Barvy a tvary v mandale

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 19. 8. 2019

Nechte svou mandalu promluvit. Dozvíte se mnoho zajímavého, třeba že...

Každá barva a tvar (v podstatě symbol) jsou nositelé významu, který je dán jednak archetypálně, jednak časem, prostorem, kulturou a v neposlední řadě také osobní zkušeností každého jedince. Přesný výklad mandaly proto nelze uskutečnit jen na základě obecných významů, tabulek či prostřednictvím třetí osoby.

Dobrodružná mandalová výprava

V mandale se potkávají barva jako zástupce ženské energie a tvar, jako energie mužská. Barvy jsou všude kolem nás a nesou řadu informací. Také barvy, které vkládáme do mandaly, o nás hodně prozradí. Jelikož je význam barvy dán v neposlední řadě osobní zkušeností každého jednotlivce, nelze obecné výklady považovat za dogmaticky platné.

I C. G. Jung věděl, že výklad nelze udělat bez autora obrázku. Věděl, že důležitější než obecný význam je emoční zabarvení, které s barvou (nebo symbolem) máme spojené a které zná jen sám autor. Proto si vytvořte vlastní „výkladový slovník“. Kromě barev i tvary mohou nést řadu významů stejně, jako mnoho významů můžeme vyjádřit jedním tvarem nebo symbolem. Naučte se s tím pracovat!

Změna je život

Použité barvy a tvary navíc nesou jak pozitivní, tak negativní význam a jejich vnímání se během života mění. Konečný význam je ale utvářený také podle vzájemné kombinace. Příkladem může být žlutá barvy, která je obecně vnímána jako pozitivní barva spojená s létem, teplem, sluncem, ale může mít také výstražný význam. Zejména, pokud se objeví spolu s černou, znamená POZOR, velké nebezpečí. Tuto kombinaci proto používáme na cedulích k označení radioaktivních lokalit nebo na kraj chodníku, kde hrozí pád. Pokud si chcete porovnat své významy s ostatními, podívejte se na významy barev z našeho dotazníku.

Co říká vaše mandala

Pokud chcete znát význam svých obrázků, ponořte se do nich a udělejte si s námi jednoduchý čtyřbarevný testSepište si barvy a tvary, které se v mandale vyskytují dle procenta jejich zastoupení. Mandalu odložte a chvíli se věnujte pouze tomuto seznamu. Každou barvu z vašeho seznamu si nejprve krátce představte před zavřenýma očima a počkejte, zda se vám v těle objeví nějaký pocit. K němu pak nechte přicházet slova, myšlenky, obrazy a ty zaznamenávejte. S kompletním seznamem se vraťte ke své mandale. Možná budete překvapení, co všechno se dá z mandaly vyčíst. A pokud se v tom tak trochu ztrácíte, uděláme rozbor vaší mandaly spolu.

Barvy a tvary v mandale

Chci se vydat cestou mandaly

Autor článku

barvy v mandale medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Nový ročník Mandala dětem je tu

S velkou radostí, odhodláním a pokorou vyhlašujeme 11. ročník Mandala dětem. Je před námi nová etapa, kdy se budeme snažit pomoci co nejvíce dětem, které naší pomoc opravdu potřebují.

Číst dál
Tvoření mandal

Jsme tu díky vám!

Je to pro nás takový malý svátek. Každý rok se těšíme, až budeme moci otevřít naše pomyslné brány širokému okolí. Nejinak tomu bude i letos.

Číst dál