Význam barev

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 28. 8. 2016

Barvy jsou všude okolo nás a hodně o nás prozradí. Poznejte co o vás barvy vypoví.

Žlutá je živá, zářivá barva, povzbuzující až provokující, pronikavá a projasňující. Je to veselá barva slunce, jara a léta, která dává chuť do života a přináší radost. Povzbuzuje sebevědomí a optimismus, uzdravuje tělo a mysl. Nabíjí všechny buňky. Rozvíjí samostatnost, nezávislost, uvědomění si sebe sama. Podporuje intuici, optimismus, tvořivost a zlepšuje vnímání. Žlutá ochraňuje solar plexus (játra, slinivka, žlučník) a sílu „jájsem“ (haló, jsem tu!).

Oranžová je optimistická barva, barva oblohy ozářené sluncem, barva pomeranče, zralých plodů i barva léta. Je to barva, která je hřejivá, kamarádská, optimistická, usměvavá, neutrální, smířlivá a pozitivní. Je zároveň barvou radosti a moudrosti. Je mimořádně povzbuzující, podporuje zdravé prosazování se a aktivní úsilí. Posiluje tělo, podporuje trávení, pomáhá překonávat citové ochromení, depresi. Snižuje bolest, uvolňuje a dodává dobrou náladu. Přináší hravost, radost z pohybu, vyvolává pocit jakoby nohy chtěly sami tančit (radost ze sebe samé). Patří k vnitřní ženě, podporuje ženství a duchovno.

Červená je ohnivá barva energie, života, krve – životadárné tekutiny roznášející živiny. Působí povzbuzujícím dojmem, zahřívá, dodává energii, probouzí životní sílu a povzbuzuje k činnosti (až nutí k činům). Dodává nám energii a zároveň nás zvýrazňuje a posiluje pocit uspokojení. Podněcuje hluboké emoce.

Modrá je krásná uklidňující barva moře, klidný proud životadárné vody smívající smutek. Vyrovnává energie, čistí duši a přináší svěžest. Zároveň uklidňuje, čistí.a uvolňuje mysl, aby se mohla otevřít inspiraci a intuici. Také pomáhá proti pocitům samoty a opuštěnosti. Je barvou hluboké vody, v níž se odráží vysoké nebe, a s nebem nás také spojuje. Odedávna je svázána s náboženskými pocity – např. v křesťanství je barvou Panny Marie, v Tibetu barvou "nehybné záře vědomí". Přináší klid, rozjímání, harmonizaci, spojuje se s uvážlivým, mírným způsobem života a navozujepocit jistoty. Je to barva moudrosti. Přináší pocit naprosté pohody, uklidnění, uspokojení, bezstarostnost.

Zelená je svěží a uklidňující barva, která má léčivý potenciál. Je snad nejrozšířenější barvou na naší planetě. Je barvou vegetativního života, která podporuje rozvoj a růst. Má tišící účinky, uklidňuje nervovou soustavu. Souvisí se smyslovým vnímáním. Povzbuzuje přátelství, pocity sounáležitosti s ostatními, mírumilovnost. Souvisí se službou druhým, s potřebou být užitečný a možná i proto je barvou samaritánů. Zelená je také barva jara, kdy se všechno zelená a probouzí k životu, barva probouzejícího se života, která poskytuje odpočinek očím. Uspává, navozuje pocit klidu.

Fialová je mystická, tajemná barva lásky, moudra, korunní čakry, barva nejvyšších. Pomáhá harmonizovat jak fyzické, tak i duchovní energie, získat rovnováhu a je tak trochu něčím jiná než ostatní barvy. Přináší inspiraci a také pokoru, napomáhá meditacím a tlumí deprese. Konejší,boří zábrany, ale impulzivně pobízí k činnosti. Pomáhá zjistit proč tu jsem, jaký je můj úkol a dosahovat osobních cílů.

Chci znát významy barev a tvarů v mandale

Autor článku

žlutá medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Nový ročník Mandala dětem je tu

S velkou radostí, odhodláním a pokorou vyhlašujeme 11. ročník Mandala dětem. Je před námi nová etapa, kdy se budeme snažit pomoci co nejvíce dětem, které naší pomoc opravdu potřebují.

Číst dál
Tvoření mandal

Jsme tu díky vám!

Je to pro nás takový malý svátek. Každý rok se těšíme, až budeme moci otevřít naše pomyslné brány širokému okolí. Nejinak tomu bude i letos.

Číst dál