Jednoduchý čtyřbarevný test

Zdroj: Symbolická řeč barev, Inge a Gerd Schillingovi, Dobra & Fontána Olomouc, 1999

Barvy, kterým dáváme přednost nebo je odmítáme o nás mohou mnohé prozradit.

Barvy nám...

  • prozrazují témata, která jsou v našem životě aktuální,
  • umožňují přístup k našim nejniternějšim snům, přáním ale i problémům,
  • mohou naznačit všeobecné směry našeho vývoje

Udělejte si barevný test a zjistěte co dál...

Instrukce k testu

K dispozici máte červenou, modrou, žlutou a zelenou barvu. Rozdělte tyto čtyři barvy do řady podle oblíbenosti, až k poslední, čtvrté, která se vámi líbí nejméně. Nechte si na seřazení dost času. Výběr ukáže jaký je váš momentální vztah k základním principům – cholerický – aktivní, sangvinický – lehkovážný, flegmatický – mírný či melancholický – zádumčivý.

Výsledek testu

První barva ukáže váš momentální temperament a způsob, jakým přistupujete ke svěřenému úkolu. Druhá barva v pořadí vám prozradí, kde leží vaše cíle, přání a vlastní sklony.

PS: Výklad není dogmaticky platný.

Vyberte své pořadí prvních dvou barev

Ke svým úkolům přistupujete aktivně, s nadšením, dynamicky a cílevědomě. Dá se říci, že se do všeho vrháte tak trochu po hlavě. Váš sangvinický temperament přijde na řadu při dosahování cílů a plnění přáních až jako druhý. Nejdříve jdete do akce a až potom zjišťujete kde to vlastně jste. Zkrátka orientace v problematice následuje, až když jste uprostřed činnosti. 

Při plnění svých úkolů jste velmi aktivní. Než se ale do něčeho pustíte, potřebujete si vše důkladně promyslet. Logické argumenty při tom dokážete skloubit s pocity a tak se vzácné vyvážení pocitů a rozumu stává silnou zbraní při dosahování vašich cílů. Tato vaše silná zbraň vás nenechá na holičkách ani když se ocitnete ve slepé uličce a zdánlivě nevíte čemu dát přednost.

Pokud jste o něčem přesvědčeni, jdete do svého konání s velkým nasazením a odvahou. Umíte použít jak city a emoce, tak rozum. Někdy se však ve vás perou protichůdné tendence, které vás dostanou do „pasti“. 

Ke svým úkolům přistupujete v první řadě s lehkým srdcem, s mnoha ideály a s výhledem na různé možnosti. Váš oheň a vaše dynamika (hybnost) přijde ke slovu vždy až na druhém místě. Ačkoliv někdy můžete podléhat naivitě a dětskosti, nakonec svých cílů díky kombinaci vnitřního ohně a dětské odhodlanosti dosáhnete.
Ve vašem konání je radost ze života, hravost a fantazie, ale i rozvaha. Někdy se ale vaše lehkost promění v nezodpovědnost a přelétavost. 
Ke svým úkolům přistupujete s klidem, avšak často i s liknavostí, která může řadu lidí vyvádět z míry. Často pak můžete slýchat, že jste flegmatik. Někdy můžete být obviňováni dokonce z přílišné naivity a nelogičnosti. Díky tomu se ale budete ve světě mandal cítit jako doma.
Tato kombinace barev o vás říká, že upřednostňujete logický přístup. Do řešení problémů zapojujete hlavně hlavu. Jste přemýšlivý a rozumný člověk, který je aktivní teprve po vyjasnění všechn pro a proti a po zvážení všech myslitelných možností a variant.
Vaše orientace v problému a akce následuje teprve po logické konsekvenci. To znamená, že se ke svým úkolům postavíte čelem a nejprve prověříte veškeré možnosti. Dá se říci, že jste zdrženliví a někdy můžete být považováni za méně akceschopné. To je dáno tím, že máte červenou až na třetím nebo čtvrtém místě, a tedy svou energii ještě zadržujete.
Často dlouze přemýšlíte než něco uděláte, což vás občas přivede k bezesným nocím. Na druhou stranu vždy zvážíte všechny možnosti a umíte komunikovat. Proto je vaší silnou zbraní klidná argumentace. Své energii ale zatím nedáváte průchod. Působíte racionálně, klidně, i když uvnitř vás samotných to doslova bouří.
Svým úkolům se věnujete s klidem a rozvahou, nebo spíše s jistotou. Aktivní jste teprve po vyjasnění toho, proč byste měli něco dělat a až po získání jistoty, že se vaše práce vůbec vyplatí.

Vždy nejprve klidně uvážíte možnosti a zvážíte rizika. Akce tedy u vás nastává až po dvojitém ujištění, že se vydání energie daným směrem opravdu vyplatí. Svou energii zadržujete až do poslední chvíle, což svědčí jak o flegmatickém temperamentu, tak i o dobré vytrvalosti.

Jste klidný, rozvážný, i když občas poněkud melancholický a někdy až moc přemýšlivý tip. Máte raději samotu než bujarou společnost. Avšak vaše spolehlivost z vás dělá oblíbeného parťáka.

 

barvy

Staňte se znalcem mandal

jen za 2700 Kč

Zjistěte vše o mandalách a o tom jak s nimi pracovat. Vše pohodlně v devíti lekcích, které si můžete projít kdykoliv, kdekoliv a kolikrát chcete.

Kam jít dál?