Mandalový tanec ve vesmíru

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 31. 1. 2023

Mandaly se vyskytují v mnoha kulturách po celém světě a jsou považovány za symbol harmonie a rovnováhy. Tyto vzory mohou být nalezeny v přírodě, umění, architektuře, ale i ve vesmíru. Věděli jste, že je vytvářejí i vesmírná tělesa svým pohybem?

Planety v našem slunečním systému neustále krouží kolem Slunce. Když se na jejich pohyb podíváme z různých úhlů, uvidíme dokonalý tanec. Jejich pohyb navíc tvoří na první pohled neviditelné mandalové vzory, které stojí na principech posvátné geometrie a dokazují propojenost vesmíru. Můžeme jim říkat vesmírné nebo planetární mandaly. Ty vznikají zachycením pohybu planety z pohledu jiné planety (např. Země), použitím barev pro zobrazení třetího rozměru dráhy pohybu anebo jsou "nakresleny" propojením drah dvou planet. Vesmírné mandaly jsou nejen krásné a zajímavé, ale jsou používány i ve vědeckých výzkumech a v astrologii.

Venuše, strážkyně Země

Tak třeba společné pohyby Venuše a Země zachycené počítačovou simulací vytvoří mandalu s pěti okvětními lístky. Tento vzor někteří považují za důkaz úlohy Venuše jako strážkyně lásky a krásy na naší Zemi. Mandala nakreslená naší planetou je také připomínkou toho, jak jsme propojení s celým vesmírem a že jsme součástí něčeho většího.

Posvátné mandaly kolem nás

Vesmírné mandaly jsou tvořeny podle tzv. posvátné geometrie, která se zabývá myšlenkou, že matematické vzory a proporce se nacházejí ve všech aspektech přírody. Tyto principy byly používány v různých formách umění a architektury po celou historii a významně ovlivnily výstavbu starověkých chrámů a monumentů, ale i nejvyšší stavby světa. O mandalách posvátné geometrie píšeme v našem dalším článku, můžete si je stáhnout mezi předlohami ke stažení nebo se s nimi seznámit i v e-booku, kde jdeme ještě více do hloubky.

E-book také jako audio

Stažení e-booku je opravdu snadné a rychlé, stačí kliknout na odkaz a můžete číst. Tak neváhejte a staňte se součástí mandalového světa ještě dnes!

Navíc, pro ty z vás, kteří preferují poslech namísto čtení, máme dobrou zprávu. Náš e-book o mandalách je k dispozici také jako audio verze, takže si můžete užít všechny tyto informace a inspiraci při cestě z práce, doma při odpočinku nebo na procházce s pejskem. Stačí si stáhnout audio verzi a užít si mandalový svět kdykoliv a kdekoliv.

Chci se dozvědět o mandalách mnohem víc!

Autor článku

mandala obrazec medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

mandaly

Známe vítězné mandaly

V projektu Mandala dětem jsme udělali další krok, skončilo hlasování a vítězné mandaly jsou na světě.

Číst dál
sova

Inverzní kresba od A do Z

Inverzní kresba je jednodušší, než klasické kresba tužkou. Navíc máte k dispozici velké množství předloh od nejjednodušších až po ty nejsložitější. A to je výzva.

Číst dál