Jak tvořit mandaly na PC

Externí autor: Varnsdorfský Karlík, zveřejněno 8. 4. 2013

Pro ty, co vlastní počítač, nabízíme možnost, tvoření mandal v programu Sumo Paint 5.0.4. Zde najdete návod jak na to i s ukázkami.

Mandala nezná hranice, patří do všech časů i kultur a ani technice se jim nevyhýbá. Pro všechny fandy počítačové grafiky, relaxačního tvoření v práci u počítače a pro ty, kdo rádi zkouší něco nového, nabízíme tipy pana Karlíka. A pokud přece jenom preferujete tužku a papír, určitě najdete insiraci v našem dalším článku...

Zdravím vás přátelé a všechny kdož nalézáte potěšení ve tvoření mandal, ať od ruky či za pomoci šablony. Pro ty, co vlastníte počítač, nabízím možnost, tvoření mandal v programu Sumo Paint 5.0.4.

Tento prográmek si můžete stáhnout prostřednictvím vašeho prohlížeče z internetu. Není potřeba tento prográmek instalovat, pouze si přetáhněte myší, logo programu, do vaší lišty „oblíbené“, nebo do záložky. Poklepáním program spustíte, otevřete novou stránku (Okénko vlevo), v levém rohu nastavíte jazyk (česky - druhý shora) a máte prográmek připravený. Jen ještě zvolit velikost plátna a velikost obrázku, ale to časem zjistíte automaticky sami. (Pro začátky malování není potřebná!)

Poznámka: Další možností je také tato aplikace.

K programu

V levé části jsou seřazeny do sloupců nástroje programu (při najetí myší uvidíte, jak se nazývají). Ke každému nástroji přísluší lišta podnástrojů (nahoře) a i tyto mají ještě své další pomocné nástroje, schované v tabulkách. Hlavní okénka jsou v češtině, ale tabulky v angličtině. (Chce to jen papír a slovník a udělat si výpis.) Těmito všemi prvky jsou stanoveny všemožné kombinace, kterých je tolik, že je ani všechny nevyužijete, a každý den budete přicházet na nové a nové možnosti vašeho tvoření.

Tento prográmek umožňuje tvořit s použitím předlohových obrázků, měněním velikostí, tvarů, barev, ovládáním sytosti, krytí, rotace, gravitace, symetrie, a spousty dalších prvků, které budete objevovat postupně stálým zkoušením. Opravdu, je nejvýše nutné zkoušet, zkoušet a zkoušet! Dole vlevo, jsou šipky, kterými můžete umazávat jednotlivé kroky, které se vám nepovedly. Až 22 kroků zpět, potom už musíte nepodařenou stránku smazat celou a dát nový list.

Dále můžete tvořit nástrojem symetrie, všelijaké ruční motivy ovládané jen myší a vaši rukou. Chce to jen cvik a naučit se, jak rychle táhnout, jak silně, odkud kam, kdy zastavit a jak dlouho vyčkat s myší na jednou bodě.

Mějte stále na paměti, že vaše obrázky takto vytvořené, jsou vždy originály a nelze je podruhé reprodukovat. Ani vás nikdo nenapodobí, kdyby se sebevíce snažil. Můžete maximálně černobílou kresbu zkopírovat a nabídnout někomu druhému k vymalování, k různým úpravám a doplňkům, ale vždy budou vzniklé obrázky mít váš nezaměnitelný charakter kresby. Je ale povzbuzující, poté, sledovat a srovnávat, jak druzí lidé vnímají vaše emoce a prožitky do předlohy vložené. Vámi jednou vytvořený, upravený, vybarvený, dokončený a parafovaný obraz je jen váš originál, který se nedá nikdy napodobit a okopírovat ani vámi samými! Je to ručně a originálně vytvořená kresba, a skutečně může vyzařovat vámi vloženou energii z vašich pocitů a prožitků. Vyzkoušel jsem již řadu různých grafických programů a mohu vřele tento program jednoznačně doporučit jako jeden z mála, který má české navádění a lze s ním vytvořit miliony nádherných a nenapodobitelných motivů vašeho tvoření. Mimo jiné se tento program dá jednoduše skloubit a doplnit jinými programy jako třeba Foto Filtre studio a podobné.

Nelze, pro to nekonečné množství různých kombinací nástrojů a podnástrojů, jednoznačně vysvětlit, jak, kdy, kterak, ten který nástroj použít. Každý nástroj se chová v kombinaci s jiným podnástrojem jinak. Někdy zjistíte, že něco fungovalo tak a tak a při vašem druhém pokusu to už nefunguje. Funguje stále, jenom vy si neuvědomíte co je zapotřebí nastavit, přestavět, zprůchodnit i při malé změně vašeho jiného nebo dalšího kroku. Samozřejmě na to časem přijdete sami zdlouhavým zkoušením „omyl, chyba, trefa“.!

Pomoc s tvořením

Pro ty z vás, kteří chtějí ušetřit čas, nabízím svoji e-mailovou adresu, a na vaše případné dotazy odpovím v co nejkratší době. Komu nestačí písemná odpověď či nápověda, může se se mnou spojit prostřednictvím „Skype“ po předchozí domluvě e-mailem. (Zde, vám mohu prostřednictvím kamery, nebo sdílením obrazovky, ukázat, v čem spočívá váš problém). Nebo mě můžete kontaktovat telefonem. Ujišťuji vás, milí přátelé, že po zvládnutí základních dovedností obsluhy tohoto prográmku a získání minimální zručnosti práce s myší, vás tento program nadchne jako mě a bude vás stále provázet při vaší tvorbě obrázků mandal, ale i v jiných technikách různých maleb, grafických výtvorů, obrazů a podobně.

Přeji vám hlavně trpělivost, pečlivost, soustředěnost a pozornost, aby vytvořené obrázky dělaly radost jak vám, tak okolí. S každým dobrým, pozitivním krokem získáte více sebedůvěry, a vaše obrázky, se časem nabijí vloženou energií, kterou budete moci předávat dál.

Vytvořit vlastní mandalu na PC

Autor článku

tento článek nám poslala

Varnsdorfský Karlík

Podobné články

Podporujeme, zachraňujeme, zlepšujeme svět pro další generace

Centrum Mandala má nemalou misi - zachránit svět. To se může zdát stejně nemožné, jako sníst mamuta. Všichni ale víme, že když mamuta rozporcujete a jíte jednotlivé porce, možné to je. A tak jsme si i my naši misi rozdělili na menší a zvládnutelné části.

Číst dál
Vánoční mix

Vánoční MIX

Vánoční stromeček uprostřed pokoje. Vůně jehličí a cukroví. Rozbalují se dárky. Ten od vás překvapí, potěší a nadchne zároveň. "To jsi malovala sama?" ptá se nevěřícně babička. "Ano, jen pro tebe."

Číst dál