Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Šperky z PET lahví II.

Autor: , zveřejněno 30. 10. 2012

Tvořte nevšední šperky skoro zadarmo – z PET lahví. Stačí vám jen to co najdete v odpadkovém koši na plasty:-) a komponenty pro šperky, které koupíte v jakékoliv korálkárně za pár korun.

Budete potřebovat:

 • barevné plastové lahve
 • nůžky i nůž
 • kleště
 • fix
 • tavnou pistoly
 • pinzetu
 • svíčku
 • špendlík
 • korálky
 • drátek (postříbřený nebo nerezový)
 • šperkařské komponenty (puzetky nebo brožový můstek)

 

Jak postupovat:

Příprava materiálu

Příprava je obdobná jako u návodu Šperky z PET lahví I.

 1. Nařežeme PET lahve a vystříháme z nich tvary, které chceme. Na výrobu kytiček jsou vhodné lístečkové tvary. Můžeme si je předkreslit fixem (viz galerie).
 2. L​ístek po lístku chytíme kleštěmi a otavíme ho po celém obvodu nad svíčkou, aby se okraj zatavil a nebyl ostrý (pracujte při otevřeném oknu!).
 3. Takto upravené lístky budeme propichovat nažhaveným špendlíkem (nechcete-li pracovat s drátkem nepropichujte, viz TIP), abychom měli kudy vést drátek. Špičku špendlíku vložíme do plamínku svíčky a uděláme v lístku dvě dírky (viz fotogalerie).

Sestavení šperku

 1. Jednotlivé okvětní plátky k sobě zdrátujeme tak, že drátek začneme provlékat jednotlivými dírkami v plátku a postupně přidáváme další a další lístky. Dokud nám nevznikne tvar kytičky (viz fotogalerie).

TIP! Pokud drátování není váš šálek kávy, tak můžete použít tavnou pistoli, kterou k sobě jednotlivé plátky chytíte, nebo je můžete rovnou lepit k nějakému podkladu (třeba k puzetce). Jen si dávejte dobrý pozor, abyste se nepopálili. Můžete si pomoci například kleštěmi nebo pinzetou. Jak na to je také v dalším návodu.

Dokončení

 1. Teď je na řadě dozdobení. Doprostřed kytičky naneste trochu lepidla z tavné pistole a nasypte na něj korálky. Pinzetou posuňte zbloudilé korálky a je skoro hotovo.
 2. Pokud jste svou kytičku zamýšleli jako náušnici, tak ji pistolí přilepte k puzetce. Pokud vaším záměrem byla brož, tak ji připevněte k brožovému můstku. Použít můžete buď drátek nebo tavnou pistoli.

Pokud si s něčím nevíte rady, zkuste se podívat do předešlého návodu: Šperky z PET lahví I nebo Šperky z PET lahví III.

Pochvalte se a pochlubte se svými výrobky, jejichž fotografie nám můžete zaslat :-)

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Další články autora

Získejte vždy aktuální informace o akcích

ať už vám nikdy nic neunikne!

Odesláním formuláře souhlasíte obchodními podmínkami a s ochranou osobních údajů a potvrzujete, že jste se seznámili se zásadami ochrany osobních údajů podle kterých se řídíme.

Podobné články

mandala na plátně

Za vším hledej mandalu

Určitě jste si všimli módní vlny tzv. antistresových omalovánek pro dospělé. Nevyhnula se ani mně.

Nepříjemné pocity jsou dar

Setkávám se s reakcí, že Metoda RUŠ je lidem velmi sympatická, ale že neví, co by řešili...

Mandala dětem

Tvoříme spolu a pomáháme

Projekt Mandala dětem snad už ani netřeba představovat. Za tu dobu, co tu s námi je (již 7 let), si získal mnoho fanoušků a podpory. Rok od roku váš zájem o kreslení mandal pro dobrou věc narůstá a my jsme vám všem za to opravdu moc vděční.