Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Šperky z PET lahví II.

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 30. 10. 2012

Tvořte nevšední šperky skoro zadarmo – z PET lahví. Stačí vám jen to co najdete v odpadkovém koši na plasty:-) a komponenty pro šperky, které koupíte v jakékoliv korálkárně za pár korun.

Budete potřebovat:

 • barevné plastové lahve
 • nůžky i nůž
 • kleště
 • fix
 • tavnou pistoly
 • pinzetu
 • svíčku
 • špendlík
 • korálky
 • drátek (postříbřený nebo nerezový)
 • šperkařské komponenty (puzetky nebo brožový můstek)

 

Jak postupovat:

Příprava materiálu

Příprava je obdobná jako u návodu Šperky z PET lahví I.

 1. Nařežeme PET lahve a vystříháme z nich tvary, které chceme. Na výrobu kytiček jsou vhodné lístečkové tvary. Můžeme si je předkreslit fixem (viz galerie).
 2. L​ístek po lístku chytíme kleštěmi a otavíme ho po celém obvodu nad svíčkou, aby se okraj zatavil a nebyl ostrý (pracujte při otevřeném oknu!).
 3. Takto upravené lístky budeme propichovat nažhaveným špendlíkem (nechcete-li pracovat s drátkem nepropichujte, viz TIP), abychom měli kudy vést drátek. Špičku špendlíku vložíme do plamínku svíčky a uděláme v lístku dvě dírky (viz fotogalerie).

Sestavení šperku

 1. Jednotlivé okvětní plátky k sobě zdrátujeme tak, že drátek začneme provlékat jednotlivými dírkami v plátku a postupně přidáváme další a další lístky. Dokud nám nevznikne tvar kytičky (viz fotogalerie).

TIP! Pokud drátování není váš šálek kávy, tak můžete použít tavnou pistoli, kterou k sobě jednotlivé plátky chytíte, nebo je můžete rovnou lepit k nějakému podkladu (třeba k puzetce). Jen si dávejte dobrý pozor, abyste se nepopálili. Můžete si pomoci například kleštěmi nebo pinzetou. Jak na to je také v dalším návodu.

Dokončení

 1. Teď je na řadě dozdobení. Doprostřed kytičky naneste trochu lepidla z tavné pistole a nasypte na něj korálky. Pinzetou posuňte zbloudilé korálky a je skoro hotovo.
 2. Pokud jste svou kytičku zamýšleli jako náušnici, tak ji pistolí přilepte k puzetce. Pokud vaším záměrem byla brož, tak ji připevněte k brožovému můstku. Použít můžete buď drátek nebo tavnou pistoli.

Pokud si s něčím nevíte rady, zkuste se podívat do předešlého návodu: Šperky z PET lahví I nebo Šperky z PET lahví III.

Pochvalte se a pochlubte se svými výrobky, jejichž fotografie nám můžete zaslat :-)

Autor článku

naušnice z PET láhví medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

tupovaná mandala

Mandaly a tempery

Temperové barvy si všichni pamatujeme ze školy. Možná ne v úplně dobrém světle. Možná jste je naopak milovali, ale slýchali jste, ať si raději vezmete pastelku. Tou toho tolik nezamažete. Pastelky sice vypadají jako bezpečnější technika z mnoha důvodů. Proč se ale ochuzovat o radost z temperkového tvoření?

Číst dál
valobook

Seznamte se s Valo-bookem

Znáte Valo-book? Originální diář, který udělá radost každičký den.

Číst dál