Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Barvy a tvary v mandale

Nechte svou mandalu promluvit

Každá barva a tvar (v podstatě symbol) jsou nositelé významu, který je dán jednak archetypálně, jednak časem, prostorem, kulturou a v neposlední řadě také osobní zkušeností každého jedince. Přesný výklad mandaly proto nelze uskutečnit jen na základě obecných významů, tabulek či prostřednictvím třetí osoby.

 

Pojďte se mnou cestou mandaly!

V mandale se potkávají barva jako zástupce ženské energie a tvar, jako energie mužská. Barvy, jsou všude kolem nás a nesou řadu informací.Také barvy, které vkládáme do mandaly, o nás hodně prozradí. Jelikož je význam barvy dán v neposlední řadě osobní zkušeností každého jednotlivce, nelze obecné výklady považovat za dogmaticky platné.  I C. G. Jung věděl, že výklad nelze udělat bez autora obrázku. Věděl, že důležitější než obecný význam je emoční zabarvení, které s barvou (nebo symbolem) máme spojené a které zná jen sám autor. Proto si vytvořte vlastní „výkladový slovník“. Kromě barev i tvary mohou nést řadu významů stejně, jako mnoho významů můžeme vyjádřit jedním tvarem nebo symbolem. Podívejte se na to, jaké významy nesou jednotlivé tvary pro ostatní.

Použité barvy a tvary navíc nesou jak pozitivní, tak negativní význam a jejich vnímání se během života mění. Konečný význam je ale utvářený také podle vzájemné kombinace. Příkladem může být žlutá barvy, která je obecně vnímána jako pozitivní barva spojená s létem, teplem, sluncem, ale může mít také výstražný význam. Zejména, pokud se objeví spolu s černou, znamená POZOR, velké nebezpečí. Tuto kombinaci proto používáme na cedulích k označení radioaktivních lokalit nebo na kraj chodníku, kde hrozí pád. Pokud si chcete porovnat své významy s ostatními, podívejte se na významy barev z našeho dotazníku.

Udělejte si jednoduchý čtyřbarevný test

Pokud chcete znát význam svých obrázků, ponořte se do nich… Sepište si barvy a tvary, které se v mandale vyskytují dle procenta jejich zastoupení. Mandalu odložte a chvíli se věnujte pouze tomuto seznamu. Každou barvu z vašeho seznamu si nejprve krátce představte před zavřenýma očima a počkejte, zda se vám v těle objeví nějaký pocit. K němu pak nechte přicházet slova, myšlenky, obrazy a ty zaznamenávejte. S kompletním seznamem se vraťte ke své mandale. Možná budete překvapení, co všechno se dá z mandaly vyčíst…

Pokud si sami nevíte rady, přijďte do kurzu kreslení mandal!

Záznam z webináře o barvách a tvarech

 

Získejte kód k videu

barvy a tvary