Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

S mandalou za samými jedničkami

Autor: , zveřejněno 14. 9. 2017

Chcete pomoct dětem s koncentrací a s učením? Chcete vědět, jak zklidnit neposedné dítě a jak mu pomoct k lepším výsledkům nejen ve škole? Poradíme vám fintu jak toho všeho dosáhnete - hravě, přirozeně a bez mučení.

Budeme vycházet z této rovnice: Děti milují tvoření. + Kruh zklidňuje naši mysl a zlepšuje koncentraci. = Když necháte děti tvořit kruhy, ochotně se zapojí a podle psychologických výzkumů se budou lépe a déle soustředit.

Mandala před písemkou

Proč toho nevyužít? Kreslete s dětmi mandaly pro zlepšení koncentrace. Setkala jsem se s paní učitelkami, které dávají svým žákům před písemkou vymalovat mandalu a říkají, že pak mají s dětmi lepší výsledky. Mandaly můžete použít i pokud chcete naučit děti číst. I já sama jsem mandalu používala podobným způsobem, když jsem studovala na vysoké škole.

„Tvorbou mandal se děti také mohou naučit koncentraci na práci, která například mně pomohla vystudovat vysokou školu. Před každou velkou zkouškou jsme si s kamarádkou nakreslily mandalu a „poprosily o zkoušku“. Mělo to výborné výsledky. Samozřejmě jsme se i učily, ale poslední večer jsme si dvě hodiny kreslily, což mě osobně hodně uklidňovalo a pomáhalo se psychicky připravit na výkon u zkoušky.“ (Zuzana Řezáčová Lukášková) (celý rozhovor o mandalách uvedený v Českém rozhlase)

Z čeho mandaly tvořit

Mandaly můžeme tvořit různými způsoby z nejrůznějších materiálů. Při zařazování mandal do výuky se meze nekladou. Učíte děti abecedu, geometrii nebo máte výtvarnou výchovu? Zapojte mandalu a učení bude hrou. Konkrétní tipy jak pracovat s mandalou s dětmi různého věku najdete v našem starším článku Mandaly pro děti.

Děti mohou tvořit samostatně nebo ve skupinách, na malé i velké formáty. Mandala totiž nezná omezení, ani přísná pravidla, ale poskytuje prostor pro hravé poznávání sebe, druhých i okolního světa. Využít můžeme ale i např. interaktivní tabuli. Další podněty, jak pracovat s mandalami ve výuce najdete také ve článku Mandala ve školství.

Jak na to

Pokud hledáte konkrétní postup, jak začít, bude se vám hodit náš článek Tvoříme mandaly s dětmi. Uvidíte, že na tom není nic složitého a děti vás budou za tuto aktivitu milovat!

Podpořte u svých žáků kreativní práci s mandalou a skupinovou práci, u které mohou prožít týmového ducha a zažít, jak je důležitá komunikace a spolupráce.

Jak udělat ze dvou mandal jednu novou

Autor článku

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Další články autora

Podobné články

Myšlenky a emoce

Jak myšlenky ovlivňují život?

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké myšlenky se vám honí v hlavě a co to vyvolává ve vašem těle? Co o sobě dáváte vědět lidem ve svém okolí?

Číst dál
Mandala dětem - logo

Namaluj mandalu, zachraň svět!

Cílem našeho centra je zachránit svět, nebo alespoň jeho kousek. A proto vyhlašujeme devátý ročník projektu Mandala dětem. Ten vám pomůže najít svou kreativitu a projevit se beze strachu z chyb. Vždyť mandala se nedá zkazit. Navíc uděláte radost Vojtíkovi.

Číst dál