Význam barev

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 28. 8. 2016

Barvy jsou všude okolo nás a hodně o nás prozradí. Poznejte co o vás barvy vypoví.

Žlutá je živá, zářivá barva, povzbuzující až provokující, pronikavá a projasňující. Je to veselá barva slunce, jara a léta, která dává chuť do života a přináší radost. Povzbuzuje sebevědomí a optimismus, uzdravuje tělo a mysl. Nabíjí všechny buňky. Rozvíjí samostatnost, nezávislost, uvědomění si sebe sama. Podporuje intuici, optimismus, tvořivost a zlepšuje vnímání. Žlutá ochraňuje solar plexus (játra, slinivka, žlučník) a sílu „jájsem“ (haló, jsem tu!).

Oranžová je optimistická barva, barva oblohy ozářené sluncem, barva pomeranče, zralých plodů i barva léta. Je to barva, která je hřejivá, kamarádská, optimistická, usměvavá, neutrální, smířlivá a pozitivní. Je zároveň barvou radosti a moudrosti. Je mimořádně povzbuzující, podporuje zdravé prosazování se a aktivní úsilí. Posiluje tělo, podporuje trávení, pomáhá překonávat citové ochromení, depresi. Snižuje bolest, uvolňuje a dodává dobrou náladu. Přináší hravost, radost z pohybu, vyvolává pocit jakoby nohy chtěly sami tančit (radost ze sebe samé). Patří k vnitřní ženě, podporuje ženství a duchovno.

Červená je ohnivá barva energie, života, krve – životadárné tekutiny roznášející živiny. Působí povzbuzujícím dojmem, zahřívá, dodává energii, probouzí životní sílu a povzbuzuje k činnosti (až nutí k činům). Dodává nám energii a zároveň nás zvýrazňuje a posiluje pocit uspokojení. Podněcuje hluboké emoce.

Modrá je krásná uklidňující barva moře, klidný proud životadárné vody smívající smutek. Vyrovnává energie, čistí duši a přináší svěžest. Zároveň uklidňuje, čistí.a uvolňuje mysl, aby se mohla otevřít inspiraci a intuici. Také pomáhá proti pocitům samoty a opuštěnosti. Je barvou hluboké vody, v níž se odráží vysoké nebe, a s nebem nás také spojuje. Odedávna je svázána s náboženskými pocity – např. v křesťanství je barvou Panny Marie, v Tibetu barvou "nehybné záře vědomí". Přináší klid, rozjímání, harmonizaci, spojuje se s uvážlivým, mírným způsobem života a navozujepocit jistoty. Je to barva moudrosti. Přináší pocit naprosté pohody, uklidnění, uspokojení, bezstarostnost.

Zelená je svěží a uklidňující barva, která má léčivý potenciál. Je snad nejrozšířenější barvou na naší planetě. Je barvou vegetativního života, která podporuje rozvoj a růst. Má tišící účinky, uklidňuje nervovou soustavu. Souvisí se smyslovým vnímáním. Povzbuzuje přátelství, pocity sounáležitosti s ostatními, mírumilovnost. Souvisí se službou druhým, s potřebou být užitečný a možná i proto je barvou samaritánů. Zelená je také barva jara, kdy se všechno zelená a probouzí k životu, barva probouzejícího se života, která poskytuje odpočinek očím. Uspává, navozuje pocit klidu.

Fialová je mystická, tajemná barva lásky, moudra, korunní čakry, barva nejvyšších. Pomáhá harmonizovat jak fyzické, tak i duchovní energie, získat rovnováhu a je tak trochu něčím jiná než ostatní barvy. Přináší inspiraci a také pokoru, napomáhá meditacím a tlumí deprese. Konejší,boří zábrany, ale impulzivně pobízí k činnosti. Pomáhá zjistit proč tu jsem, jaký je můj úkol a dosahovat osobních cílů.

Chci znát významy barev a tvarů v mandale

Autor článku

žlutá

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál