Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Jóga pro babičky

Autor: Pavla Hobstová, zveřejněno 31. 1. 2014

Vyhlásit Jógu pro seniory se jeví jako skvělý nápad. Cvičí se se zápalem, je veliká legrace, všichni si to užíváme. Dámy rády přicházejí mimo jiné i proto, že nemají trému před ostatními kvůli tomu, že při cvičení vypadají jinak, než mladice.

Večernice vede „Jógu pro seniory“ v Přírodní zahradě u smrku v Králově Poli na ulici Rámešova č. 10. Pokud je pěkné počasí cvičí se venku, pokud ne, je k dispozici příjemná klubovna. 

Krása ve stáří

V józe pro seniory  krása nikoho neděsí a to je dobře. Navíc jóga je opravdu pro všechny. Cvičenky různého věku provádí cviky podle svých možností třeba jen na 50%, ale účinky jsou stopro. A mimochodem: pružnost a pevnost těl kupodivu nemluví vždy ve prospěch mladých dívek. Může to být klidně fifty fifty.

Dámy tvrdí, že vždycky aspoň tři dny po cvičení vědí, že něco se sebou prováděly. Mezi sebou si pak vypráví, jak se nemohou hýbat, ale smějí se tomu velmi rozpustile, takže to s tou nehybností nebude tak horké.  No a za dva tři měsíce se pohyb pro tělo stane tak normální, že už jim naopak chybí, když někdy nepřijdou.

Kouzlo je v detailu

Na pokročilost si v hodinách moc nehrajeme, každý má starosti sám se sebou. Cvičíme podle systému Jóga v denním životě, a ten je určen pro průměrného Evropana. A průměrný Evropan (bez ohledu na věk) by pak měl cvičit pořád, až do stáří.

Kouzlo tohoto systému je v tom, že můžeme cvičit sérii zvolených cviků a ásán téměř bez ohledu na pokročilost: ásánu neboli jógovou polohu dotáhneme jen do takového stupně, do takové dokonalosti, které nám vyhovuje. Stačí, když ji tělo jen naznačí, dotáhnout se dá až později, až se cvik natrénuje. Dokonce prý stačí cvičit jen v duchu, ve své představě, úkon se ukládá do buněčné paměti a pokaždé když to zacvičíme znovu, tak se dostaneme o jeden milimetr dál, blíž k dokonalosti. A za rok už je to hodně daleko.

Jak je to s Jógou pro babičky?

Jógové polohy vybírám tak, aby si je každý mohl zacvičit podle svých možností. Není důvod mít, kvůli cvičení ve skupině s dalšími lidmi, trému.

V Jógu pro seniory – ve specializaci „pro babičky“ nikdo nevěřil. Lidé tvrdili, že nikdo nepřijde, protože je to nelichotivé. Kdo by se prý dobrovolně hlásil mezi babičky? Věk se přece každý snaží zastírat a kamuflovat. Ovšem není tomu tak.

Babiček je hafo: nejvíce ve věku mezi šedesáti a pětasedmdesáti. Pochopitelně nejde o to, zda mají vnoučata. Na jógu chodí a mají z ní radost.  Pro tuto sociální skupinu neexistují prakticky žádné aktivity, je ve společnosti upozaděná a to není dobře.

 

Pavla Hobstová

Lektorka jógy, tvůrčího psaní a copywriter. Také zakladatelka spolku Večernice, který sdružuje ženy pro změny.

Další články autora

Získejte vždy aktuální informace o akcích

ať už vám nikdy nic neunikne!

CAPTCHA
Tato otázka je pro testování zda jste robot nebo člověk.

Odesláním formuláře souhlasíte obchodními podmínkami a s ochranou osobních údajů a potvrzujete, že jste se seznámili se zásadami ochrany osobních údajů podle kterých se řídíme.

Podobné články

mandala

Jedinečnost osobnosti

Každý z nás je jedinečná osobnost.

Jak na úspěšnou terapii

Způsobů, jak se vypořádat s různými životními bloky, trápením či problematickými emocemi, je spousta – od konvenčních psychoterapií až po alternativní směry.

korálková mandala

Jak na korálkovou mandalu

Vytvořte si originální mandalový náhrdelník nebo neodolatelnou mandalovou vánoční hvězdu na stromeček. Budete vám k tomu stačit pár drátků, korálků a trochu trpělivosti.