odreagování se a pocit vnitřní pohody. 

U kresby si vždy odpočinu, zapomenu na všední starosti a těším se, že opět bude o jeden zarámovaný obrázek, který bude zdobit naše schodiště, víc.

Technika tvorby černobílých obrázků

U klasické kresby tužkou na bílý papír kreslíme především stíny a hlídáme veškeré linie. Když uděláme chybu a vezmeme do ruky gumu, je to poznat. U inverzní kresby je tomu přesně naopak. Inverzní kresba je práce s bílou barvou na černý povrch. Soustředíme se více na světlo, linie ladíme postupně a gumování je téměř nepatrné.

Protože je náš mozek zvyklý na bílý papír, tužku a určité postupy, může se vám první pokus o takový obrázek zdát složitý. Po nakreslení dalších a dalších obrázků inverzní kresbou ale zjistíte, že právě tento typ kreslení je mnohem jednodušší a efektnější, než klasická kresba tužkou.

Na výsledném obrázku bílá kresba vystupuje z povrchu a působí až plastickým dojmem.

Vernisáž

V pátek 13. prosince 2019 proběhla vernisáž inverzní kresby, kterou kreslili studenti Gymnázia Rájec-Jestřebí pod mým vedením. Počáteční obavy studentů z kreslení se nenaplnily a vznikly opravdu úžasné kresby.

Chcete i vy zkusit, co vše lze díky této technice namalovat? Pak přijměte mé pozvání na kurz inverzní kresbyVěřte, že z výsledku svého malování budete mile překvapeni.

Autor článku

rybicky medaile

Mgr. Monika Valoušková

Jsem pedagog, výtvarník a lektor pro další vzdělávání. Zaměřuji se na pravo-hemisférické postupy, které nám umožňují věci vnímat v širším spektru.

Podobné články

mandala dot

Objevte kouzlo tečkování

Ke 45. narozeninám jsem dostala vytoužený dárek, aboriginal-set. Už dlouho jsem to chtěla vyzkoušet a teď přišla ta chvíle objevování nového, ponoření se do tvoření...

Číst dál
mandala

Mandala – brána k novému životu

S mandalami jsem se seznámila okolo svých sedmnácti let. V té době byl můj život celkem prostý. Škola, úkoly, kamarádi, nové lásky...

Číst dál