Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Dramaterapie aneb Jak si hrát a přitom růst

Autor: , zveřejněno 13. 11. 2014

Oblast dramaterapie mě fascinuje svojí různorodostí a prostorem, který lze rozličně činorodě využít k prospěchu a dobru. Někdy mi připadá, že je na světě příliš mnoho konfliktů, nedorozumění, negativ a tragédií, proto se snažím, aby mé lekce byly příspěvkem k dobru, pozitivnu a byly zdrojem proživotní energie.

Oblast dramaterapie mě fascinuje svojí různorodostí a prostorem, který lze rozličně činorodě využít k prospěchu a dobru. Někdy mi připadá, že je na světě příliš mnoho konfliktů, nedorozumění, negativ a tragédií, proto se snažím, aby mé lekce byly příspěvkem k dobru, pozitivnu a byly zdrojem proživotní energie.

Dramaterapii vidím jako nevšední formu a kombinaci relaxace, zábavy a sebepoznání. Podporuje a umožňuje rozvoj člověka a jeho dovedností. Prostřednictvím dramaterapie je možné si také třebavyzkoušet, nacvičit či prohlédnout vlastní sebeprezentaci, pojetí sebe sama a osobní fungování ve skupině. Za velké plus dramaterapie považuji to, že je místem pro hraní (si). V bezpečném prostředí můžemeimprovizovat, zkoušet, měnit, opakovat či vrátit se do dětství a hrát si.

Při vedení svých lekcí se, kromě všeho výše uvedeného, snažím poskytovat prostor pro odreagování a odpočinek skrze hraní a smích.

Na závěr připojuji definici:

Dramaterapie je aktivitou vycházející ze spojení divadelních a dramatických prvků a skupinové práce za účelem personálně-sociálního růstu, integrace osobnosti, rozvoje tvořivosti, zlepšení komunikace, improvizace, kooperace, exprese, vnímavosti, spontaneity.

Těžištěm dramaterapie je proces spojený s prožitky tvorby založené na metafoře, fantazii, projekci, interakcích a skupinové dynamice, prostřednictvím něhož dochází k propojení rovin emocionální, racionální, smyslové a somatické. Dramaterapie prostřednictvím divadelních prvků umožňuje rozšiřování náhledů a nalézání řešení.

Mgr. Bc. Kristýna Mikscheová

Zkušená lektorka pracující s expresivními terapiemi, zejména drama terapií a filmovou terapií.

Další články autora

Získejte vždy aktuální informace o akcích

ať už vám nikdy nic neunikne!

Odesláním formuláře souhlasíte obchodními podmínkami a s ochranou osobních údajů a potvrzujete, že jste se seznámili se zásadami ochrany osobních údajů podle kterých se řídíme.

Podobné články

mandala na plátně

Za vším hledej mandalu

Určitě jste si všimli módní vlny tzv. antistresových omalovánek pro dospělé. Nevyhnula se ani mně.

Nepříjemné pocity jsou dar

Setkávám se s reakcí, že Metoda RUŠ je lidem velmi sympatická, ale že neví, co by řešili...

Mandala dětem

Tvoříme spolu a pomáháme

Projekt Mandala dětem snad už ani netřeba představovat. Za tu dobu, co tu s námi je (již 7 let), si získal mnoho fanoušků a podpory. Rok od roku váš zájem o kreslení mandal pro dobrou věc narůstá a my jsme vám všem za to opravdu moc vděční.