Barvy a tvary v mandale

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 19. 8. 2019

Nechte svou mandalu promluvit. Dozvíte se mnoho zajímavého, třeba že...

Každá barva a tvar (v podstatě symbol) jsou nositelé významu, který je dán jednak archetypálně, jednak časem, prostorem, kulturou a v neposlední řadě také osobní zkušeností každého jedince. Přesný výklad mandaly proto nelze uskutečnit jen na základě obecných významů, tabulek či prostřednictvím třetí osoby.

Dobrodružná mandalová výprava

V mandale se potkávají barva jako zástupce ženské energie a tvar, jako energie mužská. Barvy jsou všude kolem nás a nesou řadu informací. Také barvy, které vkládáme do mandaly, o nás hodně prozradí. Jelikož je význam barvy dán v neposlední řadě osobní zkušeností každého jednotlivce, nelze obecné výklady považovat za dogmaticky platné.

I C. G. Jung věděl, že výklad nelze udělat bez autora obrázku. Věděl, že důležitější než obecný význam je emoční zabarvení, které s barvou (nebo symbolem) máme spojené a které zná jen sám autor. Proto si vytvořte vlastní „výkladový slovník“. Kromě barev i tvary mohou nést řadu významů stejně, jako mnoho významů můžeme vyjádřit jedním tvarem nebo symbolem. Naučte se s tím pracovat!

Změna je život

Použité barvy a tvary navíc nesou jak pozitivní, tak negativní význam a jejich vnímání se během života mění. Konečný význam je ale utvářený také podle vzájemné kombinace. Příkladem může být žlutá barvy, která je obecně vnímána jako pozitivní barva spojená s létem, teplem, sluncem, ale může mít také výstražný význam. Zejména, pokud se objeví spolu s černou, znamená POZOR, velké nebezpečí. Tuto kombinaci proto používáme na cedulích k označení radioaktivních lokalit nebo na kraj chodníku, kde hrozí pád. Pokud si chcete porovnat své významy s ostatními, podívejte se na významy barev z našeho dotazníku.

Co říká vaše mandala

Pokud chcete znát význam svých obrázků, ponořte se do nich a udělejte si s námi jednoduchý čtyřbarevný testSepište si barvy a tvary, které se v mandale vyskytují dle procenta jejich zastoupení. Mandalu odložte a chvíli se věnujte pouze tomuto seznamu. Každou barvu z vašeho seznamu si nejprve krátce představte před zavřenýma očima a počkejte, zda se vám v těle objeví nějaký pocit. K němu pak nechte přicházet slova, myšlenky, obrazy a ty zaznamenávejte. S kompletním seznamem se vraťte ke své mandale. Možná budete překvapení, co všechno se dá z mandaly vyčíst. A pokud se v tom tak trochu ztrácíte, uděláme rozbor vaší mandaly spolu.

Barvy a tvary v mandale

Barvy a tvary v mandale

Kliknutím na obrázek videa spustíte YouTube a jeho cookies.

Chci se vydat cestou mandaly

Autor článku

barvy v mandale medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

karty bachovky

Škoda, že jsem ty Bachovy esence neznala dříve

Tak tato slova v kurzu Bachových esencí slýchám opravdu velice často. A i já sama jsem je nejednou s povzdechnutím řekla.

Číst dál
tvoření 1

Úžasné mandalové dobrodružství

Mandaly jsou zálibou mnoha lidí a pro některé dokonce více než koníčkem. Paní Eliška P. je jednou z nich. Ona se ale rozhodla své znalosti a zkušenosti sdílet s ostatními. Po úspěšném prvním mandalovém setkání plánuje další a ráda by ostatním ženám vzkázala: "Seberte odvahu a hurá do toho! Když to nezkusíte, nikdy nevíte, co z toho vzejde. A věřte mi, že to za to stojí."

Číst dál